Kıbrıs Türk Sanayi Odası: "Navlun ve gümrük desteği ihracatın can suyudur"

loading
26 Ekim, Pazartesi
£

10.53

9.55

$

8.08

Kıbrıs Türk Sanayi Odası: “Navlun ve gümrük desteği ihracatın can suyudur”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası: “Navlun ve gümrük desteği ihracatın can suyudur”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Candan Avunduk, sanayi sektörüne verilmekte olan navlun ve gümrük vergisi desteğinin, ihracatın sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi, istihdamın artırılması ve devamı için can suyu olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası: “Navlun ve gümrük desteği ihracatın can suyudur”
A- A A+

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Candan Avunduk,  Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD)’nın 1994 yılında aldığı kararlar sonrasında, ülkemizde üretilen ürünlerin haksız ambargolara maruz kaldığını belirterek, “Bu durum sanayicilerimiz tarafından üretilen ürünlerin ihraç edilirken ek maliyetlerle karşılaşmasına neden olmaktadır” dedi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Candan Avunduk yaptığı yazılı açıklamada, “Bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşulları doğrudan sanayicilerimizin ihracat kapasitelerini, üretim kapasitelerini ve uluslararası ihalelere katılımını olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında, ihracatımızın sürdürülebilir bir yapıda devam ettirilmesi açısından hayati öneme sahip navlun ve gümrük desteği sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

İhracat yapan sanayicilerin, söz konusu desteklere göre maliyetlerini hesaplayıp, faaliyetlerini planladığını kaydeden Avunduk, “Ancak, bir süredir destek ödemelerinde yaşanan gecikmelerden ötürü, sanayicilerimiz maddi sıkıntılar yaşamış, personel azaltma zorunda kalmış, hatta yeni ihracat imkanlarından yararlanamamıştır” dedi.

Avunduk açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“İçerisinden geçmekte olduğumuz COVİD-19 pandemi sürecinde, turizm ve yükseköğrenim gelirlerimizin düştüğü bir ortamda, ülkemize döviz getirebilmek ve ihracatımızı geliştirmek büyük önem arz etmektedir. Sanayi Odası olarak, yerli üretimin ve ihracatın, bu zor dönemlerde üzerinde yoğunlaşmamız gereken en önemli konular arasında olduğunu belirtmek istiyoruz. 

Odamız, ihracatçı üyelerimizle söz konusu desteklerin ödenmesi konusunda bir süredir girişimlerde bulunmaktadır. TC Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay ile gerçekleştirilen toplantıda Odamızın gündeme getirdiği bu konuya, Sn. Fuat Oktay’ın hassasiyet ve destek göstermesi sanayicilerimiz için moral ve motivasyon kaynağı olmuştur. Bunun birlikte, KKTC Başbakanlığı’nın desteği ile 4 milyon TL’lik bir ödeme yapılacak olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. 

Bu kapsamda, sanayicilerimizin geri kalan navlun desteği alacaklarının tamamlanması yönünde gerekli girişimlerin KKTC Başbakanlığı tarafından başlatıldığını ve ödemenin geri kalan kısmının da en kısa sürede ödeneceğinin bilgisini almış bulunmaktayız. Bu süreci yakinen takip edeceğimizi ifade etmek istiyoruz. 

Üyelerimizle yaptığımız istişarelerde gündeme geldiği üzere, navlun ve gümrük desteklerinin devam etmesi, istihdamın artırılmasını, yeni girişimcilerin ihracata yönelmesini,  yeni ihraç ürünlerimizin oluşmasını ve daha önce ihracat yapamadığımız ülkelere ürün gönderilmesini sağlayacaktır. Sanayi sektörüne verilmekte olan navlun ve gümrük vergisi desteği, ihracatımızın sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi, istihdamın artırılması ve devamı için can suyudur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Candan Avunduk

Yönetim Kurulu Başkanı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri