49 yaşındaki Hakan Seyyar, Covid-19 mücadelesine yenik düştü...

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.50

7.58

$

6.82

İngiltere’de, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin sayısı 91’e yükseldi!

49 yaşındaki Hakan Seyyar, Covid-19 mücadelesine yenik düştü...

Londra’da ikamet eden 49 yaşındaki Kıbrıslı Türk Hakan Seyyar’ın, Covid-19 mücadelesine yenik düştüğü bildirildi.

49 yaşındaki Hakan Seyyar, Covid-19 mücadelesine yenik düştü...
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - SOSYAL MEDYA

Londra Kıbrıs Türk Gençlik Birliği Başkanı Nafiya Horozoğlu, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamasında, İngiltere'de ikamet eden 49 yaşındaki Kıbrıslı Türk Hakan Seyyar’ın, Covid-19 mücadelesine yenik düştüğünü duyurdu.

Horozoğlu, hayatını kaybeden Seyyar’ın, aslen Lefkoşalı olduğunu ve Londra’daki yaşlı bakım evinde çalıştığını ifade etti.

Koronavirüsün, özellikle Londra’daki bakım evlerinde hızla yayılmaya devam ettiğini belirten Horozoğlu, “Geçtiğimiz hafta hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, bakımevleri ve huzurevlerinde ölenlerin sayısının 4 bin civari olduğu söylendi” dedi.

İngiltere’deki bakımevi çalışanlarının en zor ve önemli görevleri yerine getiren emekçiler olduklarını fakat onlar için yeterli sayıda test sağlanmadığını savunan Horozoğlu, Covid-19 sebebiyle İngiltere’de hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin sayısının 91’e ulaştığını söyledi.

“Kıbrıslı Rumlar ile ortaklaşa yaptığımız çalışmada, İngiltere’de virüs nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıslıların 300’e yaklaştığını gözlemledik” diyen Horozoğlu, 30 Nisan’a kadar hayatını kaybeden Kıbrıslı Rumların sayısının 170’e yükseldiğini belirterek, “ayrıca Londra dışında vefat eden 26 Kıbrıslı olduğunu öğrendik bunlardan bazıları Kıbrıslı Türk” ifadelerini kullandı.

Nafia Horozoğlu, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Çok üzgünüz...

İngiltere'de ikamet eden 49 yaşındaki toplum üyemiz, Hakan Seyyar bugün Covid-19 ile verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Aldığımız bilgiye göre Lefkoşa’lı Hakan Seyyar Londra’da yaşlı bakım evinde çalışıyordu.

Koronavirüs özellikle Londra’daki bakım evlerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, bakımevleri ve huzurevlerinde ölenlerin sayısının 4 bin civari olduğu söylendi. İki hafta önce ise binden fazla personelde Koronavirüs tespit edildiği öğrenildi.

Bakımevi çalışanları en zor ve önemli görevleri yerine getiren emekçiler, lakin onlar için yeterli sayıda Covid-19 testi sağlanmıyor. Kuzey Londra’nın Enfield bölgesinde 150 bakımevi var ve bu evlerin yarısında salgına ait belirtiler olduğu söylenmişti. Enfield Belediye Lideri Nesil Çalışkan, 14 Nisan’da yaptığı açıklamada, hükümetten beş bin test talebinde bulunduklarını belirtti, fakat onlar için ayrılan test kotasının sadece 10 olduğu söylenmişti. 17 Nisan’da ise Enfield bölgesinde bakımevinde çalışan 26 yaşındaki toplum üyemiz Sonya Kaygan Koronavirüse yenik düşmüştü.

İngiltere hükümeti en başta Koronavirüsle mücadelede diğer Avrupa ülkelerinden oldukça farklı bir yol izlemeyi tercih etmişti. Ülkede virüsün zamanla nüfusun büyük kısmına bulaşması ve halkın ‘sürü bağışıklığı’ geliştirmesi planlanmıştı. Çok geç alınan tedbirler ise binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Covid-19 sebebiyle İngiltere’de hayatını kaybeden Kıbrıslı Türklerin sayısı 91’e ulaştı. Bu sayı kesin olarak bilinen, bu sayının dışında haberdar olmadığımız vakalarda var. Özellikle Londra dışında yaşayan toplum üyelerimiz hakkında haberdar olmak zor. Gerekli kurumlardan bilgi almak için Hüseyin Haşim hocamız tarafından özellikle girişimler yapılıyor.

Kıbrıslı Rumlar ile ortaklaşa yaptığımız çalışmada, İngiltere’de virüs nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıslıların 300’e yaklaştığını gözlemledik. 30 Nisan’da Kıbrıslı Rumların sayısı 170’e yükselmişti, Kıbrıslı Türklerin sayısı ise şu an 91, ayrıca Londra dışında vefat eden 26 Kıbrıslı olduğunu öğrendik bunlardan bazıları Kıbrıslı Türk.

Kıbrıslı Rumların bu sayılara ulaşmaları daha kolay çünkü ölümler merkezi orthodox kiliseye bildiriliyor, Kıbrıslı Türkerlerin sayısı ise bir yerde toplanmıyor. Kıbrıs Türk toplumdan virüs sebebiyle vefat edenlerin sayısını Kıbrıs Türk İslam Cemiyeti Başkanı, toplumumuzun hocası Hüseyin Haşim ve Türk İslam Vakfı Başkanı Erkin Güney ile özellikle takip ediyoruz. Bilgiler, lokal hastanelerden, camilerden, cenaze işleriyle sorumlu şirketlerden, belediyelerden veya bizlere ulaşanlar kişilerden oluşturuluyor.

Hüseyin Haşim ve Erkin Güney bu toplumun sessiz kahramanları, çoğumuz evimizde ailemizle birlikte bu karantina sürecini yaşıyoruz. Ama onlar her gün en az 3 cenaze kaldırıyor ve yaslı ailelere destek oluyor...

İyi ki varsınız!”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İNGİLTERE Haberleri