SPOR
okuma süresi: 6 dak.

Telsim'in destekleği Eliz, bu yıl bir çok ilki yaşadı

Telsim'in destekleği Eliz, bu yıl bir çok ilki yaşadı

Telsim'in desteklediği başarılı yıldız tenisci Eliz Maloney, eğitimini de sürdürdüğü İngiltere bu yıl bir çok "ilk"leri yaşayarak, başarılı bir sezonu geride bıraktı.

Yayın Tarihi: 12/08/13 08:32
okuma süresi: 6 dak.
Telsim'in destekleği Eliz, bu yıl bir çok ilki yaşadı
A- A A+

Tenis ve derslerindeki başarıları ile okulunda örnek öğrenci gösterilen, profesyoneller tarafından, "ileride çok iyi bir tenisçi olma potansiyeli olan bir oyuncu" olarak nitelenen Eliz, henüz 12 yaşında olmasına rağmen, bu yıl Avrupa'da 14 ve 16 yaş kategorilerinde şampiyonluklar yaşadı.

Telsim'in 3 yıldır destek verdiği Eliz, başarılı bir sezonu geride bırakırken, yeni hedefler belirliyor.

Profesyonel bir tenisci olarak şampiyonluklar yaşamayı hedefleyen Eliz, 10 yaşındayken Büyük Britanya şampiyonu oldu, daha 11 yaşında iken 12 yaş masterler de Büyük Britanya şampiyonluğunu yaşadı.

Bu yıl 14 ve 16 yaş kategorilerinde yarıştı

Eliz bu yıl, 12 yaşında olmasına rağmen ileriye dönük oyununu geliştirmek ve daha iyi oyuncularla oynamak için 12 yaş katerorisinde oynamaktan vazgeçti ve 14 ve 16 yaş kategorilerinde turnuvalara katılmaya başladı. Küçük yaşına rağmen, Nisan ayında 14 yaş Büyük Britanya masterler turnuvasında çeyrek final oynadı, Temmuz ayında da 14 ve 16 yaş kategorilerinde şampiyon oldu.

Eliz, bu yıl aynı zamanda yine oyununu ileriye dönük geliştirmek için Avrupa Tenis Federasyonu'nun organize etiği "Tennis Europe" Turnuvalarına da katılmaya başladı.

Eliz'in ailesi, Avrupa'daki bu turnuvalara katılmanın çok masraflı olduğunu, bu nedenle Eliz'in yalnızca 4 "Tennis Europe" turnuvasına katıldığını ve turnuvalarda çiftler kategosisinde 3 şampiyonluk kazandığını ve tekler kategorisinde ise 2 çeyrek ve bir final oynadını aktardı.

Başarıları ile dikkat çeken ve Telsim tarafından desteklenen Eliz, aynı zamanda iki yıldır "Geleceğin Yıldızları" kampına katılmak için davet alıyor.

İngiltere'deki en başarılı ve yetenekli çocuk tenisçilerin davet edildiği ve "Yetenek Avcıları" tarafından büyük bir dikkatle izlenen bu kamp yılda iki kez düzenleniyor. Kamptaki çocuklar kendi aralarında, yeteneklerine göre A, B ve B kategorilerine ayrılıyor.

Bu kampların hepsine katılan Eliz, kamp süresince, profesyoneller tarafından, tüm teknik vuruşları, oyun kurabilme becerileri, fiziksel özelliklerinin yanı sıra, mental olarak da izlendi. Eliz büyük beğeni toplayarak tüm kamplarda "A" aldı ve "gelecek vaat eden tenisciler" arasında en yüksek yeteneğe sahip olduğunu ispat etti.

Bu yıl başardığı "ilk"ler

Bu yıl bir çok "ilk"i yaşayan Eliz'in başardığı "ilk"ler ise şöyle:

"Tennis Europe'da şampiyonluk yaşayan ilk ve tek Kıbrıslı Türk.

Tennis Europe'da tekler kategorisinde final oynayan ilk ve tek Kıbrıslı Türk.

16 yaş Kategorisinde yurt dışında şampiyonluk yaşayan ilk ve tek Kıbrıslı Türk.

14 yaş Kategorisinde yurt dışında şampiyonluk yaşayan ilk ve tek Kıbrıslı Türk."

Eliz daha önce de, "Türkiye'de Masterleri kazanan tek Kıbrıslı Türk ve 10 ve 12 yaşta Masterlerde Büyük Britanya şampiyonu olan tek Kıbrıslı Türk" olma ilklerini yaşadı.

Okulunda da başarılı

Eliz günde 5-7 saat arası tenis çalışsa ve sık sık turnuvalara ve kamplara katılmak için ders kaçırsa da bu durum derslerindeki başarılarına bir engel oluşturmadı. Eliz, okulunun en iyi öğrencileri arasında ve okulu onu "örnek öğrenci" olarak görüyor.

Annesinin ifadesi ile "ne istediğini bilen ve bunu başarmak için çalışmaktan korkmayan, olgun bir karaktere sahip" olan Eliz için derslerinde başarılı olmak çok önemli. Eliz, şu anda okulunu ve tenisi sorun yaşamadan sürdürüyor. Eliz'in amacı ileride profesyonel bir tenisci olmak ve şampiyonluklar yaşamak.

Gelececeğe dönük planları ve Telsim'e teşekkür

Eliz'in annesi İlkay Yorgancı, Eliz'in başarılı bir tenisci olması için aile olarak kendilerini adadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Eliz yaş grubunda çok başarılı bir tenisçidir ve bize profesyonellerin söylediği; ileride çok iyi bir tenisçi olma potansiyeli olan bir oyuncudur. İnanılmaz atletiktik bir yapıya sahiptir, zekidir, çalışmaktan korkmaz, duygularını kortta inanılmaz kontrol altında tutan bir oyuncudur ve tenise aşıktır. Fakat tenis çok pahalı ve emek isteyen bir spordur. Eliz'in bunu başarması için, ona en iyi imkanları sunmamız gerekir. Biz aile olarak kendimizi bu yola adadık. Amacımız Eliz'in önünü açmak ve ona en iyi imkanları yaratmaktır. Fakat bunu tek başımıza yapmak çok zor. Şuan ailemiz bölünmüş bir şekildedir. Ailenin tek çalışan ferdi benim. Babası, Eliz'in yaşı küçük olduğu için işini bırakıp Eliz'le İngiltere'ye taşınmak zorunda kaldı. Orada Eliz'e bakıp onu turnuvalara , antremanlara kamplara götürüyor ve bundan dolayı çalışması çok zor. Buda tabiki gelirimizi düşürüp, masraflarımızı çoğaltıyor. En büyük destekcimiz Telsim'dir. Eliz'in ilk sponsorudur ve üç yıldır yanımızda durdu. Eliz'e inanıp destek verdi. Birde tabi ki en büyük destekcimiz Eliz'in değerli hocası Yusuf Yönlüer'dir. Yusuf hocamız sayesinde Eliz bu yerlere geldi. Yusuf hoca ile Kıbrıs'ta birlikte çalışırken Eliz masterlerde Türkiye ve Büyük Britanya'da şampiyon oldu. Hocamızın teşfikleri üzerine Eliz İngiltere'ye tenis akademisine geldi. Eliz'e tenisi öğreten de sevdiren de Yusuf hocamızdır. Yusuf hocamız şu an rahatsız olsada halen Eliz'in yanında, halen Eliz için çırpınıyor. Şampiyonları yaratan bu sevgidir, inançtır."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.