İNGİLTERE
okuma süresi: 8 dak.

İngiltere pandemi, doğal afet gibi krizlere karşı olağanüstü önlemler başlattı

İngiltere pandemi, doğal afet gibi krizlere karşı olağanüstü önlemler başlattı

İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, pandemi, doğal afet, siber saldırı veya nükleer savaş gibi muhtemel krizlere karşı başlatılan Hazırlık Kampanyası'nın ayrıntılarını açıkladı.

Yayın Tarihi: 26/05/24 09:40
okuma süresi: 8 dak.
İngiltere pandemi, doğal afet gibi krizlere karşı olağanüstü önlemler başlattı

İngiltere’de hükümet yeni bir pandemi, doğal afet, siber saldırı veya nükleer savaş gibi senaryolar için ‘Hazırlık Kampanyası’ başlatıyor.

Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, kampanya için yeni bir internet sitesi ve ayrıntıları duyurdu…

Ulusal bir krize hazırlıklı olmak için hanelerin dolaplarında en az üç gün boyunca kendilerine yetebilecek kadar konserve yiyecek ve şişelenmiş su bulundurması gerektiği uyarısı yapıldı. Ülkenin acil durumlara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olmak amacıyla, çarşamba günü açılan yeni bir hükümet web sitesi bu tavsiyede bulunuluyor.

Oliver Dowden, İngiltere’nin ulusal dayanıklılık planlamasında son on yılların en büyük dönüşümü olarak nitelendirdiği bir dizi yeni önlemin bir parçası olarak Londra Savunma Konferansı’nda, ‘Prepare Kampanyası’nı başlatacak.

Diğer önlemler arasında bakanlar ve milletvekilleri için acil durumlara hazırlanma, kriz liderliği ve yerel topluluklarda destekleyici bir rol oynama konularında yeni bir eğitim programı yer alıyor.

Dowden, ayrıca önümüzdeki harcama incelemesi boyunca İngiltere’nin biyogüvenlik harcamalarını koruma altına almak için Hazine’nin yeni bir taahhüdünü de açıklayacak.

Yeni bir ulusal program, sistemlerin her zaman amaca uygun olmasını sağlamak için düzenli kriz simülasyonları gerçekleştirecek. Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek geniş çaplı pandemi tatbikatına hükümet ve kamu hizmetlerinden on binlerce kişi katılacak.

Hükümetin yeni dayanıklılık web sitesi, çok çeşitli senaryolara hazır olmalarını sağlayacak beş basit adımı ortaya koyuyor.

Hükümetin risk kayıtlarına göre en yaygın risk, elektrik ve su kesintilerine yol açan yerel sel baskınları. Ancak insanların hazırlıklı olması gereken diğer 100 potansiyel tehdit arasında yeni bir pandemi, interneti kesen kitlesel bir siber saldırı, GPS sinyallerini etkileyen Birleşik Krallık uzay sistemlerinde bozulma veya aşırı bir durumda kıta Avrupa’sında çatışma ve hatta nükleer saldırı potansiyeli de yer alıyor.

İnternet sitesi  prepare.campaign.gov.uk; insanlara kendi bölgelerindeki risklerden haberdar olmalarını; bir yangın ya da sel durumunda evlerinden en iyi kaçış yollarını belirlemek gibi planlar yapmalarını; yangın güvenliği kontrolleri ve gaz, elektrik ve suyun nasıl kapatılacağını bilmek suretiyle evlerini hazırlamalarını; komşularıyla planlarını koordine etmelerini ve acil durum malzemelerini stoklamalarını tavsiye ediyor.

Kılavuz, hane halklarının evde bir acil durum kiti oluşturmasını öneriyor. Bu kit, hazır konserve et, meyve veya sebze gibi pişirmeye ihtiyaç duyulmayan, bozulmayan yiyecekleri ve evde bir konserve açacağı bulunmasını içerebilir.

Her kişinin günde en az üç litre şişelenmiş içme suyuna sahip olması gerektiğinden, “temel yemek pişirme ve hijyen ihtiyaçlarını da karşılayarak, daha rahat ettirmek” için kişi başına on litre su öneriliyor.

Acil durum ev kitindeki diğer eşyalar arasında pilli veya kurmalı radyolar ve mumlardan daha güvenli olduğu için meşaleler; taşınabilir bir güç bankası, yedek piller, ilk yardım kiti, el dezenfektanı, ıslak mendiller, bebek bezleri ve bebek maması gibi bebek malzemeleri ve evcil hayvanlar için yiyeceği bulunuyor.

