ADLİ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Halil Falyalı cinayeti: Dava, Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edildi

Halil Falyalı cinayeti: Dava, Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edildi

Çatalköy’de 8 Şubat’ta meydana gelen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden iş insanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş cinayetinin sanıkları bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Tahkikat sorumlusu Müfettiş Bayram’ın şahadetinin tamamlamasının ardından Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, davayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale etti.

Yayın Tarihi: 30/11/22 20:02
okuma süresi: 6 dak.
Halil Falyalı cinayeti: Dava, Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edildi
A- A A+

Çatalköy’de 8 Şubat’ta meydana gelen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden iş insanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş cinayetinin sanıkları Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç bugün yeniden geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı.

Cinayet soruşturmasını yürüten tahkikat sorumlusu Müfettiş Murat Bayram dünkü duruşmada şahadetini tamamladı.

"KİRALIK ARAÇ İÇERİSİNDE SÖYLEMEZ'İN DNA'SI TESPİT EDİLDİ"

Tahkikat duruşmalarının son oturumunda da icraatlarını anlatmaya devam eden Müfettiş Bayram, şunları söyledi:

“Daha önce şahadetimde belirtmiş olduğum gibi 21 Nisan 2022 tarihinde 031522256 sayılı yazı ve ekindeki uzmanlık raporunu temin ettim. Temin ettiğim raporda ZSZ 211 plakalı kiralık araç içinde bulunan bulgular üzerinde sanık Mustafa Söylemez’in DNA’sı tespit edilmiştir.

28 Ekim 2022 tarihinde görüntü inceleme uzmanından daha önceden incelenmek üzere gönderilen emarelerle ilgili rapor talep ettim. Aynı gün KIB-TEK’ten olay tarih ve mahalli ile ilgili talep ettiğim raporu temin ettim. Konu rapordan olay mahallinde olay tarih ve saatinde elektrik kesintisi olmadığını öğrendim. Meteoroloji Dairesi müdürlüğünden talep etmiş olduğum cevap yazısını temin ettim Konu raporda 8 Şubat 2022 tarihinde Girne’deki hava durumu ve güneşin batış saatlerini temin ettim.”

CEP TELEFONLARININ İÇERİKLERİ İNCELENİYOR

1 Kasım 2022 tarihinde Polis Genel Müdürlüğü Data İnceleme Uzmanlığında görevli Anıl Usal’dan inceleme konusu cep telefonlarının içeriklerini hard disk içinde temin etiğini belirten Bayram, söz konusu hard disk içerisindeki bulguları hala incelediğini aktardı.

Bayram, Data Uzmanı Olgun Demir’in incelediği cep telefonlarının içeriklerini hard disk içinde temin ettiğini ve hazırlamış olduğu ‘14322’ ve ‘9022’ sayılı uzmanlık raporlarını temin ettiğini kaydetti.

Görüntü İnceleme Uzmanı Ahmet Erdivan’dan inceleme konusu kamera cihazının içeriklerini hard disk içerisinde incelenmek üzere temin ettiğini de belirten Bayram, şöyle devam etti:

“Altınkaya Otel’e ait 3,63 terabaytlık kamera görüntüleri halen tarafımdan incelenmektedir. Ahmet Erdivan’ın hazırlamış olduğu 01522 sayılı uzmanlık raporunu temin ettim.

9 Kasım 2022 tarihinde G.A.dan ek soruşturma yaptım. 21 Kasım 2022 tarihinde M.L.nin sorgulanmasını sağladım. Telefon şirketleri ile gerekli yazışmaların yapılmasını sağladım. 22 Kasım 2022 tarihinde E.V.Y.nin sorgulanmasını sağladım. 23 Kasım 2022 tarihinde S.A.nın sorgulanmasını sağladım. 24 Kasım 2022 tarihinde M.D.nin sorgulanmasını sağladım.”

25 Kasım 2022 tarihinde Görüntü İnceleme Uzmanı Ahmet Erdivan’dan tetkik konusu görüntülerde hedef gösterilen şahıslar ve araçlar ile mukayese konusu sanıklar Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç’a ait görüntülerle olayda kullanılan daha önce bahsettiği 4 kiralık aracın görüntülerinin mukayese raporunu temin ettiğini belirten Bayram, yine sanıkların kullanımındaki araçların 19 adet fotoğrafının bulunduğu CD’yi zapt ettiğini ifade etti.  

Bayram, şöyle devam etti:

“Sanık Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç’un 11 Mart 2022 tarihinde Girne Polis Müdürlüğü’nde, sanık Çiçek ve sanık Tunç’un 23 Şubat 2022 tarihinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ve Demirhan Polis karakolunda alınan toplam 5 adet yürüyüş görüntülerini içeren 1 adet CD’yi emare olarak zapt ettim. Yine çıktısını emare olarak ibraz ettiğimiz 27/22sayılı 55 sayfalık uzmanlık raporu görüntülerini içeren CD’yi emare olarak zapt ettim. 28 Kasım 2022 tarihinde 40/22 sayılı balistik inceleme uzmanlık raporunu temin ettim.”

“TAHKİKAT DEVAM EDİYOR”

Bayram, meseleyle ilgili 8 Şubat 2022 tarihinde başlamış olduğu tahkikatın hala devam ettiğini dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nden temin etmiş olduğum bilgilerden de ve bugüne kadar yapmış olduğum tahkikattan edindiğim tespitlerden, huzurunuzda bulunan Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek’in itham oldukları taammüden adam öldürme ve ithamnamedeki diğer suçları birlikte işlediklerin dair yeterli şahadetin mevcut olduğu kanısındayım. Soruşturmayla ilgili halen incelenmekte olan emarelerimiz de mevcuttur” dedi.

SARE VE ÇİÇEK’İN FARKLI SUÇLARI DA VAR

Bayram, “Veysel Sare ile ilgili KKTC’ye Kanunsuz Yollardan Giriş Yapmak’, ‘Sahte Evrakı Tedavüle Sürme’, Musa Çiçek ile ilgili ‘Gizli İttifakta’ bulunma suçlarıyla ilgili farklı tahkikat memurlarının yürütmekte olduğu soruşturmalar mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Sanık Sare ile ilgili sahte evrak soruşturmasında el yazısı örneklerinin temin edildiğini de aktaran Bayram, “Sanık Musa Çiçek ile ilgili yapmış olduğu alışverişlerde yazıp imzaladığı faturalardaki el yazılarının karşılaştırılmasıyla ilgilidir” diye konuştu.

DAVA AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE HAVALE EDİLDİ

Bayram’ın şahadetinin tamamlamasının ardından Yargıç Zehra Yalkut 32Bilgeç, davayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale etti.

Yargıç Bilgeç, tahkikat duruşmaları boyunca 19 tanık dinlendiğini ve 326 emarenin mahkemeye sunulduğunu belirterek, sanıkların 17 ayrı suç ile itham edildiğini, Ağır Ceza Mahkemesi’ne havalesi için yeterli nedenler sunulduğunu söyledi.

Bilgeç, davanın Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Aralık 2022 tarihinde devam etmesine karar verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör