Fazla veren bütçe 3 gün, delik deşik bütçe 10 gün

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.69

7.78

$

6.86

 Fazla veren bütçe 3 gün, delik deşik bütçe 10 gün

 Fazla veren bütçe 3 gün, delik deşik bütçe 10 gün

Güney Kıbrıs’ın 2020 Yılı bütçesi hem KKTC bütçesinin yaklaşık 8 katı büyüklüğünde, hem de meclisteki görüşme süresi KKTC’nin 10 günlük maratonuna karşılık sadece 3 gün...

 Fazla veren bütçe 3 gün, delik deşik bütçe 10 gün
A- A A+

Kıbrıs Postası - Ulaş Barış

KKTC  Meclisinde haftabaşı başlayan bütçe maratonu görüşmeleri sürerken, adanın güney tarafında da bütçe görüşmeleri başladı. Büyük bir tesadüf eseri aynı gün başlanan bütçe görüşmelerinin kuzeyde olanının 10 gün sürmesi beklenirken, güneydeki bütçe görüşmeleri ise sadece 3 gün sürecek.

GÜNEYİN BÜTÇESİ YÜZDE 2.9 BÜYÜDÜ, FAZLA VERDİ

8.8 Milyar TL'lik ve yaklaşık 588 milyon TL açık öngörülen KKTC bütçesinin bu durumu karşısında, Güney Kıbrıs'ın 10 milyar Euro gelir, 9.3 milyar Euro da gider öngörüldüğü fazla veren bütçesinde, yıllık büyüme oranı ise yüzde 2.9 oldu. Bu büyümenin, yeni istihdam olanakları yaratacağı ve güneydeki işsizlik oranını yüzde 6 civarlarına çekmesi öngörülüyor. Bütçede öngörülen yıllık enflasyon oranı ise yüzde 1.9 olarak açıklandı.

GÜNEYİN BÜTÇESİ, KKTC BÜTÇESİNİN YAKLAŞIK 8 KATI

8 milyar 824 milyon Türk Lirası Gider, 8 milyar 236 milyon Türk Lirası Gelir,  588 Milyon Türk Lirası Bütçe açığı öngörülen KKTC bütçesinin yanında, Güney Kıbrıs'ın bütçesinin boyutu arasında büyük farklar var. 10 milyar Euro'luk gelir beklenen güney bütçesinde bu rakamın bugünkü kurlar esas alındığında yakşalık olarak 64 milyar TL'ye denk gelmesi, aradaki farkın neredeyse 8 kat olduğunu gösteriyor. Giderler kaleminde gösterilen 9.3 milyar Euroluk kalemin ardından, bütçe fazlası veren Güney Kıbrıs ekonomisinin, 2014'ün son çeyreğinden beri sürekli şekilde artı vermesi de ayrıca dikkat çekici olarak görülüyor.

KİPRİANU: "ANASTASİADİS HÜKÜMETİ, 'ADAM KAYIRMA', 'YOLSUZLUK' VE 'PARTİZANLIK' GİBİ KONULARDA SINIFTA KALDI"

Ancak bu başarılı görünüme rağmen, dün Temsilciler Meclisinde başlayan görüşmelerin ilk gününde muhalefetin hükümete karşı sert eleştiriler getirdiği dikkatlerden kaçmadı.

Mecliste konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipranu, Anastasiadis hükümetinin, 'adam kayırma', 'yolsuzluk' ve 'partizanlık' gibi konularda sınıfta kaldığını söyleyerek, bu olumsuz durumların 'sürekli' hale geldiğini belirtti.

Kiprianu, konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinerek, Anastasidis'in kötü bir politika izleyerek, yaptığı hatalardan ders almadığını, bütünlüklü bir çözüme ulaşacak yolu belirleyeceğine, 'doğaçlama' davrandığını' belirterek, bu durumun da büyük sorunlara yol açtığını anlattı.

PAPADAPULOS: "TÜRKİYE'NİN YAYILMACILIĞINA CEVAP HELENİZM GÜCÜNE OLAN İNANCIMIZ OLMALI"

DİKO Lideri Nikolas Papadapulos da Anastasiadis hükümetine eleştirilerde bulunarak, "2019 yılı, hükümetin anlattığı 'masal' başarı hikayeleri ile gerçeklerin çakıştığı zor bir yıl oldu. Kıbrıs halkı için zor bir yıldı" diye konuştu.

Kıbrıs sorunu ile ilgili de konuşan Papadapulos, Anastasiadis hükümetinin, ada etrafında süren Türk yayılmacılığına karşı 'korku ve çaresizlik' içinde davrandığını ifade ederek, "İhtiyaç olan şey, adadaki 3 bin yıllık Helenizm'den aldığımız büyük güçtür. Bu yayılmacılığa cevap, Helenizm'in gücüne olan inancımızdır" diye konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri