ADLİ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Mahkeme YDÜ’ye 'hayır' dedi

Mahkeme YDÜ’ye 'hayır' dedi

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa Türk Belediyesi'ne olan 5 milyon TL’lik beledi hizmetler borcunu ödemediği için alınan haciz kararı karşısında başvurduğu ara emri davasını kaybetti. Davada, YDÜ’nün mahkemeden bilgi sakladığına da dikkat çekildi.

Yayın Tarihi: 17/01/20 14:00
okuma süresi: 3 dak.
Mahkeme YDÜ’ye 'hayır' dedi

Kıbrıs Postası

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne olan yaklaşık 5 Milyon TL’lik beledi borcunu ödemediği için alınan haciz kararı karşısında başvurduğu ara emri davasını kaybetti.

Yakın Doğu Üniversitesi'nin, Lefkoşa Türk Belediyesi'ne olan ve 2006 ile 2019 yıllarını kapsayan birikmiş su, kanalizasyon, çöp, aydınlatma ücretleri ile emlak vergilerinden oluşan 5 milyon TL'yi aşkın borcu üzerine Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından alınan haciz kararına YDÜ'den itiraz gelmiş ve haciz işlemine ilişkin ara emir kararı verilmişti. Mahkeme dün, YDÜ’nün yargıdan bilgi sakladığı ve söz konusu ara emrininkaldırılmasına yönelik karar üretti.

Diğer taraftan ise Yüksek İdare Mahkemesi’nde konuyla ilgi bir başka dava görüşüldüğü için alt mahkemenin aldığı haciz kararı ise uygulanamıyor.

YDÜ’nün, ara emrinin kaldırılması kararını da istinaf edeceği ifade edilirken, hukukçuları aracılığı ile izlediği stratejinin konuyu karmaşık bir hukuk sürecine sokmak ve borcu ödemeyi ertelemek ya da sürüncemede bırakmak olduğu değerlendiriyor.

Davanın sonucuna ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, “Dava süreci yukarda devam ettiği sürece, bu konuda geniş çaplı bir yorum yapmak istemiyorum. Ama ara emrin reddedilmesi LTB için olumlu bir gelişmedir” dedi.

Ne olmuştu?

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı'nın göreve ilk geldiği zamandan beridir 5 milyon TL'yi aşan borcun ödenmesi ile ilgili yaptığı ödeme planı toplantıları Yakın Doğu Üniversitesi sahibi Suat Günsel'in görevlendirdiği kişiler tarafından yürütülmüş ancak birkaç toplantı sonrasında herhangi bir çözüm üretilememişti.

YDÜ tarafının toplantılara katılmaması üzerine, LTB son çare olarak mahkemeye başvurmuş ve davayı kazanmıştı.

Mahkemede, YDÜ'nün borcunu ödemesi, ödememesi durumunda da haczedilmesi kararı alınmıştı.

Bunun üzerine YDÜ, haciz kararını mahkemeye taşımış ve haciz işlemiyle ilgili ara emir kararı verilmişti.

Aylarca devam eden dava sürecinde, birçok detay ve iddia ortaya atılmıştı.

Mahkeme sürecinde YDÜ, “Hiçbir zaman LTB’den su almadık” ya da “LTB’den beledi hizmet almadık” gibi iddialar ortaya atmıştı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.