BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 4 dak.

Yeni bilimsel araştırma, psikedelik maddelerin ruh sağlığına iyi gelebileceğini ortaya koydu

Yeni bilimsel araştırma, psikedelik maddelerin ruh sağlığına iyi gelebileceğini ortaya koydu

LSD ve kara kurbağası zehrinde bulunan doğal psikedelik madde, araştırma için kullanılan malzemeler arasında.

Yayın Tarihi: 25/02/23 14:37
okuma süresi: 4 dak.
Yeni bilimsel araştırma, psikedelik maddelerin ruh sağlığına iyi gelebileceğini ortaya koydu
A- A A+
Yeni bir araştırmaya göre, "mistik" bir psikedelik uyuşturucu deneyimi, anksiyete ve depresyon semptomlarında azalma sağlayabilir.

Yakın zamanda The Journal of Affective Disorders bilimsel dergisinde yayımlanan araştırma, psikedelik deneyimlerin alt türlerini tanımlayıp bunları ruh sağlığına etkileriyle ilişkilendiren ilk çalışma.

Aralarında ABD'deki Ohio Eyalet Üniversitesi'nden isimlerin de olduğu araştırmacılar bulguların, psikedeliklerin iyileştirici potansiyelini test eden klinik araştırmalar aracılığıyla hastalara rehberlik edilmesini sağlayabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar yaklaşık bin kişinin katıldığı anketten edindikleri verileri analiz etti. Anketin konusu, daha önce yaşadıkları tıbbi olmayan psikedelik uyuşturucu deneyimleriydi.

Katılımcılar tarafından kullanılan maddeler arasında psilosibin, LSD, ayahuska, meskalin, peyote kaktüsü ve Colorado Nehri kara kurbağasının zehrindeki doğal psikedelik madde olan 5-MeO-DMT vardı.

Bulgular, deneyimlerinin "mistik ve aydınlatıcı doğasını" değerlendiren anketlerde en yüksek puanı alan bireylerin, anksiyete ve depresyon semptomlarında sürekli iyileşmeler bildirdiğini gösterdi.

Bilim insanları, kullandıkları maddeleri tanımlayan 985 katılımcının yanıtlarını değerlendirdi.

Katılımcılar, psikedelik deneyimlerinin ne ölçüde mistik (saf farkındalık ve olumlu ruh hali hissi uyandıran), psikolojik olarak aydınlatıcı (anılara akut içgörü kazandıran) veya zorlayıcı olduğunu değerlendiren anketler doldurdu.

Bu maddelerin etkisindeyken yaşanan zorlu deneyimler korkutucu veya denge bozucu olsa da çalışmada, bunların yararlı sonuçlar doğurabileceği söyleniyor.

Araştırmacılar, depresyon ve anksiyete semptomu seviyelerini ve yaşamdan memnuniyet ve psikolojik esneklik derecelerini de değerlendirdi. Psikolojik esneklik, kişinin psikedelik uyuşturucu kullanmadan önce ve sonra yaşayabileceği iç veya dış deneyimlere bakmaksızın değerleriyle tutarlı bir şekilde hareket etme kapasitesidir.

The Independent'ta yer alan habere göre, araştırmanın ortak yazarı Aki Nikolaidis, "En yüksek aydınlatıcılıkta ve mistik deneyimlerle düşük zorlayıcılıkta deneyimler yaşayan grup, anksiyete ve depresyon semptomlarında hafifleme ve yaşamlarında daha uzun vadeli faydalar gördü" diye açıklıyor.

Aynı sonuçlar, bilim insanları psilosibin ve LSD kullanan katılımcılardan gelen verileri tek başına analiz ettiğinde de ortaya çıktı. Nikolaidis, "Hangi psikedeliği aldığınıza bakılmaksızın var olan alt türleri belirlemek ilginç bir soru" diyor.
 
Araştırmacılar, mistisizm ve içgörü puanları yüksek ve zorluk puanları düşük katılımcıların diğer gruplardan daha genç olma eğilimi gösterdiğini de saptadı.

Daha yüksek dozlarda psikedelik uyuşturucu alan daha fazla kişininse zorlu deneyimlerde en yüksek puana ulaşan kişiler arasında olduğu tespit edildi.

Çalışmanın bir diğer yazarı Alan Davis "Sıradaki ilgi çekici adım, bu alt türlerin ilişkili olabileceği diğer sonuçların çeşitliliğini bulmak" diyor.
#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör