ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sahte plaka ile geçiş yapan şahıs tutuklandı

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sahte plaka ile geçiş yapan şahıs tutuklandı

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sahte plakayla geçiş yapan ve sigorta çıkarabilmek amacıyla farklı bir araca ait plakayı, kullandığı araca takarak sigorta çıkaran Rus işletmeci Sergey Maskaev tutuklandı.

Yayın Tarihi: 02/05/23 10:10
okuma süresi: 4 dak.
Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sahte plaka ile geçiş yapan şahıs tutuklandı

"Sahte Davranışla Kayıt Temini" suçundan tutuklanan zanlı Sergey Maskaev mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Emin Günal, zanlı Sergey Maskaev’in ‘Sahte Davranışla Kayıt Temini’ meselesiyle ilgili tutukşlnadığını belirtti.

Polis, 28 Nisan 2023 tarihinde saat 17.30’da Güney Kıbrıs'ta sakin 31 yaşındaki Sergey Maskaev’in kullanımında bulunan ve henüz yasal kaydı bulunmayan BMW 5.23 d marka salon araca sigorta çıkarabilmek amacıyla, üzerine 2014 model Mercedes-Benz A Class marka salon araca ait olan KU14YFS numaralı plakayı takıp, Capital İnsurance isimli Sigorta Şirketi'nde görevli çalışanlara sahte davranışla kendi aracının plakası olduğunu beyan edip bir aylık sigorta çıkarttığını anlattı.

Polis, zanlının 30 Nisan 2023 tarihinde saat 13.20 raddelerinde alınan bilgi üzerine Metehan Kara Giriş Kapısı'ndan Güney Kıbrıs'a çıkış yapacağı bir sırada tespit edilerek yapılan soruşturmada tespit edilip mahkeme emri gereği tutuklandığını ve aracın da emare alındığını belirtti.

Polis, zanlıdan yapılan soruşturmada söz konusu aracın Güney Kıbrıs'ta yasal bir kaydının olmadığı, Güney Kıbrıs'ta Motorlu Araçlar Mukayyitliği’ne kaydının yaptırılmadığı, söz konusu aracı kendisine bir arkadaşının getirdiği, tasarrufunda sadece gümrük ve rıhtım belgelerinin olduğu ve bunu bildiği halde de KKTC’ye söz konusu araç ile geçmek için Capital Insurance isimli sigorta şirketine aracın üzerinde takılı olan KU14YFS numara ve harfleri üzerinden bir sigorta çıkardığını sözlü olarak beyan ettiğini anlattı.

Polis memuru Emin Günal, söz konusu aracın üzerindeki plakanın resmi site olmayan ‘Vehicle Smart Car ve Basic Vehicle Spec’ isimli programlara girildiğinde aracın üzerindeki plakanın esasen 2014 model Mercedes marka araca ait olduğunun öğrenildiğini ve bu bağlamda zanlının kullanımında bulunan BMW marka aracın emare olarak zapt edildiğini açıkladı.

Polis, zanlının aleyhinde KKTC’ye girerken çıkarmış olduğu sigorta poliçesine ilişkin sahtekarlıkla kayıt temini suçunu işleyip işlemediğine ilişkin bir ileri tahkikat başlatıldığını anlattı.

Polis, söz konusu emare aracın Güney Kıbrıs'a ne yurt dışından getirilmesine ilişkin gerçekte bir gümrük kaydının bulunup bulunmadığı, motorlu araçlar kaydının olup olmadığı, geçerlilik arz eden bir sigorta poliçesine sahip olup olmadığı ve gerek Güney Kıbrıs gerekse KKTC sınırları dahilinde resmi kamu yollarında yasal olarak kullanılıp kullanılmadığı araştırılması gerektiğini belirtti. Polis, yine söz konusu aracın gerçekte hangi İngiliz plakası altında kayıtlı olduğunu yönelik bir tahkikat yapılması gerekmediğini söyledi.

Polis, söz konusu aracın çalıntı olup olmadığı ve Güney Kıbrıs'ta bu beyana ilişkin soruşturma altında olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirtti.

Polis, piyasa değeri 35.000 Sterlin yani 856 bin Türk Lirası civarında olan söz konusu are aracın neden ve niçin Güney Kıbrıs'ta kayıt yaptırılmaksızın bu şekilde KKTC’ye getirildiği, sigorta şirketinin aracın koçanını görmeksizin neden araca resmi bir sigorta poliçesi düzenlediği konusunda salimiyet içeren bir tahkikat yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Polis, bu safhada alınması gereken ifadeler, temin edilmesi gereken belgeler bulunduğunu söyledi.

Polis, zanlının serbest kalması halinde bu hususlara olumsuz yönde etkileyeceğinden ötürü ve bu iddiaların araştırılması için zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti. Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Şerife Katip, zanlının 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.