Türkçe konuşanlara bedava yemek iddiası

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

Türkçe konuşanlara bedava yemek iddiası

Türkçe konuşanlara bedava yemek iddiası

Güney Kıbrıs'taki okullarda okuyan Türkçe konuşanlara, Türkler, Kıbrıslı Türkler, Kürtler ve Çingenelere bedava yemek verildiği iddia edildi.

Türkçe konuşanlara bedava yemek iddiası
banner
A- A A+

Mahi gazetesi "Kıbrıslı Rum Olmamanız Yeter... Sadece Kıbrıslı Türkler ve Yabancılara Bedava Karavana" başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Eğitim Bakanlığının, son yıllarda Bakanlık direktifleriyle Türkçe konuşanlar, Türkler, Kıbrıslı Türkleri, Kürtler ve Çingenelerin bedava yemekleriyle ilgili devlet ödeneklerini yönetilmesini üstlenen Okul Aile Birlikleriyle yaptığı yazışmalarda kaydedilenlerin kışkırtıcı olduğunu ileri sürdü.

"VARLIKLILARA YEMEK, YETER Kİ TÜRK YA DA TÜRKÇE KONUŞAN OLSUN"

Gazete elde ettiği mektuplara göre, Okul Aile Birliklerinin her yıl, Bakanlık tarafından kendilerine gönderilen ödeneklerin, ekonomik durumu trajik olan ailelerden Kıbrıslı Rumlar olmasına karşın, zengin aileden olup olmadıklarından bağımsız olarak katı bir şekilde ve sadece bu kriterlerdeki öğrenciler için kullanılması direktifi aldığını iddia etti.

Kışkırtmanın her yıl aynı olduğunu; Bakanlığın her yıl Okul Aile Birliklerini, bu çocukların yemekleri konusunda özen göstermeye çağırdığını ileri süren gazete, 2011 ve 2012 yılı mektuplarında "Eğitim Öncelikli Bölgelere (ZEP) dahil olan öğrenciler ve geriye kalan okullarda okuyan tüm Türkçe konuşanların bedava yemek alma hakları vardır (Kıbrıslı Türkler, Kürtler, Çingeneleri, Türkler)" ifadelerinin geçtiğini aktardı.

"YOKSUL AİLELERDEN GELEN KIBRISLI RUMLAR KONUSUNDA NE OLUYOR?"

Gazete Öte yandan "Tüm Kıbrıs Okul Aile Birliği"nin, yoksul ailelerden gelen Kıbrıslı Rumlarla ilgili yazışmaları ortaya çıktığında bardağın taştığını yazdı.

Elde ettiği bilgilere göre, 2011 yazında "Tüm Kıbrıs Okul Alile Birliği"nin, sosyal yardım birimlerine, desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerin sayısının aileler birliklerinin kaynakları yeterli olmayacak derecede arttığını vurgulayarak, acil durum fonundan destek istediği mektup gönderdiğini kaydeden gazete, yanıtın olumsuz olduğunu belirtti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri