Petrol fiyatları düşüyor... KKTC'de neden hissedilmiyor?

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

Petrol fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesinde: KKTC'de neden hissedilmiyor?

Petrol fiyatları düşüyor... KKTC'de neden hissedilmiyor?

Brent petrol varil fiyatlarının, son 4 yılın en düşük seviyelerini gördüğü şu günlerde, tüm dünyada olduğu gibi, Güney Kıbrıs ve Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi fakat bu düşüş KKTC'de hissedilmedi. KKTC'deki kurşunsuz benzin fiyatı, şuan, Türkiye'deki bazı illerden daha pahalıya satılıyor...

Petrol fiyatları düşüyor... KKTC'de neden hissedilmiyor?
A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Yıla, 68 Dolar'lık varil fiyatıyla başlayan ve 20 Şubat tarihinden bu yana düşüş yaşayan brent petrol, bugün itibariyle son 4 yılın en düşük seviyesini gördü: 28,62 Dolar...

Dünyanın en büyük ikinci bankası olarak kabul edilen Alman Commerzbank analistleri, Koronavirüs salgınına işaret ederek, "Fiyatlar serbest düşüşte. Daha fazla ülkenin günlük hayatını dondurması, daha fazla sınırın kapanması ve daha fazla uçuşun iptal edilmesi petrol talebini de daha fazla etkileyecek" yorumunu yaptı.

Petrol fiyatlarındaki bu düşüş, akaryakıt fiyatları konusunda, tüm Dünya olduğu gibi, Güney Kıbrıs ve Türkiye'de de hissedildi. 

Güney'deki dizel ve kurşunsuz benzin fiyatları, brent petrol varil fiyatlarının düşüşe geçtiği Şubat ayının ardından, yüzde 12'lik bir düşüş yaşadı. 1,23 Euro'dan satılan kurşunsuz benzin, 1,8 Euro civarına geriledi.

Türkiye'de ise akaryakıt fiyatlarında son 18 günde 3 farklı indirim gerçekleşti. Benzin fiyatlarında 1,51 TL , motorin fiyatlarında ise 0.88 TL'lik indirime gidildi. 

Bu indirimin ardından, "KKTC'deki akaryakıt fiyatları Türkiye'den ucuzdur" söylemi, rafa kaldırılmış oldu. 

KKTC'DEKİ FİYATLAR, TÜRKİYE'NİN BAZI İLLERİNDEN DAHA PAHALI

Türkiye'deki akaryakıt fiyatları, illere göre değişiklik gösteriyor. Ülke genelindeki kurşunsuz benzin pompa çıkış fiyatları 5,30 ila 5,55 TL arasında değişiyor. KKTC'deki Kurşunsuz 95 oktan benzinin pompa çıkış fiyatı ise 5.36 TL. KKTC'deki kurşunsuz benzin fiyatı, şuan, Türkiye'deki bazı illerden daha pahalıya satılıyor. 

KKTC'DE NEDEN HİSSEDİLMİYOR?

Peki, global olarak hissedilen petrol fiyatlarındaki "Koronavirüs düşüşü", KKTC'de neden hissedilmiyor?

Akaryakıt Fiyatlandırma Tüzüğü'ne göre, yakıt fiyatlarının borsada belirlendiği 15 gün boyunca, Akaryakıt Birimi tarafından veriler güncellenir ve 15 günün sonunda bu veriler, birimin bağlı olduğu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'na sunulur. Ardından da Bakanlık, verileri Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırır. 

Fakat petrol fiyatlarının düşüşe geçtiği 20 Şubat tarihinden bu yana, hükümet akaryakıt fiyatları konusunda zam ya da indirim yoluna gitmedi. 

AKARYAKIT BİRİMİ SORUMLUSU COŞKUN: "1 YILDIR ZAM YAPILMIYOR, DENGE KORUNMAYA ÇALIŞILIYOR"

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan Akaryakıt Birimi Sorumlusu Mehmet Coşkun, "Geçtiğimiz aylarda, petrol fiyatları yükseldiği zaman, akaryakıt fiyatlarında bir artış yapılmamıştı. Nisan 2019'dan bu yana; 1 yıldır zam yapılmıyor. Şimdi de indirime gidilmeyerek denge korunmaya çalışılıyor" dedi. 

KARAR BAKANLAR KURULU'NDA

Petrol borsasının düştüğünü, Türkiye'de, fiyatları borsaya bağladıkları için arka arkaya indirimler uygulandığını fakat KKTC'deki fiyatların Fiyat İstikrar Fonu dengesiyle, Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğini ifade eden Coşkun, "Fonu düşürelim mi arttıralım mı kararını Bakanlar Kurulu verecek" şeklinde konuştu. 

KARARIN ÜRETİLECEĞİ 15'İNCİ GÜN, BUGÜN

Coşkun, Akaryakıt Birimi'nin topladığı 15 günlük verilerin bugün Bakanlar Kurulu'na sunulanacağını, Bakanlar Kurulu'nun da gün içerisinde karar üreteceğini kaydetti. 

Geçtiğimiz günlerde, konuyla ilgili bir demeç veren Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Türkiye’deki akaryakıt indiriminin KKTC’de de gerçekleşmesi beklentisini değerlendirmiş ve “Akaryakıta zaten 10 ay zam yapılmadı. Kaldı ki, iktidara gelmeden böylesi bir söz de vermedik” demişti. 

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri