Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonunda kuşkular!

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonunda kuşkular!

Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonunda kuşkular!

Dipkarpaz'da bulunan Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu için ihaleye çıkılması sürecinde "haklı veya haksız bir gecikme yaşanıp yaşanmadığı" konusunun, Rum Meclisi Göçmenler Komitesi'nin 10 Temmuz'da gerçekleştireceği toplantıda ele alınacağı haber verildi.

Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonunda kuşkular!
A- A A+

Haberi yukarıdaki başlıkla yayımlayan Alithia gazetesi, elde ettiği bilgilere dayanarak, UNDP-PFF'nin, Rum Kilisesi mimarı Diomidis Marianthea'dan, planlanmış ihale süreciyle ilgili teknik şartları beklemekte olduğunu yazdı ve bu şartların 4 Temmuz'da, UNDP temsilcileriyle yapılacak olan görüşmede teslim edilmesinin planlanmakta olduğunu haber verdi.

Bununla birlikte, teknik şartlar üzerinde bazı eleştiriler ortaya çıkması ve ek zaman ihtiyaç duyulmasının ihtimal dahilinde olduğunu kaydeden gazete, "kendilerine söylenen şeyin", BM'nin Eylül ayından önce ihaleye çıkma yönünde hareket etmesinin beklenmediği olduğunu iletti.

Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu konusunun bunca yıldır yerinde saymasının, özellikle Karpaz kökenli Rumların konu hakkında ciddi güvensizlik duymasına yol açtığını yazan gazete, şüpheleri yoğunlaştıran başka bir durumun ise, Karpaz kökenli Rumlar ile sözde "Karpaz Bölge Piskoposu" Hristoforos arasındaki mesafe olduğunu belirtti.

Haberde, Hristoforos'un aslında Manastırın restore edilmesini istemediği ve çalışmaları geciktirmek için elinden gelen her şeyi yaptığı şeklinde bir düşünce hakim olduğu ifade edildi.

Sözde "Karpaz Bölge Piskoposu" Hristoforos ile genel olarak Başpiskoposluk açısından, Kültürel Miras Teknik Komitesi'ndeki Rum grubun başkanı Takis Hacıgyorgiyu karşısında bir güvensizlik hakim olduğunu da anlatan gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın çabalarına rağmen anlaşmazlıkların giderilemediğini; şüphelerin ise Manastırın restorasyonunun başlamasıyla kaybolmasının beklendiğini ekledi.

Sözde "Karpaz Bölge Piskoposu" Hristoforos'un, Karpaz'ı ziyaret etme ve burada ayin yapmanın engellenmesi konusunu, restorasyon konusundan ayrı tutmaya çağrıldığını da ifade eden gazete, Karpaz kökenli Rumlarla Hristoforos arasındaki uçurumun aslında atandığı günden bu yana ortaya çıktığını, çünkü Hristofors'un "seçilmiş kişi" olmadığının düşünüldüğünü belirtti.

İleri sürülen Türk "işgal makamlarının" ise, bu ortamdan faydalanarak, Hristoforos'un Karpaz'ı ziyaret etmesine ve burada ayin yapmasına izin vermediklerini iddia eden gazete, "işgal makamlarının" Hristoforos'u uzlaşmaz olarak addettiklerini iddialarına ekledi.

"Karpaz bölgesindeki köylerin ihtiyar heyetlerinin, aynı zamanda Karpaz'la ilgili derneklerin ve toplulukların" kısa zaman önce yaptıkları toplantıda, Manastırın restorasyonu konusunda yaşanan "haksız" gecikmeyi gözden geçirdiklerini de ileten gazete, Karpaz kökenli Rumların Kültürel Miras Teknik Komitesi'ndeki Rum grubun başkanı Takis Hacıyeorgiyu'ya, yaptığı işten dolayı, saygı ve güven duyduklarını ifade ettiklerini ekledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri