LTB - YDÜ davası: "YDÜ'nün ne kadar su kullandığını kimse bilmiyor"

loading
29 Eylül, Salı
£

10.07

9.18

$

7.84

LTB - YDÜ davası: "YDÜ'nün ne kadar su kullandığını kimse bilmiyor"

LTB - YDÜ davası: "YDÜ'nün ne kadar su kullandığını kimse bilmiyor"

Yakın Doğu Üniversitesi'nin Lefkoşa Türk Belediyesi'ne olan 5 milyon TL'yi aşkın borcu hakkındaki dava Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde görüldü.

A- A A+
Kıbrıs Postası

Yakın Doğu Üniversitesi'nin (YDÜ), Lefkoşa Türk Belediyesi'ne (LTB) olan ve 2006 ile 2019 yıllarını kapsayan birikmiş su, kanalizasyon, çöp, aydınlatma ücretleri ile emlak vergilerinden oluşan 5 milyon TL'yi aşkın borcu üzerine Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından alınan haciz kararına YDÜ'den itiraz geldi ve konu yeniden mahkemeye taşındı.

Bugün Ceza ve Hukuk Davaları salonunda görüşülen davada, YDÜ'nün avukatı Hasan Esendağlı, üniversitenin su işleriyle 2006 yılından bu yana sorumlu olan mühendisi mahkemeye dinletti.

Sorumlu, YDÜ'nün; LTB'den hiçbir zaman su temin etmediğini, başlarda Su İşleri Dairesi'nden ardından da boruların patlaması nedeniyle kendi imkanlarıyla su ihtiyacının giderildiğini iddia etti.

YDÜ mühendisi, bu iddiasını, mahkemeye sunduğu 'su hatları' fotoğraflarıyla destekledi.

Bunun üzerine LTB'nin avukatı Hüseyin Malyalı, kendisinin mesleği gereğince fotoğraflardan birşey anlamadığını belirterek, fotoğrafları LTB'den bilir kişilere göstermeyi talep etti.

Avukatın talebini değerlendiren Yargıç Banu Soyer, avukata, bilir kişiyi çağırması için yarım saat mühlet verdi.

Davaya yarım saat ara verildi.

Verilen aranın ardından LTB Avukatı Malyalı, YDÜ muhendisini sorguladı.

Mühendis, mahkemeye sunduğu emare nitelikli fotoğraflarda, YDÜ'ye giden su borularında sayaç olmadığını iddia etmişti. LTB Avukatı Malyalı, yarım saatlik arada, bölgede sayaç olduğuna dair görüntüler bularak mahkemeye sundu, mühendise, sayaç olmadığı iddia edilen fotoğrafı kendisinin çekip çekmediğini sordu. Mühendis de 'arkadaşının' çektiğini, bu sayaçları hiç görmediğini söyledi.

LTB Avukatı da bunun uzerine sayacın saydığı suyun tahsilatının LTB'ye ait olduğunu ifade etti.

Avukat Malyalı'nın "YDÜ'nun kullandığı suyu sayan bir sayaç var mı?" Sorusunu, mühendis, 'bilmiyorum' diyerek yanıtladı. Bunun üzerine Malyalı, "YDÜ'nun kullandığı suyun miktarını kimse bilmiyor. Umarım miktar da, bu miktarı kime ödeyeceği de belli olur" dedi.

Bunun üzerine davacı taraf YDÜ, tanık dinletecegini fakat sürenin yetersiz olduğunu söyleyerek davanın ertelenmesini talep etti.

Mahkeme de davanın yarın saat 11.00'a ertelenmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı'nın göreve ilk geldiği zamandan beridir 5 milyon TL'yi aşan borcun ödenmesi ile ilgili yaptığı ödeme planı toplantıları Yakın Doğu Üniversitesi sahibi Suat Günsel'in görevlendirdiği kişiler tarafından yürütülmüş ancak birkaç toplantı sonrasında herhangi bir çözüm üretilememişti.

YDÜ tarafının toplantılara katılmaması üzerine, LTB son çare olarak mahkemeye başvurmuş ve davayı kazanmıştı.

Mahkemede, YDÜ'nün borcunu ödemesi, ödememesi durumunda da haczedilmesi kararı alınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri