SPOR
okuma süresi: 4 dak.

KTAY resmi olarak kuruldu

KTAY resmi olarak kuruldu

Kıbrıs Türk At Yarışları Derneği (KTAY) kuruldu.

Yayın Tarihi: 29/12/20 18:25
okuma süresi: 4 dak.
KTAY resmi olarak kuruldu
A- A A+

Kıbrıs Türk At Yarışları Derneği (KTAY) resmi olarak geçtiğimiz günlerde kuruldu.

KTAY’ın kuruluşuna ülkemizde bulunan birçok at sahibi, jokeyler ve konu ile ilgili kişilerin girişimi ile Ağustos ayında yapılan ilk genel toplantı sonrası derneğin kurulması için aldıkları karar üzerine girişimler yapılmıştı. Dernekten dün yapılan açıklamada derneğin kuruluş tarihinin 17.12.2020 resmi kuruluş tarihi olarak geçtiği bildirildi.

Dernek tüzüğünün onayı günümüz şartlarında uzun bir süre aldığını söyleyen dernek kurucu üyeleri, uzun zamandır at sahiplerinin beklediği faaliyetlerin gerçekleşmesi için dernek amaçları doğrultusunda gerekli girişimleri yapabileceklerini belirtti. Derneğe yakışır şekilde detaylı bir tüzük hazırlandığını ekleyen üyeler, yakın bir tarihte ilk genel kurulu yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Üyelerin başvurularını yapabileceği kaydedildi. İlk toplantıda çekirdek gurubun 33 kişiden oluştuğunu fakat aktif üye sayısının 200’ün üzerinde at sahibinin olduğunu söyleyen kurucu üyeler ilk hedeflerinin atlarına antrenman yapabilecekleri bir parkur oluşturmak olduğunu belirtti.

Geçmiş yıllarda Kuzey Kıbrıs Jokey Kulübü’nün yöneticilerinin ilgisizliğinden dolayı kulübün kapandığını, devletin bu aktivite için Alayköy’de ayırmış olduğu alan da yıllardır atılı kaldığını, bazı idarecilerin ticari hayalleri yüzünden at sahipleri ve o yıllarda gelişmekte olan bu spora gönül verenlerin ikinci plana itildiğini, fakat artık KTAY altında atların antrenmanlarını yapıp bu spor faaliyetinin gelişmesine olanak sağlanmasının zamanı geldiğini belirten at sahipleri, atların koşarken yaşadıkları hayvanı özlediklerini söyledi.

Bu aktivitenin yapılırken gençlere de iş olanakları sağlayacağı ifade edildi. Nalbant, at malzeme satış dükkanları, at üzerine ihtisas yapmış veterinerler, jokeyler, seyisler, antrenörler, hipodrom çalışanları bir birine zincirlenmiş meslekler olduğunu belirten dernek yetkilileri, ilerde bu dallarda da kurslar verilmesi için girişimler yapılacağını da kaydetti.

Türkiye’de ve birçok ülkede yarışların sadece sportif amaçlı yapılmadığı kaydedilirken, "Bildiğiniz gibi, at yarışı sektörünün gelişmesi gelire bağlı olduğunu belirten at sahipleri, Kıbrıs Türk atçılığını ve yarışçılığını uluslararası alanda tanıtmak, at yarışlarının, yarış atı yetiştiriciliğinin ve ıslahının yasal, ahlaki ve etik ilkelerini koruyarak faaliyet yapabilmek, koşu alanının yeterli olması gelişimleri artıracağını söyleyen KTAY yetkilileri, sektörü büyütmek için ilk etapta para ve alt yapı gerektiğini bu konuda yasal bir çözüm sağlanması gerekeceğini de eklediler. Sadece sektörün gelişmesi için değil, ülkemizdeki atlar değer görecek, ilerde Avrupa standartlarında koşu alanlarına sahip olma olanağımız olacak" denildi. At yetiştiren kişilerin atlarını gerek Türkiye'ye, gerek yurtdışına satma olanağı ortaya çıkacak, bu olanakları ilerde görebilmek amaçları arasında olduğunu söyleyen dernek yetkilileri, derneğin geliri olduğu sürece girişimlerin artacağını vurguladı.

"AT BİZLER İÇİN HAYVAN DEĞİLDİR"

"Ata gönül verenlerin yaşam şeklidir, bizlerin dostu, her fırsatta yanına koştuğumuz arkadaşımız, bakımını yaparken kendimizden daha çok ilgilendiğimiz canlıdırlar" diyen dernek yetkilileri, "Antrenman yaparken bizim binici, atın ise atlet olduğunu ve bakımının da öyle yapıldığını unutmuyoruz. Gönlümüz bu sporu, heyecanı çok daha iyi durumda bizden sonralarına miras bırakmaktır" dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.