ADLİ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Başkan Sennaroğlu 7 bin 500 TL nakdi ve kefil kefaleti ile serbest

Başkan Sennaroğlu 7 bin 500 TL nakdi ve kefil kefaleti ile serbest

Mail Order sistemi ile Türkiye ve 3. ülkelerde bulunan şahısların kredi kartı bilgilerini kullanarak hesaplarından 214 bin 230 TL para çektikleri iddiası ile Mali Şube ekipleri tarafından tutuklanan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Halil Sennaroğlu ve Ahmet Sağlamer tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

Yayın Tarihi: 14/05/20 20:05
Güncelleme Tarihi: 14/05/20 21:57
okuma süresi: 6 dak.
Başkan Sennaroğlu 7 bin 500 TL nakdi ve kefil kefaleti ile serbest

Bafra’da faaliyet gösteren ve direktörlüğünü Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun yaptığı “Senmar Trading Ltd.” isimli iş yerine ait pos cihazları ile 2018-2019 yılları içerisinde yurt dışında bulunan kişilere ait kredi kartları bilgilerini kullanılarak mail order sistemi ve internet bankacılığı yoluyla 214 bin 230 TL para çektikleri iddiası ile tutuklanan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Halil Sennaroğlu ve Ahmet Sağlamer bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

“Sahte belge düzenleme”, “Sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temini” ve “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamaları ile ilgili yürütülen polis soruşturmasına etki etme olanakları kalmadığı gerekçesi ile teminata bağlanan zanlılar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TÜM MEBLAĞLARIN KART HAMİLLERİNE GERİ İADE EDİLDİ

Olayın soruşturmasını yürüten polis çavuşu Ersan Yaran mahkemede verdiği ifadesinde, 2018-2019 yılları içerisinde Türkiye’de ve 3. ülkelerde bulunan kişilerin kredi kartlarının bilgilerinin Senmar Traiding Ltd.’de yetkisiz olarak kullanıldığını, mail order sistemi ve internet bankacılığı yoluyla kart hamilleri tarafından söz konusu iş yerinde alışveriş yapılmadığı halde alışveriş yapılmış gibi gösterilerek konu şahıların hesaplarından Türkiye İş Bankasına ait pos cihazını kullanarak 72 adet işleme ilişkin toplam 68 bin 576.03 TL, TC Ziraat Bankası A.Ş’ye ait banka sisteminden 88 işlem karşılığı toplam 145 bin 654 TL online satış yönetimi ile çekiliş yapıldığı, genel toplamda ise 214 bin 230.03 TL para çekildiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Tüm bu işlemlerle alakalı kart hamillerinin itirazı üzerine chargeback edildiğini ve bankalar tarafından itiraza konu olan tüm meblağların kart hamillerine geri iade edildiklerinin tespit edildiğini söyleyen Yaran, bilahare bankaların söz konusu toplam itiraza ilişkin meblağların Senmar Traiding Ltd.’den talep etmesi üzerine Senmar Traiding Ltd.’nin tüm meblağları TC Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankasına ödediğinin tespit edildiğini kaydetti.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

11 Mayıs 2020 tarihinde zanlı Ahmet Sennaroğlu’nun Büyükkonuk Belediyesi’nde, zanlı Halil Sennaroğlu’nun Bafra’da işyerinde, zanlı Ahmet Sağlamer’in ise Mağusa Polis Müdürlüğü’nde tespit edildiğini söyleyen polis çavuşu, zanlı Ahmet Sennaroğlu ve Halil Sennaroğlu’nun Bafra’daki iş yeri ve zanlı Ahmet Sennaroğlu’nun kullanımındaki araçta arama yapıldığını açıkladı.

Polis çavuşu Yaran, yapılan aramada toplam 5 adet pos cihazı, 3 naylon poşet kasa fişi ve gün sonu raporları, 1 adet İş Bankası dekontu ve 1 adet transfer bilgilerinin yer aldığı evrak bulunarak emare alındığını kaydetti.

Yaran, daha önce Lefkoşa’da meydana gelen “Ağır bir cürüm işlemek kastıyla gizli ittifak” meselesinde zanlı Ahmet Sağlamer’in teminata bağlandığını anımsattı.

Yaran, söz konusu Lefkoşa’daki meselenin soruşturması sırasında zanlı Ahmet Sağlamer’in aracında yapılan arama neticesinde bu mesele ile alakalı tespit edilen ve suçla bağlantılı olduğu düşünülen evrakların üzerindeki yazıları kimin yazdığını tespit edebilmek için her 3 zanlının el yazı ve imza örneklerinin temin edildiğini belirtti.

Daha önce zanlı Ahmet Sağlamer’den emare alınan cep telefonunda, zanlı Ahmet Sennaroğlu ile “Whatsapp” üzerinden görüşme yaptığının tespit edildiğini belirten Yaran, görüşmelerde ve özellikle bir tanıktan temin edilen ifade neticesinde tüm zanlıların bu suçla alakalı birlikte hareket ettikleri yönünde bulgular olduğunu açıkladı.

Yürütülen soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ancak zanlıların soruşturmaya etki etme olasılığının bulunmadığını ifade eden Yaran, zanlıların teminata bağlanmasını talep etti.

TUTUKSUZ YARGILANACAKLAR

Mahkeme, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Halil Sennaroğlu ve Ahmet Sağlamer’in yurt dışına çıkışını yasaklayarak seyahat belgelerine el konulması yönünde talimat verdi.

Zanlı Ahmet Sennaroğlu’nun 7 bin 500 TL, zanlı Halil Sennaroğlu’nun 5 bin TL ve zanlı Ahmet Sağlamer’in ise 10 bin TL nakdi teminat ödemesine emir veren mahkeme, zanlı Ahmet Sennaroğlu ile Halil Sennaroğlu için KKTC vatandaşı 2 kefilin 100’er bin TL şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Mahkeme ayrıca, zanlı Ahmet Sennaroğlu ile Halil Sennaroğlu’nun hafatada 1 gün en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücutta bulunmalarına da emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.