Kıbrıs Türk taşınmazının alım - satımı konusunda cezai kovuşturma

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.18

8.28

$

7.01

Kıbrıs Türk taşınmazının alım - satımı konusunda cezai kovuşturma

Kıbrıs Türk taşınmazının alım - satımı konusunda cezai kovuşturma

Larnaka kazasına bağlı Mormenekşe (Dromolakşa) köyünde, Mustafa Mustafa adındaki bir Kıbrıslı Türk'ün arazisinin, önce özel bir şirkete, ardından da Rum Telekomünikasyon Dairesi (ATİK-CYTA) Emeklilik Yatırım Fonu'na satışı ve CYTA'nın yatırımıyla ilgili konunun altından rüşvet iddialarının çıkmasının akabinde, konuya şimdi de Başsavcılık dahil oluyor.

Kıbrıs Türk taşınmazının alım - satımı konusunda cezai kovuşturma
A- A A+

Haberi veren Fileleftheros, Haralambos Liotatis isimli Rum işadamının, Mustafa Mustafa'nın taşınmazının CYTA Emeklilik Yatırım Fonu'na satışının kolaylaştırılması için, bazı kişilere yüklü miktarda rüşvet verildiğine dair suçlamalarının, Rum Başsavcısı Petros Kliridis'in de konuya müdahil olmasına yol açtığını haber verdi.

Habere göre Kliridis gazeteye açıklamasında, konuyu araştırmakla görevli olan araştırma komitesi başkanından, Rum işadamı Liotatis'in verdiği ifadeyi kendisine iletmesini istediğini söyledi.

Cezai kovuşturma yapılmasıyla alakalı olarak, Hükümet kanadıyla herhangi bir temasta bulunup bulunmadığının kendisine sorulması üzerine ise Başsavcı Kliridis, hükümetin kendisinden böyle bir şey istemediği gibi, hiç kimsenin kendisinden herhangi bir faaliyette bulunmasını istemesini kabul etmediğini de belirtti.

Araştırma Komitesi başkanıyla kendi inisiyatifiyle görüştüğünü dile getiren Kliridis, Komite başkanından verilen ifadeleri kendisine göndermesini istediğini, Komite başkanının da ifadeleri kendisine bugün göndermesinin beklendiğini söyledi.

İlk önce, verilen ifadelerin içeriğinin incelenmesi gerektiğini dile getiren Kliridis, ne yapılması gerektiğine sonra karar vereceğini ifade etti.

Gazeteye göre, Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İoanas Nikolau da açıklamasında, konuyla ilgili cezai kovuşturma yapılması için, Başsavcı ve Polis Genel Müdürüyle uzlaşacağını dile getirdi.

Yapılması gereken şeyin ve kendisinin de hem Başsavcı, hem de Polis Genel Müdürüyle uzlaşacağı şeyin, bu meseleyle ilgili olarak cezai kovuşturma yapılması olduğunu söyleyen Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau, çünkü ortada somut bir kişinin ifadesi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Simerini ve diğer gazetelerde yer alan haberde ise, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Nikolau'nun, Kıbrıs Türk toprağının alımı satımı konusunda cezai kovuşturma başlatılacağını söylediği ifade edildi.

Nikolau'nun, bu amaca yönelik olarak, Başsavcı Petros Kliridis ve Polis Genel Müdürü Mihalis Papayeorgiyu ile yakın zamanda görüşeceğini söylediğini ileten gazete, Rum bakanın, konunun gazete haberleri ya da konuya müdahil olan veya olmayan kişilerin açıklamalarıyla incelenip araştırılamayacağına açıklık getirdiğini ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri