BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 3 dak.

Jüpiter ve Dünya'nın ortak özelliği keşfedildi

Jüpiter ve Dünya'nın ortak özelliği keşfedildi

Jüpiter'deki devasa fırtınaların Dünya'nın okyanuslarına benzer bir mekanizmaya sahip olduğu ortaya çıktı. Gezegenin kötü şöhretli fırtınalarının ardındaki jeofizik güçlerden bazıları, Dünya'dakilere benzer şekilde davranıyor. Jüpiter'deki şiddetli fırtınalar, Dünya'nın atmosferi ve okyanusu ile benzer süreçler tarafından destekleniyor.

Yayın Tarihi: 10/06/24 12:40
okuma süresi: 3 dak.
Jüpiter ve Dünya'nın ortak özelliği keşfedildi

Bilim insanları, Jüpiter'deki devasa siklonların Dünya'nın okyanuslarına benzer bir mekanizmaya sahip olduğunu buldu.

Gaz devi Jüpiter, Dünya'dan 452 milyon mil uzakta ve 11 kat daha büyük ancak en az bir açıdan benzer.

Gezegenin kötü şöhretli fırtınalarının ardındaki jeofizik güçlerden bazıları, Dünya'dakilere benzer şekilde davranıyor. Yeni araştırmalar, gezegenin kutup bölgelerindeki şiddetli fırtınaların, Dünya'nın atmosferi ve okyanusu ile benzer süreçler tarafından destekleniyor.Jüpiter'in ikonik Büyük Kırmızı Leke ve çevresindeki bölgelerin NASA'nın Juno uzay aracı tarafından çekilen bir görüntüsü.

JÜPİTER'İN FIRTINALARI

San Diego Üniversitesi Scripps Oşinografi Enstitüsü'nde fiziksel bir oşinograf olan Lia Siegelman, iki gezegen arasındaki bağlantıyı ilk kez 2018'de fark etti.

Dünyadaki okyanus türbülansı ile Jüpiter'in devasa kasırgalarından bazılarının görüntüleri arasında bazı benzerlikler olduğunu tespit etti.

Fizikte hava ve suyun her ikisi de akışkan olarak kabul ediliyor, dolayısıyla okyanusun fiziksel dinamiklerini Jüpiter gibi bir gaz devine uygulamak mümkün. Bilim insanlarına göre Jüpiter, temelde bir gaz okyanusu.

İKİ GEZEGEN ARASINDA BENZERLİK

NASA'nın Juno uzay aracı tarafından alınan Jüpiter siklonlarının yüksek çözünürlüklü kızılötesi görüntüleri analiz edildi.

Jüpiter'in fırtınalarının korunmasına yardımcı olan, Dünya'da meydana gelene benzer bir tür konveksiyon buldular.

Bulutların yatay rüzgar hızını hesaplayan Siegelman, Jüpiter'deki soğuk cepheler veya fırtına cephelerinin Dünya'nın okyanusu ve atmosferindeki cephelere benzer şekilde davrandığını fark etti.

"Cephelerin ve konveksiyonun Dünya ve Jüpiter'de mevcut ve etkili olması büyüleyici" diyen Siegelman, bu süreçlerin başka gökcisimlerinde de olabileceğini ekleyerek, "Dünya'daki bu fiziksel mekanizmaların diğer uzak gezegenlerde de var olduğunu keşfetmenin kozmik bir güzelliği var" ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.