ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

İncir Altı Restoran’ı kundaklayan sanık Gürcan Atik 9 yıl hapse mahkum edildi

İncir Altı Restoran’ı kundaklayan sanık Gürcan Atik 9 yıl hapse mahkum edildi

Mağusa’da faaliyet gösteren İncir Altı Restoran’ı kundaklayan sanık Gürcan Atik’in Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı.

Yayın Tarihi: 14/09/21 18:01
okuma süresi: 4 dak.
İncir Altı Restoran’ı kundaklayan sanık Gürcan Atik 9 yıl hapse mahkum edildi
Nadire Bahadi
A- A A+

Mağusa’da faaliyet gösteren İncir Altı Restoran’ı 2020 yılı Mart ayı içerisinde yanıcı madde dökerek ateşe vermek suretiyle kundaklayan sanık Gürcan Atik hakkındaki karar bugün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı.

Yargılandığı “Kundaklama”, “Binadaki eşyaları ateşe verme”, “Bina açma” ve “Sirkat” davalarından suçlu bulunan sanık Atik, 9 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

“SANIĞIN İŞLEDİĞİ SUÇLAR, KAMU DÜZENİNE VE KAMU GÜVENLİĞİNE KARŞI İŞLENEN SUÇLARDIR”

Sanık hakkındaki davanın kararını Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Ayşen Toroslu  okudu.

Sanık Gürcan Atik’i aleyhine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiklerini açıklayan Toroslu,

sanığın mahkum olduğu davalara bakıldığında şüphesiz en ağır davaların ceza yasasında mala zarar oluşturan suçlar başlığı altında düzenlenen “Kundakçılık” ve “Binadaki eşyaları ateşe vermek” suçu olduğuna dikkat çekti.

Toroslu, “Dükkan açma” suçunun da ağır suçlar içerisinde yer alan suç tiplerinden olduğunu kaydetti. Kanun koyucunun “Kundakçılık” suçu için müebbet, “Eşyaları ateşe vermek” suçu için 14 yıla kadar ve “Dükkan açma” suçu için ise 7 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü belirten Toroslu, sanığın işlediği suçların çok ciddi ve vahim suçlardan olduğunu kaydetti.

Bu tür suçların KKTC Anayasası’nda güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlaline yönelik olduğunu kaydeden Toroslu, konu suçların bu bağlamda kamu düzenine ve kamu güvenliğine karşı işlenen suçlardan olduğunun açık olduğunu söyledi.

Bu tür suçların toplum bireyleri tarafından tasvip edilmeyip hoş karşılanmadığını dile getiren Toroslu, toplum bireylerinin toplumda can ve mal güvenliği olmadığı endişesine kapılmalarına, büyük bir huzursuzluk ve endişeye itilmelerine yol açtığının yadsınamayacak bir gerçek olduğunu vurguladı.

TOROSLU: SANIK TÜM SUÇLARI PERVAZSIZCA VE TERETTÜT ETMEDEN İŞLEDİ

Nedeni her ne olursa olsun hiç kimsenin yangın çıkarmak suretiyle herhangi bir kimsenin malına, iş yerine, ekmek teknesine ve eşyalarına zarar verme hakkının bulunmadığını kaydeden Toroslu, kimsenin yangın çıkarmak suretiyle halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atma hak ve yetkisi olmadığını vurguladı.

Sanık Gürcan Atik’in “Kundakçılık” suçu haricinde “Dükkan açma”, “Sirkat”, “Kasti hasar”, “Mülke tecavüz”, “İzinsiz ikamet” ve “Sokağa çıkma yasağını ihlal” davalarından da suçlu bulunarak mahkum edildiğini anımsatan Toroslu, sanığın tüm bu suçları pervazsızca ve terettüt etmeden bir arada işlediğini kaydetti.

Toroslu, sanığın, müştekiye zarar vermek amacıyla hareket ettiğini, kanunsuz olarak dükkan açma suçunu işleyerek, mülke tecavüz edip sirkat suçunu işledikten sonra kundaklama ve kasti hasar suçlarını işlediğini söyledi.

Sanığın bu fiilleri ve davranışı sonucu müştekinin çok büyük zarar ve ziyana uğradığını ifade eden Toroslu, müştekinin uğradığı zararın 1 milyon 850 bin TL olup sigortadan sadece 650 bin TL alabildiğini belirtti.

Toroslu, suçların ciddiyet ve vahameti, sanığın işlediği suçların mal güvenliğine karşı işlenen suçlar arasında olup toplumda yarattığı endişe, korku ve tehlikenin dikkate alındığında sanığa verilecek cezanın kamu menfaatine öncelik verilerek hapislik cezası olması gerektiği kanaatine oy birliğiyle vardıklarını açıkladı. Sanığa uzun süreli hapislik cezası dışında bir ceza verilmesinin kamu menfaatine aykırılık teşkil edeceği, işlenmiş olan suçların ciddiyeti ve vahameti ile örtüşmeyeceği ve bu tip suçları işlemeye temayyülü olan kişiler için yeterince etkin ve caydırıcı olmayacağı sonucuna vardıklarını belirten Toroslu, sanığı 9 yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör