EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 12 dak.

Ev almak hayal oldu

Ev almak hayal oldu

Ülkedeki ekonomik sıkıntı, kamu görevlilerinin maaşlarının yerinde sayması, özel sektör çalışanlarının maaşlarının ortalama olarak asgari ücret civarında seyretmesi gayrimenkul alımını da olumsuz yönde etkiliyor.

Yayın Tarihi: 05/08/13 15:50
okuma süresi: 12 dak.
Ev almak hayal oldu
A- A A+

Kıbrıs Postası – Meryem Ekinci

İngiliz Sterlini bazında satışa sunulan gayrimenkullerin fiyatlarının yüzlerce bin Sterlin'e ulaşması, hem emlak piyasasını hem de alıcıları zora sokuyor.

Emlak fiyatları her 10 yılda bir ciddi bir yükseliş seyrettiği ülkemizde, yatırım olarak gayrimenkul alımı ise düşüşte.

Yaklaşık olarak 45 bin sterlin civarında seyreden 2 yatak odalı apartman daireleri ise, evlenecek olanlar ile ev sahibi olmak isteyenlerin karşısına, ülke şartlarına göre en uygun seçenek olarak çıkıyor.

Lefkoşa'da alt katlar, Girne'de ise üst katlar daha değerli. Manzara faktörü nedeniyle Girne'de çatı katı olarak nitelendiren penthouse tipi evler de revaçta.

Birinci el gayrimenkul fiyatlarına oranla ikinci el gayrimenkullerin daha uygun bir seçenek olması ise alıcıları ikinci el alımına yönlendiriyor.

Ev satın alamayanlar ise, 250 ila 400 Sterlin arasında değişen fiyatlarla daire kiralamak zorunda kalıyor.

Kıbrıs Postası'na konuşan emlakçılardan Boray Emlak Direktör Aykut Mazhar, alım gücünün düşmesi ve maaşların da artmaması nedeniyle iki yatak odalı apartman dairelerine ciddi bir yöneliş olduğu görüşünde.

Her 10 yılda dairelerin ve müstakil evlerin fiyatlarının ikiye katlandığının altını çizen Aykut Mazhar, arazi fiyatlarının ise 3 misli arttığını vurguladı.

Mazhar'dan alınan bilgiye göre Lefkoşa ve Girne bölgelerinde 2 yatak odalı dairelerin fiyatları 40 ila 50 bin İngiliz Sterliğni arasında değişiyor. 3 yatak odalı apartman dairelerinin fiyatları ise 60 ila 70 bin Sterlin arasında.

Mazhar 2 yatak odalı dairelerin yatırım amaçlı olarak da avantaj sağladığının altını çizerek, 2 yatak odalı ve 3 yatak odalı apartman dairelerinin kira bedelleri arasında ciddi bir fark bulunmadığını söyledi.

KİRALAR 400 STERLİN'E UZANIYOR

Eşyalı dairelerin ortalama olarak 400 Sterlin'e, eşyasız dairelerin ise 300 Sterlin'e kiralandığını kaydeden Mazhar, merkez bölge olarak işaret edilen Kumsal ve Köşklüçiftlik'te ise kira bedellerinin 400 Sterlin olduğunu kaydetti.

Kira ve satın alım konusunda en uygun bölgenin ise Mağusa olduğunu da vurgulayan Mazhar, Mağusa'daki emlak fiyatlarının daha düşük olmasını ise arazi fiyatlarının çok düşük ve imar oranlarının çok yüksek olmasına bağladı.

Mazhar, Lefkoşa'da ağırlıklı olarak Türk malı gayrimenkullerin tercih edildiğinin de altını çizdi.

Mazhar, villa fiyatlarının ise apartman dairelerinin fiyatlarını en az 2'ye katladığının altını çizerek, ortalama bir villanın 90 bin ila 200 bin Sterlin arasında bir rakama satıldığını kaydetti.

Mazhar'ın açıklamasına göre Lefkoşa'da Yenikent, Girne'de ise Çatalköy Lapta arasındaki bölgeler, gayrimenkul alımı konusunda özellikle tercih edilen bölgeler.

LEFKOŞA'DA ALT KATLAR GİRNE'DE ÜST KATLAR DEĞERLİ

Mazhar, ilginç bir saptamada da bulunarak, daire fiyatlarının Lefkoşa'da alt katlara doğru indikçe, Girne'de ise üst katlara doğru çıktıkca arttığını belirtti

Girne'de üst katlardaki dairelerin daha değerli olmasının nedeni ise manzara. Bu nedenle de penthouse evler Girne'de tercihler arasında.

