KÜLTÜR-SANAT
okuma süresi: 5 dak.

Bekir Kara’nın Kavuni’si sesli kitap platformunda yerini aldı

Bekir Kara’nın Kavuni’si sesli kitap platformunda yerini aldı

Telsim ve Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği iş birliğinde hayata geçen Sesli Kitap projesinin üçüncü kitabı “Kavuni”, Storytel’de yayınlandı.

Yayın Tarihi: 04/09/23 12:10
okuma süresi: 5 dak.
Bekir Kara’nın Kavuni’si sesli kitap platformunda yerini aldı

Telsim ve Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği iş birliğinde hayata geçen Sesli Kitap projesinin üçüncü kitabı “Kavuni”, dünyanın en büyük sesli ve e-kitap yayın servislerinden biri olan Storytel’de yayınlandı.

Sesli Kitap projesi ile Kıbrıslı Türk yazarlarının eserlerinin sesli bir biçimde dijital ortama taşınması, Kıbrıs Türk Edebiyatının dünyaya açılmasını sağladı. Ayrıca sesli kitap projesi sayesinde, görme engelli bireylere de Kıbrıslı Türk yazarların kitaplarını dinleme fırsatı yaratıldı.

Üçüncü Sesili Kitap olan Bekir Kara’nın Kavuni adlı romanı, Osman Alkaş’ın seslendirmesiyle Storytel’de yayınlanmaya başlandı. Dünyanın en büyük sesli ve e-kitap yayın servislerinden Storytel, 700.000’den fazla başlık ve içeriğini dinleme ve okuma imkanı veren bir abonelik hizmeti sunmaktadır.

Kitabı şu linkten dinleyebilirsiniz: https://bit.ly/KavuniStorytel

TANPINAR: KIBRIS TÜRK EDEBİYATIMIZIN EN GÜZEL ESERLERİNİ, DİJİTAL KİTAP PLATFORMU OLAN VE 700 BİNİ AŞKIN SESLİ KİTABI BÜNYESİNDE BARINDIRAN STORYTEL’DE YAYINLANIYOR OLMASI BİZLERİ ÇOK MUTLU EDİYOR VE HEYECANLANDIRIYOR

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Kıbrıs Türk Edebiyatı’nı Storytel gibi bir dijital ortama kazandırmanın büyük bir adım olduğunu aktardı. Tanpınar, “Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği ile yapmış olduğumuz iş birliği kapsamında ilk olarak Hikmet Afif Mapolar’a ailt “Kök Nal” isimli kitabımız yayınlandı ve büyük bir ilgi gördü. İkinci olarak da İsmail Bozkurt’un kendi sesinden seslendirmiş olduğu romanı “Yusufçuklar Oldu Mu?” yayınlandı. Şimdi de Osman Alkaş’ın sesinden üçüncü kitabımız Bekir Kara’nın “Kavuni” romanı Storytel’de yayınlanıyor. Kıbrıs Türk Edebiyatımızın en güzel eserlerini, dijital kitap platfotmu olan ve 700 bini aşkın sesli kitabı bünyesinde barındıran Storytel’de yayınlanıyor olması bizleri çok mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor” dedi.

ÖZNUR: TELSİM İLE BÖYLESİ ÇAĞDAŞ BİR PROJEDE BİRLİKTE YÜRÜMEK BİZLER İÇİN ÇOK MUTLULUK VERİCİDİR. UMARIM BU İŞBİRLİĞİ YILLARCA SÜREGELİR VE BİRÇOK DEĞERLİ YAZARIMIZ SESLİ KİTAP PROJESİ İÇİNDE SES BULUR

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Şevket Öznur, ”Kıbrıs Türk yazınının en önemli yazarlarından birisi olan Bekir  Kara, yazım  yaşamına  lise yıllarında tiyatro ve küçük  öykü  denemeleriyle başladı. Daha sonra öyküleri çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış, yarışmalarda öykü, roman ve tiyatro ödülleri  aldı. Ardından da roman yazmaya adım attı” ifadelerini kullandı.

Kavuni romanı hakkında bilgi veren Öznur, ”Kavuni romanı Kıbrıs’ın İngiliz yönetiminde olduğu yıllarda geçmektedir. Baf’ın Mamonya Köyü’nde yaşayan Kavuni’nin dağa kaçış hikayesi ve bu süreçte yaşadıkları anlatılmaktadır. Bu olaylar anlatılırken Ayargi, Melunda, İstavrokonno, Alehtorora ve Aytuma gibi bir çok köy ismi geçmektedir.” dedi. Ayrıca efsane haline gelmiş Bulliler olayına da deyinen Öznur, ”Bekir Kara hocanın Kavuni romanı ile  asırlardır  dilden dile  dolaşarak  efsane haline gelmiş olan  Bulliler  olayını  sade , akıcı  ve etkileyici  betimlemelerle anlatmıştır. Diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da   onun bir sosyal bilgiler öğretmeni olmasının yararını görüyoruz. Bu sayede  bize  o döneme ait tarihi ve  coğrafi  şartlar  hakkında  da  bilgi  vermektedir. Bu bağlamda böylesi önemli bir kitabın Storytel’de yer alması çok önemlidir. Hem Kıbrıs Türk yazının tanınması hem de Osman Alkaş gibi seslendirme ustasının bu eseri seslendirmesi bu romana bir o kadar daha değer katıyor. Telsim ile böylesi çağdaş bir projede birlikte yürümek bizler için çok mutluluk vericidir. Umarım bu işbirliği yıllarca süregelir ve birçok değerli yazarımız bu sesli kitap projesi içinde ses bulur” diye konuştu.

Storytel’in yayıncılık hizmetleri, sesli kitap yayıncısı StorySide ile geniş kitlelerin beğenisini kazanmış Kuzey Avrupa yayınevleri Norstedts, People’s ve Gummerus tarafından verilmektedir. Dünyada 25 pazarda faaliyet gösteren Storytel’in merkezi İsveç, Stockholm’dadır. Kitapseverler, Storytel’i AppStore ve GooglePlay’den indirip Kıbrıs Türk Edebiyatı’na ait kitapları dinleyebilecek.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.