ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Halil Falyalı cinayeti... Balistik İnceleme Uzmanı Azizoğlu: Toplam 183 emare tarafımıza teslim edildi

Halil Falyalı cinayeti... Balistik İnceleme Uzmanı Azizoğlu: Toplam 183 emare tarafımıza teslim edildi

Çatalköy’de 8 Şubat’ta meydana gelen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden iş insanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş cinayetinin sanıkları bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Polis Genel Müdürlüğü Balistik İnceleme Uzmanı Ahmet Azizoğlu, tanık olarak mahkemede dinlendi. Azizoğlu, toplam 183 emarenin taraflarına teslim edildiğini aktardı.

Yayın Tarihi: 18/10/22 18:40
okuma süresi: 4 dak.
Halil Falyalı cinayeti... Balistik İnceleme Uzmanı Azizoğlu: Toplam 183 emare tarafımıza teslim edildi

Çatalköy’de 8 Şubat’ta meydana gelen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden iş insanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş cinayetinin sanıkları Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç bugün yeniden geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı.

İddia makamı adına davayı yürüten Savcı Ali Hidayet, Polis Genel Müdürlüğü Balistik İnceleme Uzmanı Ahmet Azizoğlu’nu mahkemeye dinletti.

9’uncu tanık Azizoğlu şunları söyledi:

“Murat Demirtaş ve Halil Falyalı'nın öldürülmesiyle ilgili uzmanlık raporunu düzenleyip teslim ettim. Meseleyle ilgili bize 2 adet kalaşnikof, 2 adet tabanca, 6 adet şarjör, 67 fişek, 64 kovan, 5 deforme mermi çekirdeği, 1 adet mermi çekirdeği parçası, 23 adet mermi çekirdeği, gömlek parçası, 12 nüve, 1 adet nüve parçası olmak üzere toplam 183 emare tarafımıza teslim edilerek incelememizi yaptık.

İncelemeye başlamadan önce silahlar üzerinde atış artığı olup olmadığı yönünde inceleme yapmak için her silahtan birer kez hidrofil pamuk geçirildi. Bu pamukları emare olarak aldım. Bu pamuklardan hangi tarihte atış yaptığını tespit etmemiz mümkün değildir.”

TANIK AZİZOĞLU’NDAN SORULARA YANIT

Savcılığın ve savunmanın sorularına da yanıt veren tanık Azizoğlu, ‘Alınan emarelerden çekirdekler ve mermi parçaları nerelerden alındı?’ sorusuna; “Olay yerinden SL 001 plakalı araçtan, otopsi sırasında maktul Murat Demirtaş ve Halil Falyalı üzerinden bir de Belkıs Beycanlı'ya ait ikametgahtan alınan emareler üzerinde inceleme yapılmıştır” dedi.

“MAKTULLER VE SL 001 PLAKALI ARAÇ ÜZERİNDEN ALINAN PARÇALARLA BİR UYUŞMA YOKTUR”

Azizoğlu, ‘Araçta alınan tespiti mümkün çekirdeklerle ilgili bir eşleşme yapıldı mı?’ sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Bu silahlarla atıldığı tespit edildiği, raporda da belirtildi. Daha sonra laboratuvarımıza intikal eden BLS 039/2022 uzmanlık raporu düzenlendi. Bu raporla ilgili olarak bize Türkistan Gülce ve Halil Işık'tan elde edildiği belirtilen tabanca ve fişekler üzerinde inceleme yapıldı. Yaptığımız incelemede maktuller ve SL 001 plakalı araç üzerinden alınan parçalarla bir uyuşma yoktur.”

DAVA 20 EKİM’E ERTELENDİ

Azizoğlu, ‘SL 001 plakalı araç üzerinden alınan çekirdek ve mermi parçalarıyla uyuşma var mı?’ sorusuna da şu cevabı verdi:

“Hayır yoktur. Uzmanlık raporunda sadece olay mahallinde bulunan 3 adet kovan eşleşti. Bu iki silahla ilgili atış artığı örneği aldım.12 Şubat 2022 tarihinde Kavanlar Sitesi, Hırvatistan yapımı Spring white marka tabanca evden temin edildi. H3561257 numaralı Hırvatistan yapımı Spring white marka tabanca 12 Şubat 2022 tarihinde Alsancak'ta Şehit Münür Sokak Kavan Sitesi Daire/5 adresinde bulundu. Bir de 9 mm çapında parabellum tipi 15 adet fişeğin adreste bulunduğu tarafımıza bildirilmiştir.”

Mahkeme, tanıkların dinlenmesi için davayı 20 Ekim Perşembe'ye ertelendi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.