KÜLTÜR-SANAT
okuma süresi: 4 dak.

Kıbrıs Harekatı’nın kadın kahramanı: Dr. Ayten Berkalp’in belgeseli izleyiciyle buluştu

Kıbrıs Harekatı’nın kadın kahramanı: Dr. Ayten Berkalp’in belgeseli izleyiciyle buluştu

KKTC'nin kadın kahramanı Dr. Ayten Berkalp'in hayatının anlatıldığı 'Dr. Ayten'in Tanıklığı ile Kıbrıs Meselesi' belgeselinin gösterimi Ankara'da yapıldı.

Yayın Tarihi: 12/06/24 09:17
okuma süresi: 4 dak.
Kıbrıs Harekatı’nın kadın kahramanı: Dr. Ayten Berkalp’in belgeseli izleyiciyle buluştu

Kıbrıs Barış Harekatı’nın kadın kahramanı, hekim, sporcu Dr. Ayten Salih Berkalp’in yaşamını ve ülkenin mücadele tarihini anlattığı “Dr. Ayten’in tanıklığı ile Kıbrıs Meselesi” belgesel gösterimi Ankara’da yapıldı. Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde yer alan etkinliğe çok sayıda politikacı, diplomat ve basın mensubu katıldı. Gösterim öncesinde belgeselin yaratıcılarıyla gerçekleştirilen söyleşide, filmin yapım süreci ve Dr. Ayten Salih Berkalp’in hayatı hakkında detaylı bilgiler verildi. Yönetmen Mehmet Yayınoğlu, Prof. Dr. Pınar Eraslan Yayınoğlu ve yapımcı Ercan Çalık’ın katılımıyla düzenlenen söyleşinin yönetimini gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu üstlendi.

TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI MÜCADELESİNİ KONU ALIYOR

9 saatlik tarih belgeselinde, KKTC’nin yaşayan kahramanı mücahit Dr. Ayten Berkalp, yaşamını ve içinde bizzat yer alarak tanıklık ettiği ülkesinin varoluş ve mücadele tarihini anlatıyor. Mehmet Yayınoğlu imzalı belgesel, Ayten Berkalp’in yaşamıyla iç içe geçen tarihsel olaylara bizzat tanıklığı ile 1950’lerden 1974’e Kıbrıs Türkü’nün uğradığı katliamlar karşısında Türk Mukavemet Teşkilatı örgütlenmesini, mücadele hikâyesini konu alıyor.

Birinci ve ikinci “Barış Harekâtı” ile başlayan özgürleşme dönemini merkeze alarak kahraman bir Türk kadın doktorun ve Kıbrıs Türkü’nün acılarla dolu başarı öyküsünün aktarıldığı belgeselde Dr. Ayten Berkalp, anestezi uzmanı hekim olarak hizmet verdiği Kıbrıs’ta Türk toplumunun, EOKA ve Rum Yönetimi’nin içinde olduğu katliamlar karşısında gösterdiği savunma ve hayatta kalma mücadelesine dair onlarca olayı ayrıntılarıyla anlatıyor.

MAKARİOS İLE YAŞADIĞI ANI

Mücahit Dr. Ayten Berkalp belgeselde, 1963 yılında gerçekleştirilen ve “Kanlı noel” olarak bilinen Türklere yönelik katliamlar sırasında görev yaptığı hastanede tanık olduğu, dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Makarios ile yaşadığı bir anısını da anlatıyor. Makarios’un, “Sizi hastaneden alıp çıkarmaya geldim. Kendi sarayıma götürüyorum.” dediğini söyleyen Berkalp, ölüme gitmemek için nasıl direndiğini aktarıyor.

“YABANCI KAYNAKLARA CEVABEN TARİHE KAYIT”

Belgeselin yönetmeni Mehmet Yayınoğlu, “Dr. Ayten’in Tanıklığı ile Kıbrıs Meselesi” tarih belgeseliyle Kıbrıs meselesinin gerçek öyküsünü, karşı tarih yazan Yunan, Rum, İngiliz ve benzeri kaynaklara cevaben tarihe kayıt olarak geçirilmesi olduğunu belirtti.

“GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI GEREKİYOR”

Yayınoğlu, “Vatanına tutkuyla bağlı bir mücahit, yeminine sadık bir hekim, sahalara aşık bir sporcu” olarak nitelediği Dr. Ayten Berkalp’in, Türkiye’de konforlu bir hayat yaşamak yerine, kendini İngiliz sömürge yönetiminin cesaret verdiği Rumların kanlı baskısı altında, tarihinin en zorlu savaşını veren Kıbrıs’taki binlerce vatandaşının geleceğini değiştirmeye adamasını takdirle karşıladığını ve bunun gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.