İKİNCİ EL DEĞER KAZANIYOR

İkinci el pazarı konusunda ise Mazhar, her iki bölgede de ikinci el daire fiyatlarının birinci el dairelere oranla yüzde 20-30 oranında düşük olabileceğini kaydetti.

İkinci el gayrimenkullerin değerinin de her 10 yılda bir ikiye katlandığının altını çizen Mazhar, 50 bin Sterlin'e satılan ikinci el bir gayrimenkulün de 10 yıl sonra 100 bin Sterlin edeceğini belirtti.

ZABİTOĞLU: "STERLİN BAZINDA SATIŞA SUNULMASI ALICILAR İÇİN DEZAVANTAJ"

Diray Emlak Direktörlerinden Halil Zabitoğlu ise öncelikle emlak sektöründe yaşanan temel sorunlara işaret ederek, KKTC'de Emlakçılar Birliği Yasası olduğu halde gayri yasal olarak emlakçılık yapanlar olduğunu ve bu durumun haksız rekabet ortamı doğurduğunu kaydetti.

Emlak sektörünün son 2 yıldır düşüşe geçen bir sektör olduğunun da altını çizen Halil Zabitoğlu, "Önlem alınmaması durumunda öncü bir sektör olan emlak sektörünün diğer sektörleri de kötü yönde tetikleyeceği söyleyenebilir" diye konuştu.

Gayrimenkul alımı konusunda ise, "Sterlin bazında satışa sunulması alıcılar için dezavantaj" diye konuşan Halil Zabitoğlu, alım gücünün düşmesi ve İngiliz Sterlin'inin yükselmesi sonucunda alıcıların apartman dairelerini tercih ettiğini vurguladı.

2 yatak odalı dairelerin 45-50 bin Sterlin, 3 yatak odalı dairelerin ise 60-70 bin Sterlin civarında satıldığını kaydeden Zabitoğlu, bölge olarak ise Yenikent, Marmara ve Ortaköy'ün en çok tercih edilen bölgeler olduğunu belirtti.

Villa fiyatlarının ise ortalama olarak 115 bin ila 160 bin Sterlin arasında değiştiğini kaydeden Zabitoğlu, "Özellikle Yenikent, villa bölgesi olmasından dolayı ilk sıradaki tercih sebebi" dedi.

Pethouse konusunda ise Mazhar gibi Girne bölgesine işaret eden Zabitoğlu, manzara nedeniyle Girne'de penthouse ev satışlarının daha fazla olduğunu söyledi.

Zabitoğlu penthouse evlerin ise 75-80 bin Sterlin civarında olduğunu vurguladı.

İKİNCİ EL EN ÇOK TERCİH EDİLENLER ARASINDA

Zabitoğlu, kendilerine gelen müşterilerin birincil tercihleri arasında ise ikinci el gayrimenkullerin yer aldığının altını çizerek, "En önemli nedeni metrekaresinin büyük ve fiyatının da daha uygun olmasıdır" dedi.

İkinci el apartman dairelerinde, apartmanın yaşı ile Türk malı veya eşdeğer olup olmaamasının fiyatra önemli etkenler olduğunu belirten Zabitoğlu, "Ortalama 40 bin ila 55 bin Sterlin arasında 3 artı 1 daireler bulabilirsiniz. Bunun nedeni devletin kdv olarak vergi almaması. Sıfırlarda kdv oranı yüzde 5'tir" şeklinde konuştu.

AİLELER DE KİRAYA YÖNELİYOR

Zabitoğlu önemli bir gözlemini de aktararak, geçmiş yıllara oranla daire kiralamayı tercih eden Kıbrıslı Türklerin sayısında ciddi bir artış oluğunu ifade etti.

"Eskiden öğrenciye yönelik olan kira sektörü, şimdi aileler tarafından tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi ekonomik faktörler ve gelir düzeyinin düşük olmasıdır" diyen Zabitoğlu, kira fiyatları konusunda ise, eşyalı 2 yatak odalı dairelerin 250-300, eşyasız 2 yatak odalı dairelerin 250-280, eşyalı 3 yatak odalı dairelerin 350-500, eşyasız 3 yatak odalı dairelerin ise 300-350 Sterlin arasında değişen fiyatları olduğunu belirtti.

SIDDIK: "YENİ MEMURLAR BENDEN 65 BİNLİK EV ALAMAZ"

Kumsal Emlak Direktörü Necmi Sıddık da, yaz aylarında genel olarak emlak alımlarının düştüğünü, ancak eylül ayından itibaren yeniden yükseliş ivmesi kazanılmasının beklendiğini söyledi.

