EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 6 dak.

Yaşam Ayavefe'nin 'önce insan' prensibiyle devam eden yolculuğu...

Yaşam Ayavefe'nin 'önce insan' prensibiyle devam eden yolculuğu...

Yıllarca Kuzey Kıbrıs'ta yaşadı, sonraları iş hayatı onu dünyanın finans başkentlerinden biri olan Londra'ya sürükledi. Yatırımları olduğu ülkeler arasında mekik dokuyor ve aldığı her kararda 'önce insan' prensibinden taviz vermiyor.

Yayın Tarihi: 04/05/20 01:00
Güncelleme Tarihi: 04/05/20 08:10
okuma süresi: 6 dak.
Yaşam Ayavefe'nin 'önce insan' prensibiyle devam eden yolculuğu...
A- A A+

Yıllarca Kuzey Kıbrıs'ta yaşadı, sonraları iş hayatı onu dünyanın finans başkentlerinden biri olan Londra'ya sürükledi. Yatırımları olduğu ülkeler arasında mekik dokuyor ve aldığı her kararda 'önce insan' prensibinden taviz vermiyor.

Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerine ve ihtiyacı olan bireylere yardımlarda bulunan iş insanı Yaşam Ayavefe pandemi süresince bu yardımlarına devletler seviyesinde devam etti. Aralarında, İngiltere, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs gibi ülkelerin de bulunduğu ülkelere 2 milyon Euro'nun üzerinde yardımlar ulaştıran Ayavefe, hiç tereddüt etmeden tüm imkanları ile 'önce insan' prensibini gözeterek bu yardımlarına devam edeceğini belirtti.

Ayavefe bu süreçte özellikle iş insanlarına büyük görev düştüğünü, sürecin ancak birlik ve beraberlikle aşılmasının mümkün olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

İçerisinde bulunduğumuz pandemi ve yanında getirdiği global ekonomik kriz, insanoğlunun belki de ilk kez, ülke, din, dil, ırk ayırt etmeden ortak mücadelesinin kaçınılmaz olduğunu ortaya koymuştur. Tarihte birçok pandemiler yaşanmıştır fakat ilk kez din, dil, ırk, ülke farketmeksizin, insanoğlunun aynı gemide olduğunu hissetmesi gerekmektedir ve verilen mücadelede başarının birlik ve beraberlikten geçtiği gerçeği apaçık ortadadır. Bu bağlamda en içten duygularımla, devletlerin yanında, birden çok ülkede yardımlarımı ihtiyaçlı birey ve ailelere ulaştırılmaktan büyük mutluluk ve memnuniyet duymaktayım.

Yaşam Ayavefe ile bu röportajı gerçekleştirdiğimiz sıralarada 5 bin adet koronavirüs test kitinin iş insanı, pilot Mete Özmerter'in kullandığı uçak ile Kuzey Kıbrıs Ercan Havaalanı'na indiğini ve yine aynı gün İngiltere Ulusal Sağlık Servisi'ne (NHS – National Health Service) yapılan yardımların teslim edildiği haberini birlikte aldık. Yardımların adreslerine ulaşmasının hazzını gözlerinde görmemek, heyecanını paylaşmamak mümkün değil.

Ayavefe İngiltere'ye yapılan yardımlarla ilgili Ulusal Sağlık Servisi'ne bağlı hastahane yöneticilerinin kendisine gönderdiği teşekkür mesajlarını paylaşırken hayat kurtarma adına yaptığı yardımların gururunu yaşıyordu. Ayavefe, KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar ve KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin de kendisine gönderdiği teşekkür mektuplarından da son derece mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Ayavefe, hiçbir karşılık beklemeden yaptığı yardımlar karşılığında aldığı teşekkür mesajlarının ve mektuplarının kendisini daha çok insanın yardımına yetişmek adına motive ettiğini belirterek, bu yardımların imkanı olan daha çok insanı yardıma teşvik edeceğini ümit ettiğini belirtti.

Çevresindeki arkadaşları ile sohbetlerde Yaşam Ayavefe'nin bilinen yardımları haricinde nokta atışı olarak tanımlayabileceğimiz birçok enteresan yaşanmışlığını da öğrenmiş olduk.

Ayavefe ziyaret ettiği bir ülkede ekibinden bir arkadaşının yerel bir hırsız tarafından soyulması üzerine polis seferber olmuş ve hırsızı yakalamış ancak Ayavefe hırsızın karnını doyurmak için çaldığına ikna olunca hakkında şikayetçi olmaktan vazgeçmişler ve hırsızın yanına giderek para verip iş bulmasını sağlamış.

Yine arkadaşlarından Ayavefe'nin kaç kişi olduğunu kimseyle paylaşmadığı çok sayıda fakir ailenin çocuklarının eğitim masraflarını üstlendiğini, bunun yanında spor ve sanatta yetenekli fakir ailelerin çocuklarına bu konuda destek olduğunu öğrendik.

Ayavefe, birçok üçüncü dünya ülkesinde spor kulüplerine ve federasyonlara yaptığı yardımlarla hem gençleri spora teşvik ediyor hem de bu ülkelerde sporun ilerlemesine katkıda bulunuyor.

Yaşam Ayavefe'nin 'önce insan' prensibiyle devam eden yolculuğu kendisini bir halk kahramanı haline getirmişse de o buna sadece gülümsüyor ve bunun kendisi için anlamının sadece yardımlarının insanları hayata geri kazandırdığının kanıtı olduğunu söylüyor ve ekliyor;

İçerisinde bulunduğumuz zor günlerde Mevlana Celaleddin Rumi'nin sözü bizlere yol gösterici olmaktadır; “Sabret, zor zamanlar güzel kapılar açacaktır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör