EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 3 dak.

Suudi Arabistan ile Çin arasında 50 milyar yuan değerinde para takası anlaşması imzalandı

Suudi Arabistan ile Çin arasında 50 milyar yuan değerinde para takası anlaşması imzalandı

Çin Merkez Bankası, yakın zamanda Suudi Arabistan Merkez Bankası ile yerel para birimlerinin takası konusunda bir anlaşma imzaladığını bildirdi.

Yayın Tarihi: 20/11/23 18:10
okuma süresi: 3 dak.
Suudi Arabistan ile Çin arasında 50 milyar yuan değerinde para takası anlaşması imzalandı

Açıklamaya göre, anlaşma 3 yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakat halinde yenilenebilecek.

Çin Merkez Bankası, para takası anlaşmasının toplam değerinin 50 milyar yuan (yaklaşık 6,98 milyar dolar) yani 26 milyar riyal olduğunu bildirdi.

Açıklamada, para birimi takası düzenlemesinin, Çin ile Suudi Arabistan arasındaki mali işbirliğinin güçlendirilmesine, iki ülkenin para biriminin kullanımının genişletilmesine ve ikili ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasına yardımcı olacağı bilgisi de verildi.

Suudi Arabistan Merkez Bankası da sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, üç yıl sürecek olan anlaşmanın iki merkez bankası arasındaki mali işbirliği bağlamında gerçekleştiğini bildirdi.

Ayrıca, bu adımın ortak çıkar alanlarında ikili ilişkilerin güçlendirildiğini yansıttığını da ifade etti.

Suudi Arabistan ile Çin arasındaki işbirliği, Riyad’ın gelecek yılın başında BRICS grubuna katılmayı düşündüğü bir dönemde gerçekleşti.

Suudi Arabistan’ın Çin için en önemli petrol kollarından biri olması ve Pekin’in de Riyad’ın en büyük mal ihracatçılarından biri olması nedeniyle iki ülke arasındaki ikili ticaret hacmi artıyor.

Haziran ayında açıklanan bilgilere göre, Çin’in Suudi Arabistan’ın dış ticaretindeki payı, 10 yıl önce yaklaşık yüzde 13,1 iken, 2022’de yüzde 17,7 seviyesine yükseldi.

Bu dönemde ikili ticaret yaklaşık yüzde 49 artarak 400 milyar riyale (107 milyar dolar) ulaştı.

Çin ile Suudi Arabistan arasındaki mal ticareti hacmi, son on yılın tamamında 2,5 trilyon riyali (667 milyar dolar) aştı.

Bu, aynı dönemde Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ticaret hacminden yaklaşık 1,5 kat fazla.

Suudi Arabistan, geçtiğimiz yıl Çin’e 249,9 milyar riyal (66,6 milyar dolar) değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bu oran, Suudi Arabistan’ın ihracatının yüzde 16’sını temsil ediyor.

Riyad, Pekin’den yaklaşık 149,25 milyar riyal (39,8 milyar dolar) ithalat yaptı. Bu, Suudi Arabistan’ın ithalatının yüzde 21’ini oluşturuyor.

Böylece Riyad, Pekin ile 100,7 milyar riyal (26,8 milyar dolar) tutarında ticaret fazlası kaydetti. Bu da 2013’ten bu yana kaydedilen en yüksek ticaret fazlası oran oldu.

İki ülke arasında, Aralık 2022’de 50 milyar dolar değerinde yatırım anlaşmaları imzalandı.

Çin aynı zamanda, Suudi Arabistan’ın en büyük ticaret ortağı haline geldi.

Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında Suudi Arabistan’ın altyapı yatırımlarının yaklaşık 5,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.