KÜLTÜR-SANAT
okuma süresi: 3 dak.

Denktaş Sergisi sanal ortamda

Denktaş Sergisi sanal ortamda

Mine Kar ve Cem Kar tarafından hazırlanan “Fotoğrafları ve Kendi Sözleri İle Yaşamı; Rauf R. Denktaş Sergisi” sanal sergi olarak Abrakadabra İletişim Yönetimi (ACM Cyprus) tarafından sanal sergi haline dönüştürüldü.

Yayın Tarihi: 17/02/22 07:41
okuma süresi: 3 dak.
Denktaş Sergisi sanal ortamda

www.denktassergi.com üzerinden yayınlanan sanal sergide, Denktaş’ın fotoğraf arşivinde yer alan 50 bin fotoğraf arasından yüzlerce fotoğraf özenle seçildi. Bu fotoğraflar gerek Denktaş’ın kendi kitaplarından, gerekse sözlerinin yer aldığı diğer kitaplardan taranarak anlamlandırıldı.

Sanal sergide, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özel yaşamı ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözleri ile görülmemiş fotoğraflarının yanı sıra, çocukluğu, ailesi, mücadele yılları ve kendi objektifinden oluşan fotoğrafları yer alıyor.

DENKTAŞ’IN İKİ BAYRAKLI GÖRSELİ NASIL HAZIRLANDI?

Sanal sergide ayrıca, bugün herkes tarafından kullanılan iki bayraklı (TC ve KKTC) Denktaş görseli hakkında bilgiler veriliyor. Denktaş'ın okuduğu "Benim İki Bayrağım Var" şiirinden esinlenen Mine Kar tarafından hazırlanan görselde, Denktaş'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaptığı resmi ziyaret sırasında el sıkışırken basına poz verdikleri anda çekilen fotoğrafı kullanıldı. Görselde bulunan bayrakların ise, Lefkoşa Kermiya'da bulunan Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nın bahçesindeki dev bayrakların olduğu bilgisi yer alıyor.

KAR: “KURUCU CUMHURBAŞKANIMIZIN HAYATI VE DOLAYISIYLA KIBRIS TÜRK MÜCADELE TARİHİ, TÜM İNSANLIĞIN KOLAYLIKLA ULAŞABİLECEĞİ BİR SEVİYEYE GETİRİLMİŞTİR”

Sanal sergi hakkında açıklama yapan, serginin küratörü Mine Kar, serginin açıldığı yerlerde insanların ulaşımında güçlük çekildiğine vurgu yaparak, “Günümüz teknolojisi kullanılarak ACM Cyprus tarafından sanal sergi haline dönüştürülen bu çalışma sayesinde, Kurucu Cumhurbaşkanımızın hayatı ve dolayısıyla Kıbrıs Türk Mücadele tarihi, tüm insanlığın kolaylıkla ulaşabileceği bir seviyeye getirilmiştir. Önümüzdeki süreçte ise sergi,  farklı dillere çevrilerek tarih meraklıların kullanımına sunulacaktır. Hiç şüphe yok ki, hazırladığımız sergiye eklenmesi düşünülen bilgiler olacaktır. Bu çerçevede tüm fikirlere açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Tarih meraklılarının eklemeyi düşündükleri fotoğraf ve bilgileri ACM Cyprus’a, info@acmcyprus.com adresinden göndererek katkıda bulunabilirler. Bu nedenlerle serginin sanal ortama ulaşmasını sağlayan veya bundan sonra önerilerde bulunarak katkı sağlayacak olanherkese teşekkür ederim” dedi.

SERGİ, TÜRKİYE’NİN ÇEŞİTLİ İLLERİNDE ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE AÇILMAYA DEVAM EDECEK

Sergiyi hazırlayan Mine Kar ve Cem Kar’ın verdiği bilgiye göre, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın ebediyete yolculuğunun 10. yılı kapsamında revize edilen sergi, Türkiye’nin çeşitli illerinde önümüzdeki süreçte açılmaya devam edecek. Bu çerçevede sergi şu an Ercan Havalimanı ve Kayseri Üniversitesi’nde ziyarete açık.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.