EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 4 dak.

İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda 2030 hedeflerini duyurdu

İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda 2030 hedeflerini duyurdu

Türkiye İş Bankası, iklim değişikliği ile mücadelenin yanı sıra düşük karbonlu ekonomiye geçişi hızlandırmak amacıyla kaynak temininden sürdürülebilir ürünler yoluyla bu kaynakların müşterilere sunulmasına uzanan uçtan uca bir iş modeli benimsiyor.

Yayın Tarihi: 01/12/23 21:40
okuma süresi: 4 dak.
İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda 2030 hedeflerini duyurdu

Bankadan yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını ve taahhütlerini uluslararası standartlarda yürüten İş Bankası, 44 ülkeden 138 üyesiyle küresel bankacılık aktifinin yüzde 41'ini temsil eden Net-Sıfır Bankacılık Birliğinin imzacısı olarak veri temelli emisyon azaltım hedeflerini belirledi.

Banka, ilk olarak karbon yoğun sektörlerden enerji üretimi, çimento ve demir çelik sektörlerinde emisyon azaltımına ilişkin 2030 hedeflerini açıkladı.

Buna göre, 2030'a kadar emisyon yoğunluğunun 2021 baz yılına göre enerji sektöründe yüzde 61, çimentoda yüzde 21 ve demir-çelikte yüzde 10 azaltılması hedefleniyor.

Belirlenen hedefler, bankanın sürdürülebilirlik stratejisinin temel bir unsurunu temsil ediyor ve müşterilerinin yeşil dönüşümünde yol gösterici bir iş ortağı olma amacını yansıtıyor.

İş Bankası, belirlenen sektörlerdeki hedefleme çalışmasında Karbon Muhasebesi Finansalları Ortaklığı (PCAF) metodolojisini kullandı. Diğer sektörlere ilişkin çalışmalarını devam ettiren banka, hesaplamaya esas teşkil eden verilerin kalitesini en üst düzeye çıkarmak için bu süreçte müşterileri ile bire bir çalışmalar yürüttü.

Baz yılı değerleri üzerinden sektörel azaltım hedefleri belirlenirken, uluslararası geçerliliği olan bilim temelli küresel senaryolar dikkate alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki çalışmalarının ivmelenerek devam ettiğini, Net Sıfır Bankacılık Birliği taahhütleri kapsamında hedeflerine ulaşabilmek için karbon yoğun sektörlerde 2030 ara dönem emisyon azaltım hedeflerini ortaya koyduklarını vurguladı.

Aran, söz konusu hedeflerin kredi portföylerinin karbon ayak izini kademeli olarak azaltmak için önemli bir adım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kredi portföyümüzü iklim riskleri bakımından ele almaya devam ederken, iklim değişikliğini yeşil dönüşüm için yarattığı fırsatlar açısından da değerlendiriyoruz. Bu konuda müşterilerimizin sürdürülebilirlik yolculuğunda onlara eşlik etmeye devam edeceğiz. Enerji üretimi projeleri portföyümüzde yüzde 77 paya sahip yenilenebilir enerji projeleri için toplamda 6,8 milyar dolar kaynak sağlamamızın yanı sıra 2026'ya kadar sürdürülebilir finansman alanına yönelik 300 milyar TL'lik kaynak paketi ile de ekonomideki yeşil dönüşüme katkı sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bankamızın 100'üncü yılını kutlamaya hazırlanırken, ikinci yüzyılımızda sürdürülebilirlik konusunu stratejik önceliklerimiz arasında ele almaya devam edeceğiz. Çünkü yaşadığımız dünyayı atalarımızdan miras değil çocuklarımızdan, gelecekten ödünç olarak aldık. Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak için hepimize sorumluluk düşüyor."

İş Bankası, ekonomideki yeşil dönüşümü desteklemek üzere Net Sıfır Bankacılık Birliği ara dönem hedeflerinin yanı sıra 2040'a kadar kademeli olarak kömür finansmanını da sonlandıracağını açıkladı.

Banka 2020'de sektöre yön verecek nitelikte bir karar alarak elektrik üretiminde kömür ve doğal gaza dayalı yeni termik santral yatırımlarının ve 2021'de ise yeni kömür madenciliğini finanse etmeyeceğini duyurmuştu.

Dubai'de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) sırasında açıklanan hedefler, bankanın dönüştürücü finansman sağlanması konusunda üzerine aldığı sorumluluğun bir kez daha altını çiziyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.