CYTA yatırımı konusunda bomba ifade

loading
7 Ağustos, Cuma
£

9.44

8.52

$

7.24

CYTA yatırımı konusunda bomba ifade

CYTA yatırımı konusunda bomba ifade

Larnaka'nın Mormenekşe (Dromolaksia) köyünde, Mustafa Mustafa adındaki bir Kıbrıslı Türk'ün arazisinin, önce özel bir şirkete, ardından da Rum Telekomünikasyon Dairesi (ATİK-CYTA) Emeklilik Yatırım Fonu'na satışı ve Cyta yatırımıyla ilgili konunun altından rüşvet iddialarının çıktığı, olayda bazı Rum siyasilerin de adının geçtiği belirtildi.

CYTA yatırımı konusunda bomba ifade
A- A A+

Alithia gazetesi "CYTA Yatırımı Konusunda Bomba-İfade... Siyasiler ve Şirketlere 'Hediye'den Söz Ediliyor... Hristofyas'ın Bürosuna Kadar Gitti" başlıklarıyla manşetten verdiği ve iç sayfalarında "Cyta Yatırımı Konusunda Yakıcı İfade... Mustafa Hiç Gece Özgür Bölgelerde Kalmadı" başlıklarıyla aktardığı haberinde, Rum tarafındaki Kıbrıs Türk mallarının alım-satımı ve istimlakiyle ilgili şikayetleri araştıran üç kişilik araştırma komitesine geçen salı günü verilen ve "siyasileri ve kimliği bilinen kişileri yakan bomba ifadeyi" aktardı.

Gazete Haralambos ve Panayota Liotatis çiftinin gazetecilerin yer almadığı kapalı kapılar ardında ifade verdiğini belirtti.

Öncelikle Larnaka'nın "Dromolaksia" (Mormenekşe) köyünde arazisi bulunan 80 yaşındaki Kıbrıslı Türk Mustafa Mehmet Mustafa'nın arazisinin "Wadnic Trading Ltd" isimli Kıbrıslı bir Rum şirkete bir milyon 273 bin 770 Euro'ya satışının gerçekleştirildiği, arından Rum Elektrik İdaresi (ATİK/Cyta) Emekli Sandığı'nın ise, kendisine ait bir yatırım için, söz konusu taşınmazı çok yüksek değerlerde "Wadnic Trading Ltd" şirketinden satın aldığını anımsatan gazete, Liotatis çiftinin ifadesini aktardı.

Haralambos Liotatis'in, nihayetinde Cyta yatırımı olan Kıbrıs Türk malının satın alımında önemli rol oynadığını; Rum tarafında kalıyor görünmesi için Mustafa'yı işe almayı üstlenen kişi olduğunu yazan gazete, Liotatis'in, Mustafa'nın hiç Rum tarafında kalmadığını, ayrıca alım-satım işlemleri ve yatırım konusunda, isimler vererek (gazete isimleri yayımlamadı), bazı siyasiler ve bilinen kişilerin rüşvet/komisyon aldığını savundu.

Habere göre Cyta yatırımı için "Wadnic Trading Ltd"yi büyük miktarlarda paralarla finanse etmeye zorlandığını, bir futbol federasyonuna 20 araba verdiğini, ancak parasını hiç geri alamadığını da söyleyen Liotatis, yardım alma amacıyla Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'a kadar gittiğini de anlattı.

Politis gazetesi ise "Cyta ve AKEL'e Rüşvet Konusunda Tanıklık... Kıbrıs Tür Malları ve Cyta Yatırımları Konusunda Araştırma Komitesine Bomba İfade" başlıklarıyla verdiği haberinde, Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili araştırma komitesine, Cyta emeklilik fonunun Mormenekşe'deki yatırımı konusunda, Cyta'nın iki büyük sendikasına 500 bin Euro, AKEL yetkilisi-Milletvekiline 1 milyon Euro ve CYTA üst düzey yetkilisine 1 milyon Euro rüşvet/komisyon verildiği şikayetlerinde bulunulduğunu yazdı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri