×
banner
banner
banner
banner
Yasin Haznedaroğlu: "KKTC bayrağını İspanya'da dalgalandırmanın haklı gururunu yaşadım"

Yasin Haznedaroğlu: "KKTC bayrağını İspanya'da dalgalandırmanın haklı gururunu yaşadım"

Giriş Tarihi: 05/05/2019
08:20
Yasin Haznedaroğlu: "KKTC bayrağını İspanya'da dalgalandırmanın haklı gururunu yaşadım"
Vücut geliştirme alanında önemli başarılara imza atmış olan ve birçok sporcuya antrenörlük yapan Yasin Haznedaroğlu, İspanya'da gerçekleşen Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) Bigman Weekend yarışmasında KKTC'yi temsil ederek altın madalya kazandı ve dünya şampiyonu oldu.

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

• Vücut geliştirme alanında önemli başarılara imza atmış olan ve birçok sporcuya antrenörlük yapan Yasin Haznedaroğlu, İspanya'da gerçekleşen Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) Bigman Weekend yarışmasında KKTC'yi temsil ederek altın madalya kazandı ve dünya şampiyonu oldu.

• Haznedaroğlu Girne Postası'na yaptığı açıklamada geçtiğimiz senelerde de birçok yarışmaya katıldığını ancak bu yıl İspanya'da gerçekleşen yarışmanın oldukça büyük çaplı olduğunu belirterek, farklı ülkelerden 500 kalifiyeli yarışmacı arasından derece almayı başardığını vurguladı.

• Yarışmaya katılmak için zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyen Haznedaroğlu, devlet yönünden hiçbir katkı alamadıklarını dile getirdi. KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu Başkanı Ali Dahlameroğlu tarafından ayrımcılığa uğradığını belirten Haznedaroğlu, zorlu şartlara rağmen KKTC bayrağını İspanya'da temsil etmenin haklı gururunu yaşadığını ifade ederek, "Kuzey Kıbrıs adına çakılan her çivi beni onure eder" dedi.

Girne'de faaliyet gösteren Gymnasium Fitness Club isimli spor salonunun da sahibi olan ve dünya çapında birçok yarışmaya katılarak başarılar elde eden milli sporcu Yasin Haznedaroğlu Girne Postası'na özel açıklamalarda bulundu.

500 sporcu arasından gelen şampiyonluk

İspanya'da gerçekleşen Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Bigman Weekend yarışması ve yarışmaya hazırlanma sürecinden bahseden Haznedaroğlu, yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışmanın ardından altın madalya kazanmayı başardığı söyledi. Bigman Weekend yarışmasından önce geçen yılda farklı ülkelerde yarışmalara katıldığını kaydeden Haznedaroğlu, "Geçen yıl Prag'da gerçekleşen yarışmada Klasik Body Building 5'incisi olmuştum" dedi.

Bu yıl İspanya'da gerçekleşen yarışmanın en önemli özelliğinin çok daha büyük bir yarış olması ve dünyanın her yerinden 500'e yakın sporcunun katılması olduğunu aktaran Haznedaroğlu, "Birleşik Arap Emirlikleri'nden tutun da Brezilya'dan, Suriye'den, Avrupa'nın her yerinden kalifiye sporcular katıldı. Yarışma İspanya'da gerçekleştiği için İspanyol yarışmacılar sayıca fazlaydı. Bu da dezavantajlı bir durumdu. Çünkü İspanyollar bu işte gerçekten çok iyi" dedi.

"Kuzey Kıbrıs bayrağı ile katıldık"

Uluslararası bir yarışmada KKTC'yi temsil etmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Haznedaroğlu, "Bu yarışmalara biz 4. kez katılıyoruz ve Kuzey Kıbrıs'ı temsil ediyoruz. Yarışmalarda KKTC'yi temsil etmemiz nedeniyle artık oradaki insanlar artık adada iki toplumun var olduğunu öğrendiler" şeklinde konuştu.

Yarışmaya katılmak için gerçekten zorlu bir süreçten geçtiklerini belirten Haznedaroğlu, "Şartlar ağırdı. Yarışmaya bizi hazırlaması için bir antrenör daha götürüp onun bilet parasını bulamazdık. Biz buradan yarışmaya giderken borçlanarak gittik. Bunun ayıbı yok. Devlet yönün hiçbir katkı alamadık. Hiç bilmediğiniz bir ülkeye gidiyorsunuz, aktarmalı uçak, otobüs, kalacak yer ayarlama derken zorlu bir süreç yaşadık. Bu şartlar altında altın madalya getirmeyi başardık" dedi. Yetiştirdiği sporculardan Ali Şonya'nın Klasik Vücut Geliştirme'de 5'inci olduğunu söyleyen Haznedaroğlu, "Daha fazla imkan olsaydı, Ali Şonya da daha iyi bir dereceyle adaya dönebilecekti" ifadelerini kullandı.

