BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 5 dak.

Yapay zeka kariyere tehdit

Yapay zeka kariyere tehdit

Yapay zeka insanların kariyerlerini tehdit ediyor ve pazarlamanın geleceğini değiştiriyor...

Yayın Tarihi: 04/05/23 15:05
okuma süresi: 5 dak.
Yapay zeka kariyere tehdit

Son yıllarda yapay zeka, toplumu etkileyerek, bir zamanlar yalnızca insanlara ait olan birçok sıkıcı görevi otomatikleştirmeyi mümkün kıldı. Yaratıcı görevler her ortaya çıktığında, yapay zeka sistemleri bunların yerini almaya başlayarak hem paradan hem de çalışanlardan tasarruf etmeyi sağlıyor.

Yapay zeka çağı, çalışma şeklimizi ve icra ettiğimiz meslekleri önemli ölçüde değiştirecek. Bilişim teknolojileri araştırmacısı Mühendis Halid Ebu İbrahim’e göre yakın gelecekte 5 mesleğin büyük ölçüde yapay zekadan etkilenmesi bekleniyor.

Emek ve paradan tasarruf etmek için yapay zeka sistemlerine teslim edilen ve hala teslim edilmeye devam eden meslekler arasında çoğunlukla el işçiliği meslekleri yer alıyor. Ebu İbrahim'e göre, önümüzdeki dönemde modern teknolojiler el emeği yerine inşaat ve temizlik gibi görevleri yerine getirebilecek makineler ve robotlar geliştirebilecek.

Ebu İbrahim, muhasebe ve mali analiz gerektiren mesleklerin, modern teknolojilerin insanlar yerine mali analiz yapabilen ve mali rapor hazırlayabilen bilgisayar programları geliştirmesini sağlayacağı için muhasebe ve maliye mesleğinin de etkileneceğine dikkat çekti. Aynı şekilde hukuk alanında da hukuksal çalışma gerektiren meslekler gelecekte büyük ölçüde etkilenebilir.

Yeni teknolojiler yasal araştırmalar yürütebilir ve yasal belgeleri insanlardan daha etkili bir şekilde analiz edebilir.

Gazetecilik ve medya mesleği de yapay zekanın gelişiminin etkisinden kurtulamadı. Ebu İbrahim'e göre modern teknolojiler, insanlardan daha verimli ve hızlı bir şekilde haber ve bilgi üretebilir. Aynı şekilde gelecekte yapay zekadan büyük ölçüde etkilenmesi beklenen pazarlama ve reklamcılık alanlarında da durum böyle. Ayrıca yapay zeka, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini belirleyebilir ve reklamları onlara insanlardan daha etkili bir şekilde sunabilir.

Ebu İbrahim, içinde bulunduğumuz dönemde bazı mesleklerin yapay zekadan büyük ölçüde etkilenmesine rağmen, insanların diğer mesleklerde daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayan yeni beceriler ve yeni teknolojiler geliştirmenin mümkün olabileceğini de ifade etti.

Son zamanlarda, yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla reklamcılık dünyası değişti ve otomatik reklamcılık, uzun süredir reklam ortamına hakim olan geleneksel ünlü onaylama modeline pratik bir alternatif olarak ortaya çıktı. Bu eğilimin, robotik teknolojisi ilerledikçe devam etmesi ve ünlülerin desteğine olan ihtiyacı etkili bir şekilde ortadan kaldırması muhtemel.

Robot teknolojisi, reklam verenlerin markalarının ve ürünlerinin gerçekçi sunumlarını oluşturmasına olanak sağladı. Bu otomatik reklamlar, belirli kitleleri hedeflemek için gelişmiş algoritmalar kullanılarak programlanabilir ve reklam verenlerin hedef pazarlarına son derece özelleştirilmiş mesajlar iletmelerine olanak tanıyor.

Ayrıca, robot teknolojisi, ünlülerin pahalı onaylarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve botlar daha gerçekçi ve verimli hale geldikçe, ünlülerin desteğine olan ihtiyaç aşamalı olarak ortadan kalkacak. Bu, şirketlerin yaratıcı mesajlaşmaya ve içeriğe daha fazla yatırım yapmasına izin vererek daha verimli ve etkili reklam kampanyaları yapılmasına yol açabilir.

Ebu İbrahim, “Bugün yapay zeka, kullanıcı verilerini analiz edebildiği ve ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi tanımlayabildiği için, hedefi yüksek ve etkili reklamlar sunuyor. Yapay zeka verileri ne kadar çok analiz ederse, reklamlar o kadar doğru ve etkili olur.”  İfadelerini kullandı.

Ayrıca yapay zeka, hangi reklamların uygun olduğunu belirlemek ve bunları görüntülemek için çevrimiçi tarama geçmişini analiz edebilir. Kullanıcılar için uygun reklamları seçmek üzere metin, resim ve videoları da analiz edebilir.

Pazarlama ve reklam şirketleri ve marka sahipleri, yapay zeka destekli reklamcılığın şampiyonları olabilir. Çünkü onlar verileri analiz etmek, doğru müşterileri bulmak ve onlara doğru reklamları göstermek için teknolojilerini kullanıyorlar. Yazılım ve ilgili teknolojiler geliştirme konusunda uzmanlaşmış şirketler, sağladığı reklamların geliştirilmesinde de önemli bir rol oynayabilir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.