Emlak sekötrü konusunda eleştirilerde de bulunan Necmi Sıddık, İngiltere'den gelerek gayirmenku alan Kıbrıslı Türklerin artık KKTC'yi tercih etmediğinin altını çizerek, "Devletin içerisinde sistem olmamasından dolayı bunu öldürdük. Önüne gelen müteahhit olur" dedi.

Müşteri profilinin iç piyasaya sınırlı kaldığını ve profili kamu çalışanı kesiminin oluşturduğunu söyleyen Necmi Sıddık, yeni uygulamayla başlangıç olarak 1500 TL civarında olan kamu çalışanı maaşları nedeniyle, kamu çalışanlarının da yüksek fiyatlarda seyreden emlaklara yönelemediğini kaydetti.

Sıddık, "Yeni memurlar benden 65 binlik ev alamaz" dedi.

BOŞANMALAR 2 YATAK ODALI DAİRELERİN SATIŞINI ARTIRIYOR

Sıddık, aile yapısının değiştiğini de ifade ederek, ailelerin de evlenecek olan çocuklarını eskisi gibi ev alımı konusunda desteklemediğinin altını çizdi.

"Gördüğüm benim anne babanın geçmişteki desteği şimdi yok. Evleneceklere 10'ar bin Sterlin verelim denirdi şimdi öyle birşey yok. Çocuklar alırsa alır alamazsa ayrılsınlar. 20 sene önce insanlar buraya gelirdi kızımı evlendirecem bizim taraftan bu, damadın bu diye.... Ben 20 sene önceki aile bağlarını da görmüyorum. Baba çocuğuna kefil girmez. Nesil ve insanlar da değişti" diye konuşan Sıddık, ülkede yüksek seyreden boşanma oranları nedeniyle de 2 yatak odalı dairelere rağbet olduğunu belirtti.

Boşanmalar sonrasında ayrılan çiftlerden her birinin ayrı bir eve ihtiyacı olduğunu söyleyen ve bu nedenle de 45 bin Sterlin civarında olan 2 yatak odalı dairelere yönelindiğini ifade eden Sıddık, alıcıların 2 yatak odalı dairelere yönelmesinde 3 yatak odalı dairelerin 65 bin Sterlin civarında olması ve aradaki farkın 20 bin Sterlin olmasının etkili olduğunu belirtti.

Sıddık, yine boşanma oranları nedeniyle kinci el dairelerin oranının da yüksek olduğunu söyledi.

EN PAHALI KÖŞKLÜÇİFTLİK

Sıddık, gayrimenkul konusunda Lefkoşa'nın en pahalı bölgesinin Köşklüçiftlik olduğunun da altını çizerek, bu bölgedeki iknci el 3 yatak odalı dairelerin 80 ila 100 bin Sterlin civarında olduğunu belirtti.

Villa konusunda ise ikiz villaların 120 bin Sterlin, tek villaların ise 180-220 bin Sterlin arasında değişen fiyatları olduğunu kaydeden Sıddık, penthouse tipi evlere ise asansör sıkıntısından dolayı pek fazla rağbet edilmediğini, fiyatlarının da 80 ila 90 bin Sterlin arasında değiştiğini söyledi.

İKİNCİ EL MÜSTAKİL EVLER 160 BİNE KADAR ÇIKIYOR

Sıddık ikinci el apartman dairelerinin apartmanın yaşına göre değerlendiğini ifade ederek, 3 yatak odali dairelerin ortalama olarak 45-50 bin Sterlin, 2 yatak odalı dairelerin ise 30-35 bin Sterlin bir fiyatla satıldığını söyledi.

Sıddık ikinci el müstakil evlerin fiyatlarının ise arsa fiyatı da düşünüldüğü için 150-160 bin Sterlin civarında olduğunu kaydetti.

KİRADA DA KÖŞKLÜÇİFTLİK REVAÇTA

Sıddık, kiralar konusunda ise 2 yatak odalı dairelerin eşyasız olarak 250, eşyalı olarak ise 300 Sterline kiralandığını, 3 yatak odali dairelerin ise eşyasız olarak 300, eşyalı olarak ise 350 Sterlin'e kiralandığını belirtti.

Lefkoşa'daki kiralık dairelere en çok bu bölgedeki üniversite öğrencilerinin rağbet gösterdiğini söyleyen Sıddık, "Hemen hemen tercih Köşklüçiftlik'tir" dedi.

EYLÜLDEN SONRA PATLAMA

Sıddık, Lefkoşa'da yapılan çevre yolu çalışmaları sonucunda gayrimenkul satışlarında patlama yaşanacağının da altını çizerek, eylül ayından sonra arazi satışlarının artacağını, arazilerin değer kazanacağını, yatırım amaçlı olarak arazi satın alımının yükselişe geçeceğini, tapu dairesindeki standart satış oranının da yükseleceğini kaydetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.