Doğalgaza Rus ilgisi

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

Doğalgaza Rus ilgisi

Doğalgaza Rus ilgisi

Rusya'nın, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki hidrokarbonların değerlendirilmesine müdahil olma ilgisini dile getirdiği haber verildi.

Doğalgaza Rus ilgisi
banner
A- A A+

Simerini gazetesi "Enerji Konusunda Rus İlgisi... Omiru'nun Rusya'nın Başkentindeki Temaslarından Olumlu Neticeler" başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru'nun, beraberindeki bir heyetle Rusya'nın başkenti Moskova'ya giderek Rusya Enerji Müsteşarı Yuri Sentyurin ile görüştüğünü yazdı

Gazete "NOVATEK OVER – Sis Rizoresnt ve GazpromBank" şirketlerinin de görüşmede hazır bulunduğunu, öte yandan görüşmeye katlamayan "Rosnief" şirketinin, duyduğu ilginin Rum heyete aktarılmasını istediğini kaydetti.

Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Omiru, iki şirketin üst düzey yetkililerinin katıldığı fevkalade bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, şirketlerin katılımının Rus ilgisini teyit ettiğine dikkat çekti.

Görüşmede Rusya'nın Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB"indeki enerji yataklarının değerlendirilmesine müdahil olmasına yönelik Güney Kıbrıs'ın büyük ilgisinin iletildiğini ifade eden Omiru, Rusların, ise prosedürün ileri götürülmesi, (doğalgazın) taşınması, terminal inşası ve ihracatla ilgili bilgiler istediğini belirtti.

"YOĞUN STRATEJİK İLGİ"

"Gerek bakan, gerekse şirketler müdahil olmaları konusunda yoğun ilgi gösterdiler" diyen Omiru, Meclis Heyeti'nin, Rum Hükümeti'nin talebi üzerine mesajlar ilettiğini söyledi.

Omiru, uzun süreli görüş alışverişlerinde, Rusya'nın, Doğu Akdeniz bölgesi ve enerji konusundaki gelişmelerine yönelik stratejik ilgi duyduğuna dair Güney Kıbrıs'ı bilgilendirdiğini ifade etti.

Görüşmeyle Rusya'nın, Güney Kıbrıs'taki enerji konusundaki gelişmeler ve Rus şirketlerin doğalgazı değerlendirme ve bundan yararlanma prosedürüne yönelik yoğun ilgisinin teyit edildiğini belirten Omiru, bundan dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Omiru, "(dünkü) görüşmenin, bu ilginin etkin olarak hayata geçirilmesine azami derecede yardımcı olacağı" yönündeki inancını da dile getirdi.

Omiru son olarak, Güney Kıbrıs-Rusya arasındaki yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili anlaşmanın da ele alındığını, hali hazırda ilgili bir grubun oluşturulduğunu ifade etti.

Diğer gazeteler heyetin temaslarını şu başlıklarla aktardı:

Fileleftheros: "Kıbrıs Gazına Rus İlgisi"

Alithia: "Kıbrıs-Rusya Flörtü... Moskova'ya Lefkoşa'nın Mesajı: Kıbrıs Cumhuriyeti Rusya'nın Kıbrıs MEB'indeki Enerji Yataklarının Değerlendirilmesine Müdahil Olmasıyla Çok İlgileniyor"

Politis: "Rusya Bilgilendirildi... Doğu Akdeniz'e İlişkin İlgi Stratejik"

Haravgi: "Hidrokarbon'a Rus İlgisi"

"KIBRIS, ENERJİ MERKEZİ"

Simerini gazetesi yukarındaki başlıkla aktarmaya devam ettiği haberinde, Londra'da yayın yapan "LGR" radyosuna konuşan Rum Enerji, Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, geçen günlerde doğalgaz sıvılaştırma terminaline ilişkin Noble, Delek ve Avner şirketleriyle karşılıklı anlayış memorandumu imzalanması konusuna değinerek, bu şirketlerle anlaşmanın 2013 Aralık ayında tamamlanmasının beklendiğini belirtti.

Lakkotripis, 2013 sonlarında anlaşmanın tamamlanmasıyla, Güney Kıbrıs'ı enerji merkezi haline getirme hedefine ulaşmada küçük ama özlü bir adımın atılmış olacağını vurguladı.

Türkiye-İsrail işbirliğiyle ilgili bir soruya karşılık Lakkotripis, bunun kendi planlamalarını etkilemediğini ifade etti.

Türkiye'nin Güney Kıbrıs sözde "MEB"ine karşı "tehditleri" ve tutumuyla ilgili bir soruya ise Lakkotripis, Türkiye'nin bölgede karışıklığa neden olduğunu iddia ederek, Doğu Akdeniz'in barış ve istikrar bölgesi olmasının herkesin çıkarına olduğunu Türkiye'nin anlaması umudunu dile getirdi.

BARBAROS ARAŞTIRMA GEMİSİ

Politis gazetesi ise "Barbaros 'Yapıştı'... Sonbaharda Doğu Akdeniz'e İnişi Bekleniyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler öncesinde temasların ve politik kulislerin yeniden başlamasıyla, Ankara'nın, araştırma açısından, Doğu Akdeniz bölgesinde varlığını hissettirmeye niyetlendiğinin görüldüğünü savundu.

Gazete birkaç aydır Karadeniz bölgesinde bulunan Türk araştırma gemisi "Barbaros"un faaliyetleriyle ilgili planlamalarını devamlı gözden geçirmesinin bu çerçeveye dayandığının açıkça görüldüğünü iddia etti.

Bahse konu geminin ilk başta Nisan ayı içerisinde Doğu Akdeniz'e ve Kıbrıs'ın bulunduğu bölgeye inmesinin planlandığını kaydeden gazete, ancak geminin bir süre İstanbul limanında kalması ve devamında Karadeniz'e dönmesiyle planlamaların değiştiğini aktardı.

Barbaros'un, yayımlanan NAVTEX" ile Temmuz sonuna kadar Karadeniz'de kalacağının belirtildiğini aktaran gazete, diplomatik çevrelerin, Ankara'nın Barbaros'u Doğu Akdeniz'e göndererek, Eylül ya da Ekim sonu olarak tarihlenen Noble'ın 12'inci parseldeki doğrulama sondajının tamamlanmasına tepki göstermeyi arzulayacağı değerlendirmesinde bulunduklarını aktardı.

Gazete ayrıca, aynı diplomatik çevrelerin, Barbaros'un sonbaharda gelişinin, "Kıbrıs Rum tarafının Maraş'la ilgili önerisinin, doğalgazın iki toplum arasında paylaştırılmasıyla ilişkilendirilmesi yönündeki Türk tezini" vurgulanmayı da hedeflediği olasılığına da işaret ettiklerini belirtti.

"YUNANİSTAN GAZA HAZIRLANIYOR"

Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıklarla verdiği haberinde, Norveç PGS şirketinin hidrokarbon yataklarının keşfedilmesine ilişkin İyon Denizi ve Girit Adası'nın güneyinde gerçekleştirdiği sismik araştırmaların ilk neticelerinin bugün ilgililere sunulacağını haber verdi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri