Karpaz'daki Rumların yardımsız bırakıldığı iddiası

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

Karpaz'daki Rumların yardımsız bırakıldığı iddiası

Karpaz'daki Rumların yardımsız bırakıldığı iddiası

Rum Yönetimi'nin Strazburg'a gönderdiği iki belgede, Türkiye'nin, Karpaz yarımadasında ikamet eden ve "mahsurlar" olarak adlandırılan Rumların insanlık haklarını koruma konusundaki sözde "zayıflığı ve isteksizliği" ile Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi Sekreterliği'nin bu konudaki belirgin "destekleyici" yaklaşımına "işaret ettiği" haber verildi.

Karpaz'daki Rumların yardımsız bırakıldığı iddiası
A- A A+

Rum gazetelerinden Fileleftheros, "Karpaz'daki Mahsurlar Yardımsız ve Korumasız" başlıklı haberinde, gözlemleri içeren ilk belgenin Strazburg'a Daimi Temsilciler Komitesi (EMA) toplantısından bir hafta önce, 28 Mayıs'ta gönderildiğini yazdı ve bu belgede Sekreterliğin, Türkiye'nin Karpaz'da yaşayan Rumların haklarına ilişkin olarak verdiği yanıtla ilgili açıklamasının, uzun uzadıya yorumlandığını anlattı.

Rum Yönetimi'nin, Sekreterliğin, "Türkiye'nin aldığı önlemlerin, AİHM'nin tespit ettiği ihlallerle yeterli ölçüde başa çıktığının görüldüğü" şeklinde vardığı sonucu, yanlış ve zayıf olarak nitelediğini kaydeden gazete, Rum Yönetimi'nin, Daimi Temsilciler Komitesi'nin yapmaya davet edildiği şeyin, AİHM'nin, Rum kesiminin Türkiye aleyhindeki 4'üncü devletlerarası başvurudaki ilgili kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetlemek olduğunu anımsattığını ekledi.

Rum Yönetimi'nin, Sekreterliğe, Karpaz'daki Rumların, özellikle de yaşlıların yaşadıkları gerçek koşulların değerlendirilmesinde başarısız olduğunu iddia ettiğini de kaydeden gazete, Rum Yönetimi'nin, Sekreterliğin, Karpaz'da yaşayan Rumların mallarına "yasadışı" olarak el konulması konusunda yapılan şikâyetlerle ilgili görüş belirtmekten kaçındığını savunduğunu da aktardı.

Rum Yönetimi'nin belgede, "Türkiye'nin KKTC vasıtasıyla, KKTC'de ikamet etmekte olan Rumların haklarını ihlal ettiğine dair 7 durumu kayda geçirdiğini" de belirten gazete, Türkiye'nin Avrupa Konseyine yönelik söylediklerini pratikte uygulamadığının bu örneklerle ispatlandığını iddia etti.

Devamla, Rum Yönetimi'nin, ulusal kökenlerinden ötürü, Rumlar aleyhinde yapılan ayrımcılığa değindiğini de aktaran gazete, Rumların son olarak Sekreterliğin, "Türk iddialarını" benimseme konusundaki bir tavrını daha kanıtladığını; Sekreterliğin, Türkiye'nin KKTC'de yaşamını sürdüren Kıbrıslı Rumların haklarını korumak için önlemler aldığını kabul ederken, bu hakların tam olarak nasıl korunduğunu ise açıklamadığını öne sürdü.

Rum Yönetiminin Strazburg'a gönderdiği 28 Haziran tarihli ikinci belgenin ise, Rum Yönetimi'nin Türkiye'ye yönelik 16 sorusunu içerdiğini kaydeden gazete, Rum Yönetimi'nin Türkiye'yi, KKTC'de yaşamını sürdüren Rumların ve mirasçılarının hakları konusunda net bir şekilde görüş belirtmeye çağırdığını yazdı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri