MAGAZİN
okuma süresi: 5 dak.

Efsanevi Kıbrıs Türk müzik grubu SILA 4 yepyeni bir CD ile büyük bir sürprize imza atmak üzere

Sıla 4... Yeniden...

Ülkemizde çok sayıda ilk'e imza atan, efsanevi Kıbrıs Türk müzik grubu SILA 4 bir "ilk" daha gerçekleştiriyor. Aylardır büyük bir gizlilik ve titizlik içinde stüdyo çalışmaları yapan SILA 4, yepyeni bir CD ile büyük bir sürprize imza atmak üzere. İsmi henüz belirlenmeyen SILA 4 CD'sinde, 1969-1972 yılları arasında yapılmış 12 şarkı ve 1985'de trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Raif Denktaş'la Erdinç Gündüz ikilisinin, 1985 tarihli en son ortak çalışmaları olan bir şarkı da yer alacak.

Yayın Tarihi: 16/12/08 16:10
okuma süresi: 5 dak.
Sıla 4... Yeniden...
A- A A+

Kıbrıs Potası Özel


Müzik dünyamızda "olay"

SILA 4'le, kırk yıl sonra yeniden buluşuyoruz..

Ülkemizin "ilkler müzik grubu" SILA 4, bir ilke daha imza atıyor...

SILA 4'ün, sessiz sadasız yaklaşık dört ay süren stüdyo çalışmalarını tamamlamak üzere olduğu, grubun, yepyeni bir anlayışla hazırladığı 13 şarkısının yer alacağı yepyeni bir CD'yi satışa sunma hazırlıkları içinde olduğu öğrenildi.

Müzik dünyamıza bomba gibi düşen haberin çeşitli çevrelerce "büyük sürpriz" olarak değerlendirildiği belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre yeni SILA 4 CD'sinde 13 şarkı yer alacak. Bunlardan 12'si, grubun 1969-1972 yılları arasında yaptığı ama aradan geçen 35 yılı aşkın süreye karşın hala dillerde dolaşan şarkıları arasından seçildi. Özel bir tanesi ise, Raif-Erdinç ikilisinin, Raif'in hayatını kaybettiğ yıl olan 1985 içinde en son ortak çalışması.

Konuyla ilgili olarak grup elemanları ile konuştuk.

Erdinç Gündüz şunları söyledi:

"Seçtiğimiz tüm şarkıların yeniden aranje edilmesi, günümüz sound'una uygun bir şekle dönüştürülmesi, zenginleştirilmesi ama kesinlikle özünden de ödün verilmemesi gerekiyordu. Zor ve yorucu bir çalışma oldu. Ama alt yapılarda çok ama çok önemli katkılar koyan genç müzikçilerimiz vede özellikle Kutay Alicik'in inanılmaz titiz, bıkmak usanmak, sıkılmak bilmeyen çalışmaları sayesinde hedeflediğimiz son'a çok yaklaşmış durumdayız. Biz bu çalışmalardan haz duyduk, mutlu olduk. Umarız bizi sevenler de mutlu olurlar" dedi.

Grubun bir diğer üyesi Aydın Kalfaoğlu ise, çalışmanın uzun ve yorucu olduğunu, ama sonuçtan mutlu olduklarını belirtirken "Bunca yıl sonra yeniden stüdyoya girmek bizler için de bir olay'dı. Ama, bu ülke müzik tarihinde yapılmamış bir şeyi daha yapmak istedik ve yaptık. CD için seçtiğimiz 13 şarkı yeni baştan aranje edildi. Sonuçta yepyeni bir anlayışla yapılmış ama özünden sapmadan yepyeni bir SILA 4 CD'si ortaya çıktı. Kayıtlarda büyük katkıları olan genç arkadaşlarımız ve özellikle Kutay Alicik'e ne kadar teşekkür etsek azdır diye düşünüyorum".

Ferahzat Gürsoy ise "İlerlemiş yaşlarımıza karşın, genç arkadaşlarımızın da katkılarıyla bir ilk'i daha başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu CD, bir bakıma, yıllar önce hep hayal ettiğimiz ama teknik olanaksızlıklar nedeniyle yapamadıklarımızın da yapılmış olması nedeniyle çok önemli. Kıbrıs Türk folklorüne ve Kıbrıs Türk müziğine, yıllar önce attığımız ilk adımla çok şey katttığımızı düşünüyorum. Şimdi ise yeni bir ilk'e daha imza atmaya çalıştık" şeklinde konuştu.

SILA 4'ün yeni CD'sinin en geç 2009'un Ocak ayı içinde satışa çıkarılması bekleniyor.

İlk'lerin grubu SILA 4 neler yaptı ?

* Aralık 1963'de başlayan, 60'lı yılların sonlarında ise doruğa ulaşan Kıbrıslı Türklerin varolma, kimlik edinme, kendine dönme savaşının 'mevziler' gerisindeki ışığı oldu.

* Kıbrıs Türk Folklörü'nün uykudan uyandırılmasında, hatırlatılmasında bir 'kıvılcım' oldu.

* Sadece Kıbrıs'ta değil Türkiye'de de plaklar yaparak, Kıbrıs Türkü'nün Türkiye'deki sesi oldu.

* Şarkılarıyla, Türkiye müzik piyasasına, ve basınının 'en çok dinlenenler' listelerine girmeyi başaran ilk ve tek Kıbrıs Türk müzik grubu oldu.

* Kıbrıs'ta, plakları en çok satan, listelerde tüm şarkıları en üst sıralarda yer alan ilk ve tek müzik grubu oldu.

* Çalışmalarını durdurmuş olmakla birlikte, hiç unutulmayan, aradan geçen 35 yılı aşkın süreye karşın şarkıları dillerde dolaşan ilk ve tek müzik grubu oldu.

* Verdikleri konserlerde sadece kendi şarkılarını seslendirmelerine karşın salonları doldurmayı başaran ilk ve tek Kıbrıs Türk müzik grubu oldu.

* Şarkıları, Türkiyeli ses sanatçıları tarafından da en çok sayıda repertuara alınan, CD'lerinde en çok sayıda yer bulan ilk ve tek Kıbrıs Türk müzik grubu oldu.

* Ve şimdi de Sıla 4, 35 yıl sonra, kendi parçalarıyla yeniden CD yapan ilk ve tek Kıbrıs Türk orijinli müzik grubu olmak üzere.

Kıbrıs Potası Özel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.