İNGİLTERE
okuma süresi: 4 dak.

Morrisons'un Yeni Zelanda kuzusu satışını denemesi tepkilere neden oldu

Morrisons'un Yeni Zelanda kuzusu satışını denemesi tepkilere neden oldu

Morrisons'un Yeni Zelanda kuzusu satmasıyla ilgili kararı, çiftçilerin tepkisine sebep oldu!

Yayın Tarihi: 18/05/24 13:38
okuma süresi: 4 dak.
Morrisons'un Yeni Zelanda kuzusu satışını denemesi tepkilere neden oldu

Morrisons, 39 mağazasında %100 İngiliz kuzusu yerine Yeni Zelanda kuzusunu satmaya çalıştığı için çiftçilerden tepki aldı.

Süpermarket, bu hareketin müşterilerin daha ucuz fiyatlara yönelik talebinden kaynaklandığını belirtti.

Ulusal Çiftçiler Birliği (NFU), İngiliz hayvancılık endüstrisinin baskı altında olduğu bir dönemde bunun "hayal kırıklığı" olduğunu ve Yeni Zelanda kuzusunun "potansiyel olarak daha düşük standartlarda üretildiğini" söyledi.

NFU hayvancılık yönetim kurulu başkanı David Barton, süpermarketin yalnızca İngiliz kuzusu satma taahhüdünden vazgeçmesinin geçici olduğunu ve denemenin sona ereceğini umduğunu söyledi.

Barton, "Son zamanlarda Birleşik Krallık çiftçi sendikaları, Morrisons'un genel müdürüne ve diğer üst düzey perakendecilere, Birleşik Krallık genelinde gıda üretimini sürdürmek ve gıda güvenliğimizi korumak amacıyla yerel kaynaklara kararlı bir bağlılık da dahil olmak üzere sektöre destek talep eden bir mektup yazdı" dedi.

Ulusal Koyun Birliği (NSA), "Süpermarketin çiftçi topluluğu nezdinde itibarını inşa ettiği tüm ilkelere aykırı olan karardan dehşete düştüğünü ve hüsrana uğradığını" söyledi.

Ancak Morrisons, duruşmanın, süpermarketin kuzu etinin tüm yıl boyunca daha erişilebilir bir fiyata satılmasını istediklerini çok net söyleyen müşterilerin dinlendiği kapsamlı bir çalışmanın ardından geldiğini söyledi.

NFU, yurtdışından gelen etin "önemli gıda kilometresi" ile geldiğini söylemesine rağmen, Yeni Zelanda kuzusunun İngiliz kuzusuna göre daha ucuz olduğunu ekledi.

Bay Barton, "benzeri görülmemiş yağışlı havanın" İngiliz çiftçiler için "muazzam bir zorluk" olduğunu söyleyerek Morrisons'u %100 İngiliz kuzu taahhüdüne bağlı kalmaya çağırdı.

Morrisons şunları söyledi: "Bu hareketin, doğrudan İngiliz çiftçilerden satın aldığımız kuzu etinin genel hacminde bir azalma anlamına gelmesini amaçlamıyoruz."

Morrisons, Yeni Zelanda kuzusunun, denemeye katılan mağazalardaki müşterilerin "seçim yapabilmesi" için açıkça etiketleneceği de eklendi.

NSA genel müdürü Phil Stocker şunları söyledi: "Bu hayal kırıklığı yaratan haberi, dün Başbakan Rishi Sunak ile Downing Street 10 numarada düzenlenen Tarladan Çatala Zirvesi'nden dönerken öğrendik."

Stocker bunu, "Birleşik Krallık tarımına desteği göstermek için tasarlanmış ve süpermarketin İngiliz çiftçilere olan bağlılığını teşvik eden bir varlığa sahip olduğu" bir etkinlik olarak tanımladı.

Stocker, "Yani bu duyurunun zamanlaması gerçekten inanılmaz" dedi.

Stocker, Birleşik Krallık'taki koyun çiftçilerinin yüksek standartları nedeniyle "güçlü fiyatlar" aldığını ve "gerçekçi fiyatların" birçok çiftlikte kayıplara neden olan Schmallenberg virüsünün ardından çiftliklerine yeniden yatırım için çok ihtiyaç duyulan parayı sağladığını söyledi ve böceklerin yol açtığı viral bir hastalık olan Mavidil tehdidi.

Morrisons Mart ayında, firmanın borcunun artmasıyla birlikte artan finansman maliyetleri nedeniyle geçen yıl 1 milyar £'dan fazla zarar ettiğini açıklamıştı.

Kayıplar, insanların daha ucuz ürünler arayışına girmesiyle büyük süpermarketlere göre alışveriş alışkanlıklarını tamamen değiştiren hayat pahalılığı krizi nedeniyle müşterilerin konut bütçelerinin daraldığı bir dönemde ortaya çıktı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.