"Kuzey Kıbrıs'taki sporcuların da uluslararası alanda başarı elde edebileceğini kanıtladık"

Her şeye rağmen altın madalya ve dünya şampiyonluğunu kazandığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Haznedaroğlu, Kuzey Kıbrıs'taki sporcuların Vücut Geliştirme alanın da uluslararası alanda derece alabileceğini herkese kanıtlamış olduklarını belirtti. Bundan sonraki süreçte öğrencilerinin derece almasına yoğunlaşacağını kaydeden Haznedaroğlu, "Öğrencilerimden Ali Şonya ve Temel Torlak için çalışacağız. Ben diğer yarışmalara antrenör olarak gideceğim" dedi.

Bigman Weekend yarışmasında 40 yaş üstü erkeklerde dünya şampiyonu, Klasik Body Master'da ise dünya ikincisi olduğunu söyleyen Haznedaroğlu, "Neticede 500'e yakın sporcunun katıldığı uluslararası bir yarışmada bu dereceleri almak kolay değildi" diye konuştu.

"Federasyon başkanı bize düşmanlık yapıyor"

KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu Başkanı Ali Dahlameroğlu'nun kendilerine hiçbir destek sağlamadığını aksine, sporcular arasında ayrım yaptığını söyleyen Haznedaroğlu, "Federasyon, normalde bir yurt dışı, iki Türkiye yarışı için yardım yapıyor. Ancak federasyon başkanı Ali Dahlameroğlu kendine yakın kişileri yarışmalara götürüyor ve hiçbiri dereceye giremeden geri dönüyor. Çünkü başlarında iyi bir antrenör yok" dedi. Kendilerine düşmanlık yapıldığını iddia eden Haznedaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim sosyal medya üzerinden fotoğrafımızı beğenen sporcuları bile yarıştırmıyor. Ali Dahlameroğlu federasyonun başında olmasaydı sadece ben değil birçok sporcu daha yüzlerce madalya alabilirdi. Biz devletimizin federasyonun ve makamına küsmüyoruz ama Dahlameroğlu'nun yerine seçimle vücut geliştirmede podyum tozu yutmuş veya bu işten anlayan akademisyen olan birilerinin gelmesi lazım. Çünkü sporcu psikolojisinden dahi anlamıyor. Yarışmalara götürdüğü sporcular da derece alamadan dönüyor."

"Federasyonun başına işinin piri kişiler gelmeli"

İspanya'da katıldıkları yarışmada kendilerini tanıyan ve tanımayan herkesle tokalaştıklarını ancak Kuzey Kıbrıs'ta Halter ve Vücut Geliştirme Federasyon başkanı tarafından ayrımcılık gördüklerine dikkat çeken Haznedaroğlu, "Dahlameroğlu giderse altın madalyalar senede on tane bile gelir. Yeter ki işin piri insanlar gelsin" diye konuştu.

İspanya'da KKTC bayrağını temsil etmenin ve küresel bir yarışta madalya almanın önemini vurgulayan Haznedaroğlu, "Benim amacım bireysel dereceler değil, yarışmalara götürdüğümüz insanların da başarı sağlamasıdır. Ülke gençlerinin önünü açmak, alkol, uyuşturucu sigara gibi kötü alışkanlardan uzak tutara spora bağlamak hedeflerimiz arasında. Bu ülkedeki insanların imkansızlıklar içinde başarı sağlamasını istiyorum" dedi.

"Olumsuzluklara karşı pes etmemek gerek"

Kuzey Kıbrıs'ta başka vücut geliştirme olmak üzere çeşitli spor dallarıyla ilgilenen kişilerin olumsuzluklar karşısında pes etmemesi gerektiğini söyleyen Haznedaroğlu sözlerini şöyle noktaladı:

"Kuzey Kıbrıs'a göre Avrupa'da imkanlar biraz daha farklı bunu biliyorum. Ancak ben bu kadar sıkıntının içinde başarılı olabildiysem herkes başarılı olabilir. Gençlerin önleri açıktır. Kendilerine bir yol haritası çizip uzman bir kişiyle sürekli çalışarak derece alabilirler. Benim İspanya'da aldığım derecenin ülkemizdeki sporcuları hırslandırdığına inanıyorum. Ülkem için sporcu yetiştirmeye devam edeceğim. Kuzey Kıbrıs adına çakılan her çivi beni onure eder."

banner
banner
banner
banner
DİĞER SPOR HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD 5.68
GBP 7.34
EUR 6.30
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.