EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 4 dak.

Rusya: Yaptırımlar, Türkiye'ye tahıl ürünleri ihracatını engellemiyor

Rusya: Yaptırımlar, Türkiye'ye tahıl ürünleri ihracatını engellemiyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların Türkiye'ye tahıl ürünleri ihracatını engellemediğini söyledi.

Yayın Tarihi: 18/05/22 20:50
okuma süresi: 4 dak.
Rusya: Yaptırımlar, Türkiye'ye tahıl ürünleri ihracatını engellemiyor
A- A A+

Rusya-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanı Novak, Türk tarafının eş başkanı Ticaret Bakanı Mehmet Muş'la Ankara'da yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Novak, "Yaptırımlar, Rusya'dan Türkiye'ye buğday ihracatını engellemiyor. Konu, hacimlerle ilgili. Tarım Bakanlığımız, Türkiye Tarım Bakanlığı ile temas halinde ve hacim konusu sorunlu bir konu olarak gündeme gelmedi" dedi.

Türkiye'nin Rusya'dan en fazla buğday alan ülkeler arasında bulunduğunu anımsatan Novak, Moskova'nın Türk tarafına buğday tedarikini kesmeyi planlamadığını kaydetti.

“İLK ÇEYREKTE RUS-TÜRK TİCARET HACMİ 2 KAT ARTARAK 13.7 MİLYAR DOLAR OLDU”

Mevcut ekonomik konjonktüre rağmen Rusya ve Türkiye'nin ikili ticareti artırma potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Novak, 2021 yılı toplamında 33 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen ticaret hacminin sadece 2022'nin ilk çeyreğinde 2.1 kat artarak 13.7 milyar dolar seviyesine çıktığını bildirdi.

“OLUMLU DİNAMİĞİN KORUNMASI İÇİN RUS-TÜRK TİCARETİ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ”

Küresel ekonomi ve siyasetteki mevcut koşulların Rusya ve Türkiye'nin önünde karşılıklı bağları pekiştirmek ve geliştirmek için yeni fırsatlar sunduğunu Novak, "Rusya ve Türkiye, gemi inşaatı, havacılık, uzay, eczacılık gibi alanlarda işbirliğini, dijital ve enerji tasarruflu teknolojilerle ilgili çalışma yürütülmesini istişare ediyor. İkili ticaretteki olumlu dinamiğin korunması için Rus-Türk ticareti önündeki engelleri kaldırmalıyız" ifadelerini kullandı.

Novak, ticari işbirliğinin pekiştirilmesinin yeni ekonomik zorlukların doğduğu, fiyatlandırma mekanizmalarının ve tedarik zincirlerinin ihlal edildiği, dünyanın en büyük ekonomilerinde enflasyonun yükseldiği koşullarda Rusya ve Türkiye'nin ekonomik güvenliğini artırma imkanı sunacağını vurguladı.

“TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA SANAYİ ÜRÜNLERİNİN TEDARİKİ ARTIRILABİLİR”

Novak, Türkiye'den Rusya'ya sanayi ürünleri tedarikinin artırılabileceğini söyleyerek Rus Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın otomotiv sanayi, gemi inşaatı, hafif sanayi gibi alanlarda ilgi duyduğu tüm ürünlerin listesini Türk tarafına ilettiği bilgisini paylaştı.

“ULUSAL PARA BİRİMLERİYLE ALIŞVERİŞİN ARTMASI İÇİN YENİ MEKANİZMALAR GELİŞTİRİLİYOR”

Rusya ve Türkiye arasında ulusal para birimleriyle yapılan ödemelerin hacminin sürekli arttığını belirten Novak, iki ülkenin merkez bankalarının bunu daha da artırmak için ulusal para birimlerinde dalgalanma riskini sıfırlama ve gerekli likiditeleri sağlama imkanı sunacak yeni mekanizmalar geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

“UÇAK SEFERLERİNİN ARTIRILMASI KARARLAŞTIRILDI”

Novak, turist akışının korunması için Rusya ve Türkiye arasındaki karşılıklı uçak seferlerinin artırılması konusunda anlaştıklarını söyledi.

2021 yılında yaklaşık 4.7 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini anımsatan Novak, bu dinamiğin korunması ve belki de artırılması için karşılıklı seferlerin artırılacağını, bunun da turist akışının korunmasına katkı sunacağını vurguladı.

“PUTİN-ERDOĞAN ZİRVESİNİN HAZIRLIKLARINI ELE ALDIK”

Novak, görüşmede en üst düzeyde katılımla gerçekleştirilecek olan 9. Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın yanı sıra 18. Rus-Türk Hükümetlerarası Komisyonu Toplantısı'nın hazırlıklarını da ele aldıklarını belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.