KÜLTÜR-SANAT
okuma süresi: 6 dak.

Ali Nesim’in “Şahmaran” Öykü Kitabı Storytel’de yayınlandı.

Ali Nesim’in “Şahmaran” Öykü Kitabı Storytel’de yayınlandı.

Telsim ile Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği işbirliğinde hayata geçen Sesli Kitap Projesi’nde, Ali Nesim’in “Şahmaran” Öykü Kitabı, Osman Alkaş’ın sesinden Storytel’de yayınlandı.

Yayın Tarihi: 14/06/24 15:40
okuma süresi: 6 dak.
Ali Nesim’in “Şahmaran” Öykü Kitabı Storytel’de yayınlandı.

Telsim ve Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği’nin sesli kitap projesi kapsamında Ali Nesim’in Şahmaran Öykü Kitabı ölümünün 10. yılında storytel’de yayınlandı Osman Alkaş’ın seslendirdiği Ali Nesim’in “Şahmaran” Öykü Kitabı’nı  https://vfcyp.co/Sahmaran linkine tıklayarak Storytel’den dinlenebileceği ifade edildi.

Ali Nesim’in oğlu Tayfun Nesimoğlu, babasının 10. ölüm yıldönümünde 'Şahmaran' adlı öykü kitabının sesli kitap olarak yayınlanmasının Ali Nesim'in yenilikçi ve sınır tanımayan hayat ve sanat felsefesiyle mükemmel bağdaşmakta olduğunu aktardı. Nesimoğlu, “Ali Nesim, Zeytinlik (Templos) köyü, Kıbrıs, Kıbrıs kültürü, zeytin ağaçları ve genel olarak doğaya duyduğu sevgisini eserlerinde dile getirmiş ve bunu  halkına, özellikle de gençlere aktarmaya çalışmıştır. Eserleriyle çok sayıda yazar ve şaire ilham kaynağı olmuştur. Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği ve Telsim’in katkıları ile 'Sesli kitap Şahmaran' şimdi tam da babamın hayal ettiği gibi hiçbir ülke, sınır ve engel tanımadan, bütün dünyada sanatseverlerine ulaşıp nice genç şair ve yazara ilham kaynağı olacaktır. Bu önemli hayalin gerçek olmasına imkân sağlayan Telsim ve Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği’ne en başta babam, sonra sevenleri ve ailesi adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

TANPINAR: KIBRIS TÜRK EDEBİYATI’NIN ÖNEMLİ ESERLERİ STORYTEL PLATFORMUNDA YER ALMAYA DEVAM EDİYOR

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği işbirliğinde hayata geçirdiğimiz Sesli Kitap projemizin, yeni öykü kitabını yayınlamanın gururunu yaşıyoruz deyen Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın daha geniş kitlelere ulaşması açısından önemli bir rol üstlenen Sesli Kitap Projesinin kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı. Tanpınar, “Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın önemli eserleri Storytel’de yer almaya devam ediyor. Kıbrıs Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan yazarımız Ali Nesim’in, Şahmaran öykü kitabı, ölümünün 10. yıldönümünde Osman Alkaş’ın muhteşem seslendirmesiyle yeniden hayat buldu.” dedi. Sesli Kitap Projesi’nin gün geçtikçe büyüdüğünü ve yakın zamanda bu platforma yeni eserler kazandırmaya devam edeceklerini söyleyen Tanpınar, bu kitapları sesli olarak dinlemenin ayrı bir tat verdiğini de ekledi.

ŞEVKET ÖZNUR: ALİ NESİM HOCA DONANIMIYLA KIBRIS’IN BÜYÜK BİR FİLOZOFUYDU

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Şevket Öznur “Ali Nesim Hoca, Kıbrıs Türk edebiyatının en önemli isimlerinden birisidir. Nesim, yazmış olduğu eserlerde Kıbrıs adasını ve Kıbrıs Türkü’nü anlatmıştır. Kıbrıslı olmak, Kıbrıs’ta ve özellikle de Zeytinlikte doğmak, onun bütün hayatını, sanatını ve yazı dünyasını şekillendirmiştir. Yazar, verdiği eserlerle Kıbrıs Türklerinin düşüncelerine ve duygularına tercüman olmuş, ortaya koymuş olduğu araştırmalarla alanında karanlık kalmış birçok noktayı aydınlatmıştır” dedi.  

Öznur, Şahmaran adlı eserinde Ali Nesim hocanın; öykülerinde hem gözlemci hem de toplumsal ve eleştirel gerçeklik anlayışlarını başarıyla uyguladığına vurgu yaparak özellikle şiirlerinde olduğu gibi zeytin ağaçlarına karşı duyarlılığına da değindi. Öznur; “Zeytin Esirleri I ve Zeytin Esirleri II” isimli öykülerini tamamen eleştirel gerçeklik anlayışına bağlı kalarak anlattığını ve söz konusu öykülerinde yazarın, geçmişte zeytin ağaçlarına ve zeytinciliğe karşı müthiş bir ilgi varken günümüzde bu sektörün neredeyse bitmek üzere olduğunu belirtmiş ve bundan dolayı duyduğu üzüntüyü okuyucuya aktarmıştır dedi. Öznur “Ali Nesim ayrıca “Zeytin Esirleri I ve Zeytin Esirleri II” isimli öykülerinde 1920’den günümüze gelinceye kadar zeytinciliğin gelmiş olduğu durumu aşama aşama gözler önüne sermiştir” dedi.

Öznur; Ali Nesim’in doğaya hem dekoratif bir öğe gibi baktığını hem de gerçek anlamda çok fazla önem verdiğini söyledi. Onun eserlerinde genellikle mekânlar, kişiler üzerinde psikolojik bir etki yaratmak için kullanıldığını vurgulayan Öznur, Nesim’in sadece yaşadığı bölgeyi çok sevdiği için Zeytinlik (Templos) köyünü öykülerinde sıkça mekân olarak kullandığını ifade etti.

Öznur; “Ali Nesim hoca donanımıyla Kıbrıs’ın büyük bir filozofuydu. Onun bu eserinin Storytel’de yayımlanması yazınımı açısında çok önemlidir. Telsim işbirliğiyle sürdürdüğümüz bu önemli işbirliği günden güne büyümektedir. Telsim’e Kıbrıs Türk Edebiyatına verdiği katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Storytel’in yayıncılık hizmetleri, sesli kitap yayıncısı StorySide ile geniş kitlelerin beğenisini kazanmış Kuzey Avrupa yayınevleri Norstedts, People’s ve Gummerus tarafından verilmektedir. Dünyada 25 pazarda faaliyet gösteren Storytel’in merkezi İsveç, Stockholm’dadır. Kitapseverler, Storytel’i AppStore ve GooglePlay’den indirip Kıbrıs Türk Edebiyatı’na ait kitapları dinleyebiliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.