KÜLTÜR-SANAT
okuma süresi: 3 dak.

Barış Manço’dan yadigar 'Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'

Barış Manço’dan yadigar 'Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'

Barış Manço'nun 1977 yılında yaptığı şarkıyla ölümsüzleştirdiği Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın Girne’ye bağlı Göçeri köyünde bulunan mezarı Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) tarafından yenilendi. Göçerili Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın şarkılara konu olan hikayesi yeniden merak konusu oldu.

Yayın Tarihi: 22/12/20 11:07
okuma süresi: 3 dak.
Barış Manço’dan yadigar 'Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'

Barış Manço’nun 1977 yılında ortalığı kasıp kavurduğu "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa" şarkısının kahramanı Göçerili Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın mezarı Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından yenilenerek çevre düzenlemesi yapıldı.

Girne’ye bağlı Göçeri köyünün hemen girişinde sol kısımda bir tepe üzerinde bulunan mezar yenilenirken, mezar taşında ise mezarın Türk ses sanatçısı Barış Manço tarafından yaptırıldığı belirtildi.

Şarkılara konu olan Göçerili Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın hikayesi Evkaf’ın mezarı yenilemesi ile yeniden merak konusu oldu.

GÖÇERİLİ SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA’NIN MEZARI YENİLENDİ

Barış Manço’nun 1982 yılında mezarını ziyaret edip yeni bir mezarın yapılmasına katkıda bulunduğu Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın mezarı geçtiğimiz haftalarda Evkaf tarafından yenilendi. Göçeri köyünde bulunan Mehmet Ağa’nın bakımsız ve ilgisiz bırakılan mezarı yerine yeni bir mezar yapılırken, mezarın etrafına döşenen taşlarla çevre düzenlemesi ve bakımlı bir görüntü sağlandı.

YILLARCA YOKSULLARIN YANINDA OLDU

Barış Manço’nun şarkısı ile ölümsüzleştirilen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın hikayesi de yeniden gündeme gelmesi ile merak konusu oldu.

Aslen Karaman kökenli olan Mehmet Ağa’nın Anadolu’dan Kıbrıs’a 5 kardeş olarak geldikleri belirtiliyor. Ekip biçmesi için 3 bin dönüm toprak verilen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın dönemin zengini ve yardımseverliği ile bilindiği belirtiliyor.

Çoğu kaynakta Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın kavgalıları barıştırdığı, bekârları evlendirdiği, eşyalarını düzdüğü, ev verdiği ve en az da bir dönüm toprak bağışladığı belirtilirken, fakir fukaranın bir kahvehaneye, meyhaneye ya da lokantaya gittiğinde para ödemediği, yediklerinin hesabını Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya yazdırdığı belirtiliyor. Kendi gibi gönlü de zengin bu ağanın malını mülkünü hep başkalarının hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde olmasa bile parasız pulsuz öldüğü de bilinen rivayetler arasında.

1970'li yıllarda konser için Kıbrıs’a gelen Barış Manço Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’yı bu konser sırasında Kıbrıslı Türkler’den duyar ve bu hikayelerden yola çıkarak yazdığı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı ile müzik dünyasını kasıp kavurur.

1982 yılında Manço bu kez yanında kameramanlarıyla ülkeye gelirken, Sarı Çizmeli’nin Göçeri köyündeki akrabalarıyla buluşur.

Manço, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın Göçeri köyündeki mezarını ziyaret etmesinin ardından Mehmet Ağa’ya yeni bir mezarın yapılmasına katkıda bulunur.

Mezarı yenilenen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın daha önceki mezar taşı da mezarının yanında bulunuyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.