ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan eski bakan Kemal Dürüst, teminatla serbest!

Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan eski bakan Kemal Dürüst, teminatla serbest!

KSTÜ’de yürütülen sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan KSTÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve eski bakan Kemal Dürüst, teminatla şartıyla tutuksuz yargılanacak. KSTÜ Genel Sekreteri Asistanı Berk Özbek hakkında ise 4 gün ek tutukluluk emri verildi.

Yayın Tarihi: 11/03/24 11:55
Güncelleme Tarihi: 11/03/24 14:33
okuma süresi: 4 dak.
Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan eski bakan Kemal Dürüst, teminatla serbest!

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTÜ) yürütülen soruşturma kapsamında bugün mahkeme huzuruna çıkarılan Kemal Dürüst tutuksuz yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.

Berk Özbek hakkında ise 4 gün ek tutukluluk emri verildi.

Polis Genel Müdürlüğünün Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliğinin yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün ilk olarak 6 gün ek tutukluluğun ardından KSTÜ Mütevelli Heyeti üyesi ve Başkan Vekili Kemal Dürüst’ün davası görüşüldü.

Mahkemede bulguları aktaran Tahkikat Memuru Örtunç Ozbaylı, Kemal Dürüst’ün yargılandığı suçları sıralayarak, bunların ağır ceza yetkisine giren suçlar olduğunu hatırlattı.

Ozbaylı, gelinen aşamada Kemal Dürüst’ün tahikata etki etme olasılığının olmadığını kaydetti.

Savcı Fatma Damdelen de zanlının bu gerekçelerle teminatla serbest kalması talebinde bulundu.

Kemal Dürüst’ün avukatı Doğa Zeki, talebe itirazları olmadığını kaydetti ancak KEMAL DÜRÜST hakkında yapılan tüm iddiaları reddettiklerini yineledi.

Bunun üzerine, mahkeme, Kemal Dürüst’ün 400 bin TL nakit teminat, 4 tane KKTC vatandaşı kefilin birer milyon TL’lik senet imzalaması, yurtdışına çıkış yasağı, kimlik ve seyahat belgelerine el konulması ve 2 haftada bir ispat-ı vücut koşullarıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

POLİS, BERK ÖZBEK. HAKKINDA YENİ ŞİKAYETLERİN GELDİĞİNİ AKTARDI

Kemal Dürüst’ün ardından zanlı KSTÜ Genel Sekreteri Asistanı Berk Özbek’in davası görüşüldü.

Tahkikat Memuru Ortunç Ozbaylı, zanlının “sahte banka ödeme emri düzenlenmesini tahrik etme”, “suç gelirini aklama”, “sahte belge düzenleme”, “sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “sahtekarlıkla para temini” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti. 

Berk Özbek hakkında yeni bulguları aktaran Ozbaylı, zanlının, okul tarafından ödemeleri yapılmış olmasına rağmen, 2 daireye ilişkin öğrencilerden kira bedeli aldığını ve bu kiralardan 159 bin TL ve yaklaşık 5 bin ABD doları temin ettiğini belirtti.

Bunun yanında zanlının okul hesabından sahte belgeyle çeşitli miktarlarda para temin ederek kendi hesabına ve şu anda hükümsüz tutuklu olan Genel Sekreter’in hesabına aktardığını söyleyen Ozbaylı, Genel Sekreter’in talimatıyla da başkalarına ait imza kaşesi bastığı tespitini paylaştı.

Zanlının emare olarak alınan cep telefonundaki bulgulara ilişkin de soruşturmanın devam ettiğini ifade eden Ozbaylı, cep telefonunda bulunan “yırt ve yak” mesajlarına dikkat çekti.

Genel Sekreter ve zanlının beraber hareket ettiğinin aşikar olduğunu dile getiren Ozbaylı, zanlıya ilişkin 26 ifadenin alındığını 22 ifadenin daha alınması gerektiğini ifade etti.

Ozbaylı, zanlıya ilişkin dün yeni bir şikayetin de geldiğini ve bunun soruşturmasına başladıklarını söyledi.

Ozbaylı’nın ardından söz alan Savcı Fatma Damdelen de, halen alınması gereken ifadeler olduğunu ve emarelerin incelenmesinin tamamlanmadığını kaydetti.

 Savcı Damdelen, zanlının bazı emareleri imha ettiğinin bilindiğini de belirterek, halen tahkikata müdahale etme ihtimalinin olduğunu belirterek, 4 gün süreyle ek tutukluluk talep etti.

 Zanlı avukatı, ek tutukluluk talebine itiraz etmediklerini kaydederek, Berk Özbek’in pozisyonu gereği bir yetkisi olmadığını, tüm yaptıklarını Genel Sekreter’in talimatıyla yaptığını söyledi.

Mahkeme, tahkikata etki edeceği, sürecin devam ettiği gerekçesiyle cuma gününe kadar tutukluluğunun devam etmesine karar verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.