ADLİ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ülkeye 500 bin Euro ile giriş yapmaya çalışan zanlıya ek tutukluluk

Ülkeye 500 bin Euro ile giriş yapmaya çalışan zanlıya ek tutukluluk

Ülkeye, 500 bin Euro ile giriş yapmaya çalışırken yakalanan zanlı Yusuf Kenan Tüfekçiyaşar, soruşturma kapsamında 7 gün daha tutuklu kalacak.

Yayın Tarihi: 30/07/22 11:18
okuma süresi: 3 dak.
Ülkeye 500 bin Euro ile giriş yapmaya çalışan zanlıya ek tutukluluk

“Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket Etmek” ve “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket” suçları ile ilgili olarak tutuklanan zanlı Yusuf Kenan Tüfekçiyaşar mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis çavuşu Yahya Suiçmez ilgili bulguları aktardı.

Suiçmez, 19 Temmuz 2022 tarihinde Ercan Güvenlik Amirliği’nden alınan bilgide İstanbul'dan Ercan Havalimanına saat 18.30 KKTC‘ye giriş yapan zanlı Yusuf Kenan Tüfekçiyaşar'ın tasarrufunda bulundurduğu el valizi içerisindeki toplam 500 bin Euro parayı Ercan Gümrük Şubesine yatırım amaçlı getirdiği para olarak beyan etmesine müteakip, konu şahıs ile ilgili kayıtlarda yapılan kontrol neticesinde 24 Mart 2022 tarihinde yapılmış 600 bin Euro'luk mülk ve konut alımı açıklamalı bir beyanının daha olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Polis, olayın bilgilerine gelmesi üzerine olay yerine gidilerek konu beyanındaki 600 bin Euro para ile ilgili izahat istenmesi üzerine Girne'den bir arkadaşı adına mülk alarak konu mülkü sattığı beyanında bulunduğunu aktardı.

Polis yapılan bu izahatın şüpheli görüldüğünü ayrıca tasarrufundaki para ile ilgili izahat istenmesine müteakip, parayı Girne'den mülk ve Taksi T izni almak için getirdiğini, konu paranın daha önce getirdiği ve tekrar Türkiye’ye götürdüğü 600 bin EURO’dan kalan para olduğu beyanında bulunduğunu belirtti.

Polis zanlı mesele ile ilgili gönüllü ifade vererek, 24 Mart 2022 tarihinde Ercan Havalimanından "konut ve mülk alımı" olarak beyan ederek KKTC'ye getirdiği 600 bin Euro 25 Mart 2022 tarihinde Ercan Havalimanından beyan etmeden KKTC'den nakit olarak beraberinde çıkardığını belirtmesi üzerine aleyhine “Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket” suçlaması ile bir soruşturma başlatıldığını mahkemeye aktardı.

Suiçmez, meselenin tahkikatının devam ettiğini yapılan beyan, paranın KKTC' ye girişinden sonra izinin kaybedilmesi ve paranın kaynağı ile ilgili makul bir izahatının bulunmaması nedeniyle bir Suç Geliri Aklama faaliyeti olma olasılığı bulunduğunu, bu bağlamda tahkikatın yeni olduğunu da belirterek zanlının soruşturmanın selameti açısından 7 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya zanlının soruşturma maksatlı 7 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.