ADLİ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ülkeye yüklü miktarda getirilen paraları teslim alan zanlı tutuklandı

Ülkeye yüklü miktarda getirilen paraları teslim alan zanlı tutuklandı

Ülkeye tasarufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi’nin ardından gelen paralardan 300 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen Ökkeş Taş, tutuklandı.

Yayın Tarihi: 10/08/22 07:20
okuma süresi: 3 dak.
Ülkeye yüklü miktarda getirilen paraları teslim alan zanlı tutuklandı
A- A A+

Ülkeye tasarufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi’nin ardından gelen paralardan 300 bin Euro’yu teslim aldığı ileri sürülen Ökkeş Taş, tutuklandı ve mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Mehmet Davulcu olguları aktardı.

Polis, zanlı Ökkeş Taş’ın “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na Aykırı Hareket” suçuna methaldar olduğunu belirtti.

Polis, 6 Ağustos 2022 tarihinde, saat 21.31'de Ercan Havalimanı’ndan KKTC' ye giriş yapan 60 yaşındaki Selim Tayşi'nin yolcu beraberinde bulundurduğu 800 bin Euro parayı Ercan Gümrük Şubesine 'Yatırım Amaçlı getirdiğini beyan etmesine müteakip, konu şahsın beyanları şüpheli görülerek yapılan tahkikatta 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılmış 500 bin Euro’luk 'İş Kurmak Amaçlı' ve 1 Ağustos 2022 tarihinde ise 600 bin Euro’luk "Yatırım yapmayı düşünüyorum" açıklamalı iki beyanının daha olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Polis, Selim Tayşi’nin KKTC'ye beyan ettiği bu paraların akıbeti ile ilgili makul bir izahat vermeyerek, Para Kambiyo Yasası’na ve 4/2008 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na aykırı hareket ettiğini belirtti.

Polis, 9 Ocak 2022-14 Temmuz 2022 tarihleri arasında Lefkoşa'da Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye yolcu olarak giriş yapan 28 yaşındaki Selim Tayşi’nin "Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket ve 4/2008 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı hareket suçlarından halen tutuklu bulunan" babası Selim Tayşi’nin istemi üzerine ve talimatı doğrultusunda 10 bin Euro üzerinde olan parayı gümrük yetkililerine bildirmesi gerekirken her seferinde beraberinde bulundurduğu 150 bin Euro'yu 10 kez Ercan Havalimanında gümrük yetkililerine beyan etmeyerek KKTC'ye toplamda 1 milyon 500 bin Euro getirmek suretiyle Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket ettiğini belirtti.

Polis, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde suçunu itiraf ettiğini ve iki seferde getirdiği toplam 300 bin Euro’yu zanlı Ökkeş Taş’a teslim ettiğini mahkemeye aktardı.

Polis, zanlının açık ifade verip, Selim Tayşi’yi havalimanında gördüğünü ve içinde ne olduğunu bilmediği 2 zarfı alıp, yanında çalışan kişiye verdiğini söylediğini anlattı.

Polis, zanlı Ökkeş Taş’ın mahkeme emri gereği tutuklanmış olup tahkikatın devam ettiğini söyledi.

Polis, tahkikatın devam ettiği belirterek, aranan kişiler olduğunu, alınması gereken ifadeler olduğunu söyleyerek, zanlının 3 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör