“Piyasanın rengi: PPK metni, rezervlere yönelik soru işaretleri, ABD ile ilişkiler ve İstanbul seçi

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

"Piyasanın rengi: PPK metni, rezervlere yönelik soru işaretleri, ABD ile ilişkiler ve İstanbul seçim belirsizliği"

“Piyasanın rengi: PPK metni, rezervlere yönelik soru işaretleri, ABD ile ilişkiler ve İstanbul seçim belirsizliği”

KKTC İktisat Bankası, 26 Nisan'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.

“Piyasanın rengi: PPK metni, rezervlere yönelik soru işaretleri, ABD ile ilişkiler ve İstanbul seçim belirsizliği”
banner
A- A A+
İktisatbank'ın 26 Nisan'a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Çok geçmişe gitmeye gerek yok. Kabaca 1 ay önce, tam da yerel seçimlere sayılı saatler kala, kur cephesindeki baskıyı hafifletmek adına, istisnai gün uygulamasına geçen ve fonlamayı %24'den yapmayarak örtülü faiz artırımına giden TCMB, dün, kurdaki baskı ve petrol fiyatlarının şirazesinden çıktığı bir ortamda, politika metninde beklenmedik bir değişikliğe gitti.

TCMB politika faizini beklenildiği ölçüde %24'de sabit bırakılırken, fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği vurgulandı. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruş korunacağı metinde yer alsa da, buna karşılık, Mart'taki karar metninden farklı olarak, ihtiyaç duyulması halinde, TCMB'nin ilave parasal sıkılaştırma yapabileceği ifadesi metinden çıkarıldı. Yukarda da değindiğim üzere, daha 1 ay önce örtülü de olsa faizi artırımına giden TCMB, acaba ne düşünerek güvercin mesaj vermek istedi?

Özellikle, geçen sene Ağustos (%2,30), Eylül (%6,30) ve Ekim (%2,67) aylarının birikimli enflasyonunun %11,3 olduğu düşünülürse, TCMB'nin yılın üçüncü çeyreğinde, baz etkisi ile gerilemeye başlayacak enflasyon öncesinde olası bir faiz indirimi için metne ön hazırlık bağlamında mesaj yerleştirmek istediğini düşünüyoruz.

Son günlerde bültenimizde, USD/TL kuruna yönelik teknik bir yaklaşımla, tehlikeli sulara girildiği yönünde uyarılar yapıyor, 5,71 seviyesinin aşılması halinde 5,8450 seviyesinin ön plana geleceğini belirtmiştik. Paskalya tatili ve 23 Nisan bayramının bitmesi ile USD/TL kuru 5,85 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış yaparak, dün TCMB kararını da bahane ederek yeni yükselişlere yelken açtı.

TL'nin değer kaybetmesinin arka planında İstanbul seçim belirsizliği, ABD-Türkiye ilişkilerinde S400 füzeleri ekseninde yaşanabilecek olası bir Papaz Brunson benzeri siyasi veya yaptırım tehlikesi içeren bir krize ilaveten, son günlerde TCMB'nin rezervlerinde yaşanan gerilemenin izaha muhtaç bir durum yaratarak kurumun kredibilitesini de sorgulatması yatıyor. Dün USD/TL kuru, beklediğimiz yükselişi ivmelendirerek yapmak suretiyle psikolojik 6 seviyesinin kıyısına varan bir yükseliş kaydetti. Teknik manada, 5,85 seviyesinin üzerinde 6,20 seviyesini hedefliyoruz.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 26/04/2019 – Cuma

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri