ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Halil Falyalı cinayeti: Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek yeniden mahkemeye çıkarıldı

Halil Falyalı cinayeti: Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek yeniden mahkemeye çıkarıldı

İş insanı Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın öldürülmesiyle ilgili tutuklanan Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek yeniden mahkemeye çıkarıldı. Duruşma, 23 Kasım 2023 tarihine ertelendi.

Yayın Tarihi: 17/11/23 16:50
okuma süresi: 4 dak.
Halil Falyalı cinayeti: Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek yeniden mahkemeye çıkarıldı

Girne- Çatalköy mevkiinde evine giderken düzenlenen suikast sonucu öldürülen Kıbrıslı Türk İş İnsanı Halil Falyalı ve beraberinde şoförü Murat Demirtaş’ın suikastıyla ilgili dokuzuncu duruşma gerçekleşti.

Suikastın gerçekleşmesinde adı geçen zanlılar Ömer Tunç, Veysel Sare ve Musa Çiçek yeniden Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargı huzuruna çıkarıldı. Duruşmada suikastın en yakın iki tanığı Türkistan Gülce ve Halil Işık tanık olarak dinlendi. Olay günü ve gecesi hakkında yaşananları anlatan Işık ve Gülce’ye savunma avukatları çapraz sorgulama yaptı.

Olay gecesiyle ilgili olarak, “Ateş açıldığı an kimseyi görmedim” diyen Türkistan Gülce, ateş başladıktan sonra olay yerinden 60-70 metre batıya doğru koştuğunu, silah sesleri bittikten sonra havaya 2 el ateş açtığını iddia etti. Gülce ağır ceza mahkemesindeki ifadesine göre, “Ateş sesleri bittikten sonra Halil Falyalı’nın aracının yanına geldim. Olay sırasında ateş edenleri görmedim” dedi. Gülce, olay yerinde herhangi bir sivilin olup olmadığını hatırlamadığını, olaydan sonra olay yerinin kalabalıklaştığını söyledi.

MAHKEMEDE KISA SÜRELİ BİR GERGİNLİK YAŞANDI

Savcılığın 9.tanığı olarak mahkemeye çıkarılan Halil Işık ise ifadesinde olay gecesini anlatarak, ateş açıldığı sırada Türkistan Gülce’yi görmediğini kendisinin de “koruma” aracının yanında olduğunu iddia etti. Savunma avukatı Süleyman Özsoylular’ın olay bittikten sonra olay yerinde herhangi bir sivil var mıydı sorusu üzerine Işık, hayır kimse yoktu diye yanıt verdi. Ardından olayın ilk görgü tanıklarından biri olan Ender Faikoğlu’nun ifadesini hatırlatan savunma makamı Işık’a iddia ediyorum ki, doğruyu söylemiyorsun deyince kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Halil Işık olay yerinde olayın hemen ardından bir sivil olduğunu ısrarla inkâr etti.

SAVUNMA AVUKATI ÖZSOYLULAR’DAN TANIK IŞIK’A: GÖREVİNİ DOĞRU ŞEKİLDE YAPMADIN

Işık, olay gecesi merhum Halil Falyalı’nın aracı kurşunlanmaya başladıktan sonra havaya 3 el ateş ettiğini, kendisi ateş ettikten 5 saniye sonra ateşin kesildiğini iddia etti. Özsoylular, “Sen güvenliksin, görevini doğru şekilde yapmadın. Korumakla mükellef olduğun adam öldürülürken kendi can güvenliğini düşündün” diyerek, “Görevini doğru yaptığına inanıyor musun?” diye sordu. Sorunun üzerine Özsoylular ve Işık arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

“SUİKASTIN ARDINDAN CENAZEYE KATILABİLMEK İÇİN ZAMAN KAZANMAK ADINA POLİSE FARKLI İFADE VERDİK”

Işık olay gecesi ateş sesleri kesildikten sonra maktul Halil Falyalı’nın aracının yanına gittiğini, Türkistan Gülce’nin daha sonra batıdan geldiğini ifade etti. Olay günü, suikastın ardından cenazeye katılabilmek için zaman kazanmak adına polise farklı ifade verdiklerini sonrasında ise gönüllü ek ifade verdiklerini belirtti. Savunma Avukatı Süleyman Özsoylular, “Türkistan Gülce ile ilk ifadenizi birlikte mi vermeye karar verdiniz? İkiniz de böyle söylüyorsunuz. Olay anında mı bu ifadeyi vermeye karar verdiniz? Bakışarak mı karar verdiniz?” sorusuna, Halil Işık, “Evet” yanıtını verdi.

Duruşma 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 11.30’a ertelendi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.