Bu tavsiye, Çarşamba günü Londra Savunma Konferansı tarafından yayınlanacak olan ve insanların yüzde 40’ından fazlasının üç günlük bozulmayan gıda ve su stokuna sahip olmadığını ve sadece yüzde 15’inin evlerinde bir acil durum tedarik kiti bulunduğunu gösteren yeni anketin ardından geldi.

Yeni web sitesinin lansmanından önce gazetecilere konuşan Dowden, selin halkın karşılaşabileceği en yaygın risk olduğunu söylediği açıklamasında, “Yerel sel baskınları elektrik ve su kesintilerine yol açabilir. Bir selin çekilmesi için gereken süreyi düşünürseniz, basit bir ifadeyle üç gün boyunca dirençliyseniz, bu süre içinde mağazalara inme konusunda endişelenmeyeceksiniz.

“Kendilerini dirençli hale getirmek için adım atan her bir kişi, bir kriz yaşandığında hükümetin hazır olmayan ve dirençli olmayan insanlara daha fazla odaklanabileceği anlamına gelir. Kişisel olarak iyi hazırlandım. Sizi temin ederim ki dolaplarda bol miktarda dayanıklılığımız, kilerde bir miktar suyumuz ve pille çalışan meşalelerimiz var” ifadelerine yer verdi.

The Times Gazetesinin haberine göre, konuşmasında, insanları Covid-19 salgınının ilk günlerine geri dönerek benzer bir krizin ülkeyi tekrar vurması halinde kendi kendilerine yetebilmeleri için gerekli malzemelere sahip olmalarını sağlamaya çağıracak olan Dowden’in şunları söylemesi bekleniyor: “Pandeminin ilk günlerindeki boş süpermarket raflarını kim unutabilir? Peki o zamandan bu yana kaçımız tekrarlanması halinde daha hazırlıklı olmak için harekete geçtik? Eğer ulusal çapta bir elektrik kesintisi olsaydı, kaçımızın elinde meşale ve pil vardı? Sular kesilirse, kaçımızın depoladığı birkaç şişesi var? Ve eğer bir siber saldırı olsaydı, kaçımız şebeke elektriği ya da wi-fi olmadan radyo dinleyebilecek imkanlara sahiptik?”

Times Gazetesi haberinde evde bir araya getirebilecek eşyaları şöyle listeledi:

– Pilli veya kurmalı meşale – (meşaleler mumlardan daha güvenlidir.)
– Cep telefonunuzu şarj etmek için taşınabilir güç bankası.
– Elektrik kesintisi sırasında güncellemeleri almak için pilli veya kurmalı radyo (bir araba radyosu kullanılabilir, ancak şiddetli havalarda içeride kalmak daha güvenli olabilir.)
– Meşaleler ve radyo için yedek piller ve güvendiğiniz herhangi bir tıbbi ekipman için yedek pil.
– Su geçirmez yara bantları, bandajlar, termometre, antiseptik, göz yıkama solüsyonu, steril sargılar ve eldivenler, sargılar için tıbbi bant ve cımbız gibi malzemeleri içeren bir ilk yardım çantası (veya bazı ilk yardım malzemeleri).
– Su kesildiğinde hijyen amacıyla el dezenfektanı ve ıslak mendil.
– Şişe su (acil durumların süresi değişebildiğinden ve insanlar farklı miktarlarda kullandığından bunun için standart bir rakam yoktur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hayatta kalmak için kişi başına günde en az 2,5-3 litre içme suyu tavsiye edilmektedir. Kişi başına günde on litre su, temel yemek pişirme ve hijyen ihtiyaçlarını da karşılayarak sizi daha rahat ettirecektir. Bebek maması hazırlamak, tıbbi cihazlar ve evcil hayvanlar için ek su gerekebilir.)
– Hazır konserve et, meyve veya sebze gibi pişirmeye ihtiyaç duyulmayan, bozulmayan yiyecekler (ve bir konserve açacağı. Suda olduğu gibi, ne kadar ihtiyacınız olduğu kendi koşullarınıza göre değişecektir.)
– Evcil hayvanlar için yiyecek.
– Bebek bezleri ve bebek maması gibi bebek malzemeleri (su kaynatamayabileceğiniz için hazır ya da “beslenmeye hazır” mama en iyisidir.)
– Tüm malzemeleri bir kerede satın almak yerine, acil durum kitinize mümkün olduğunda ekleme yapabilir ve zaman içinde oluşturabilirsiniz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.