GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 4 dak.

Birçok nöbetçi kulübesinin yıkılma tehdidi altında olduğu iddiası

Birçok nöbetçi kulübesinin yıkılma tehdidi altında olduğu iddiası

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)'nun, Yeşil Hat üzerinde bulunan birçok nöbetçi kulübesinin, "yıkılmanın bir adım gerisinde" olduğu haber verildi.

Yayın Tarihi: 03/07/13 12:41
okuma süresi: 4 dak.
Birçok nöbetçi kulübesinin yıkılma tehdidi altında olduğu iddiası
A- A A+

Rum Savunma Bakanlığı, Lefkoşa Rum Belediyesi ve birbiriyle ilişkili hizmetlerin, zamanın geçmesinden ötürü meydana gelen zararları iyileştirme yöntemleri aradıklarını yazan Fileleftheros, "Yeşil Hat'ta Harap Nöbetçi Kulübeleri" başlıklı haberinde, restorasyon maliyetinin 3 milyon Euro'yu geçmekte olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Yeşil Hat üzerindeki binaların problemlerinin, RMMO'nun bölgedeki misyonunun da olumsuz anlamda etkilemekte olduğunu kaydeden gazete, yetkili birimlerin konudan haberdar olduklarını ve çözümler aranmakta olduğunu belirtti.

1974 yılından sonra, bölgenin korunması amacıyla askeri birimlere dönüştürülen binalarla ilgili olarak ortaya çıkan problemlerin, bazı durumlarda, gerek RMMO personeli, gerekse de bölgeden geçmekte olan vatandaşlar açısından oldukça ciddi olduğunu kaydeden gazete, restorasyon maliyetinin 3 milyon Euro'yu aşmasının, hem Savunma Bakanlığı, hem de ilişkili birimler için baş ağrısı teşkil ettiğini ekledi.

Savunma Bakanlığı'nın öncelik verilmesi gereken projelerle ilgili bir liste hazırladığını da kaydeden gazete, geçmişte yapılan bazı bakım çalışmalarının da çoğunlukla binaların dış cepheleriyle alakalı olduğunu anımsattı.

"Baf Kapısının" da zamanın geçmesiyle hasara uğradığını yazan gazete, sorunların, Baf kapısının çatısında yapılan savunma çalışmalarından dolayı yaşandığını belirtti.

Haberde, Savunma Bakanlığı ile RMMO'nun, Yeşil Hat'taki binalarda tespit edilen problemlerin sonucunda yaşanabilecek kazaların önlenmesi için, birtakım önlemler aldıkları da aktarıldı.

PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ İÇİN TOPLANTI

Gazete haberinin devamında, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun, Yeşil Hat boyunca uzanan eski binalardan ortaya çıkan sorunların ele alınması için, geniş kapsamlı bir toplantı yapılması çağrısında bulunduğunu da haber verdi.

Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis, RMMO Komutanı, Korgeneral Stilyanos Nasis ve DİSİ milletvekili Nikos Nuris'in eşliğinde, RMMO'nun Yeşil Hat üzerinde bulunan nöbetçi kulübelerini ziyaretinden sonra konuşan Fotiu, birtakım problemlerin çözümü için somut yollar aranması amacıyla, mümkün olan en kısa zaman içerisinde geniş kapsamlı bir toplantı düzenleneceğini söyledi.

Fotiu, Yeşil Hat'ta bulunan binalardaki problemler yüzünden, hem askerlerin, hem de vatandaşların kendilerini güvende hissetmesi için, özellikle güvenlik konularında bütün birimlerin hızlı bir şekilde bazı faaliyetlerde bulunması konusunda hem fikir olduklarını da dile getirdi.

Konunun önemli olduğunu belirten Fotiu, hükümetin, Yeşil Hat bölgesinin hem canlanması, hem de kalkınması için bütün faaliyetleri destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis de konuşmasında, Lefkoşa'nın, devam etmekte olan "işgal" yüzünden hala daha acı çekmekte olduğunu iddia etti.

Yeşil Hat'tın önemli bir nokta olduğunu söyleyen Yorgacis, Yeşil Hat'tın bugün bile terk edilmiş binalarla dolu olduğunu anlattı.

Alithia gazetesi ise "Yeşil Hat Canlanıyor" başlıklı haberinde, Rum Savunma Bakanlığının Lefkoşa Rum Belediyesi ile işbirliği içerisinde, hem RMMO askerlerinin, hem de vatandaşların güvenliği için, Yeşil Hat bölgesindeki binaları tamir etme niyetinde olduğunu yazdı.

Simerini ise "Lefkoşa'nın Merkezinde Daha Güvenli Nöbetçi Kulübeleri" başlıklı haberinde, yetkili birimlerin kısa zaman içerisinde biz dizi faaliyette bulunacaklarını yazdı.

TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.