Bütçede Türkiye'nin reel sektör altyapı yatırımları başlığı yok!

loading
7 Ağustos, Cuma
£

9.51

8.58

$

7.28

Bütçede Türkiye’nin reel sektör altyapı yatırımları başlığı yok!

Bütçede Türkiye’nin reel sektör altyapı yatırımları başlığı yok!

KKTC 2020 bütçesinde Mali Protokol imzalanmadığı için yer alacak T.C. kaynaklı reel sektör ve altyapı yatırımları dağılımı yok… 

Bütçede Türkiye’nin reel sektör altyapı yatırımları başlığı yok!
A- A A+

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

KKTC 2020 bütçesinde Mali Protokol imzalanmadığı için yer alacak Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı reel sektör ve altyapı yatırımları dağılımı yok…  İlgili Bakanın aktardığına göre tümünün dağılımı Ekonomik Program sonrası imzalanacak mali protokolde yapılmak üzere Maliye Bakanlığı bütçesi altında yer alan Yedek Ödenekler içerisinde gösterildi.

Hükümete göre Hükümet Programında da yer alan politika ve hedefler doğrultusunda kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde elde edilmesi ve kullanılması, hesap verebilirlik ve mali saydamlığın sağlanması yaklaşımı ile Yerel Gelirler %21,85, Yerel Giderler ise %11,62 artış öngörüsü çerçevesinde 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı hazırlandı.

2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nce; 8 milyar 824 milyon Türk Lirası Gider, 8 milyar 236 milyon Türk Lirası Gelir,  588 Milyon Türk Lirası Bütçe açığı olarak onaylandı.

Öngörülen bütçe açığının iç kaynaklarla karşılanması hedefleniyor...

2020 mali yıl Bütçesinde Türkiye Cumhuriyeti Yardımları 960 milyon Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyeti Kredileri 440 milyon Türk Lirası olarak öngörülüyor.

Mali Bakanı Olgun Amcaoğlu Meclis Bütçe görüşmelerinde “TC Yardım ve Kredileri ülkemizin kendi ayakları üzerinde durabilmesine imkan sağlayan bir kamu maliyesi ve ekonomik yapı oluşturulabilmesi hususunda ihtiyaç duyulan reformları içerecek şekilde 2010 yılından itibaren üçer yıllık programlar halinde uygulanmaktadır. 

Ayrıca, 2019 yılında geçmiş yıllara ait borçların ödenebilmesi için 90 milyon TL ’na çıkarılan Yurt İçi ve Dışı Tedavilerle ilgili borçların ödenmesine bağlı olarak 2020 yılında %33,33 oranında azaltılarak 60 milyon TL olarak belirlenmiştir. Doğrudan Gelir Desteği için 2020 yılında geçmiş yıla oranla %18,75 oranında artırılarak 190 milyon TL ’na yükseltilmiştir” dedi.

2020 Yılı Bütçe çalışmalarında Belediyelere Katkı Payı %9,25… Bu durumda 2019 yılında 417,3 milyon TL olan katkı payı %24,3’lük bir artışla 518,9 milyon Türk Lirası’na çıkacak. 348 Belediye emeklisi için ise 32 milyon TL ödenek ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti yardımları içerisinde en büyük payı alan Belediye ve Köylerin Altyapı Yatırımlarına Katkı Projeleri ise bunların dışında…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri