GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 5 dak.

Kasulidis Atina'da temaslarda bulundu

Kasulidis Atina'da temaslarda bulundu

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, dün, Yunanistan'a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirerek Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'la görüştü.

Yayın Tarihi: 16/07/13 12:42
okuma süresi: 5 dak.
Kasulidis Atina'da temaslarda bulundu
A- A A+

Fileleftheros: "Gelişmeler Konusunda Ortak Adımlar – Yunanistan-Kıbrıs-İsrail Arasında Üç Anlaşma – Conis Atina'ya" başlıkları altında verdiği haberinde, Kasulidis'in dün Atina temasları sırasında, Kıbrıs Rum tarafının kapalı bölge Maraş önerisi ve bugünkü Ulusal Konsey toplantısında ismi kesinleşmesi beklenen müzakerecisi hakkında bilgi verdiğini yazdı.

Gazete, Kasulidis'in ilk görüşmesini, Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos'la gerçekleştirdiğini, ardından da Başbakan Samaras'la biraraya geldiğini belirtirken, Kasulidis-Samaras görüşmesinin, Samaras'ın 8 Ağustos tarihinde ABD Başkanı Barak Obama'yla Beyaz Saray'da yapacağı görüşme çerçevesinde yapıldığını vurguladı.

Samaras-Obama görüşmesinin Kıbrıs sorunu ve enerji konularını da içermesinin beklendiği belirtilen haberde, bu sebepten ötürü Kasulidis'in Samaras'la görüşmesinin gerekli görüldüğü vurgulandı.

Gazete, Kasulidis'in dün Yunan mevkidaşıyla görüşmesinde, Rum Dışişleri Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Büyükelçi Tasos Conis'in Atina'ya gitmesi ve Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında imzalanması söz konusu olan üç anlaşmaya ilişkin ayrıntıları ele alması kararının çıktığını belirtti.

Conis'in gündeminde olacak üç anlaşmadan ilkinin, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında "deniz bölgelerini kapsayan bir arama kurtarma anlaşması olduğunu, söz konusu anlaşmaya, Yunanistan'ın ricası üzerine, hava sahanlığının dahil edilmeyeceğini belirten gazete, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında, arama kurtarma alanında bir anlaşmanın mevcut olduğunu da hatırlattı.

Habere göre, ikinci anlaşma, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında imzalanacak olan "Enerji ve Sular İşbirliği Memorandumu" anlaşması olacak.

Gazete, bu anlaşmanın, "üç ülkenin doğalgaz ve denizler konularında işbirliği yapmalarını öngören siyasi bir metin olacağını, hemen sonuç getirecek bir anlaşma olmaktan ziyade siyasi mesajlar göndereceğini" yazdı.

Üçüncü anlaşmanın ise, deprem ve doğal afetlerle başa çıkılmasını öngören "Sivil Koruma" anlaşması olacağını belirten gazete, anlaşmaya üç ülkenin yanı sıra, Romanya ve Bulgaristan'ın da imza atmasının olası olduğunu vurguladı.

Gazete, Kasulidis'in Venizelos'la görüşmesinde ayrıca, Güney Avrupa ülkelerinin işbirliği konusunu gündeme getirdiğini ancak Yunan hükümetinin bu konuda hazırlıklı olmadığını, Venizelos'un ise Kosova gibi diğer bazı konuları gündeme getirdiğini yazdı.

Yunanistan'ın 2014 yılının ilk altı ayında üstleneceği AB Dönem Başkanlığına ilişkin konuların da görüşmede gündeme geldiği, ayrıca Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık Örgütü'ne üyeliğinin de ele alındığı ifade edildi.

KASULİDİS: "DOĞALGAZ ÇÖZÜM İÇİN TEŞVİK"

Öte yandan Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Venizelos'la görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, doğalgazın Doğu Akdeniz bölgesindeki sorunların çözümü için "teşvik" olduğunu iddia etti ve "diğerlerinin de siyasi irade göstermesini ve karşılık vermesini umut ettiklerini" söyledi.

Kasulidis ayrıca, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ta mevcut ciddi sorunların çözümü için siyasi birliğin gerekli olduğu vurgusunda bulundu.

Gazete, Venizelos'un ise görüşme sonrasındaki açıklamasında, Akdeniz'deki ekonomik bölgelerin ilanının ekonomik açıdan önemine dikkat çekerek "iyi komşuluk ve bölgedeki tüm halkların faydasına olacak şekilde işbirliği niyetiyle dikkatlerini bu yöne çevirdiklerini" söylediğini yazdı.

Venizelos, Kasulidis'le görüşmelerinde Kıbrıs sorununun, AB'deki gelişmelerin ve Mısır, Suriye ve Orta Doğu'daki gelişmelerin acilen ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın da gündeme geldiğini belirtti.

Venizelos ayrıca, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında, iki ülkenin dış politikalarının güçlenmesi ve AB'de daha sonuç getirici olabilmesi için, düzenli temasların yapılması konusunda Kasulidis'le fikir birliğine vardıklarını da vurguladı.

Diğer gazeteler konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Simerini: "Sürekli Müzakereye İhtiyaç Var".

Alithia: "Kıbrıs Sorununda Samaras-Kasulidis Görüşmesi".

Politis: "Eskisi Gibi Görüşecekler – Atina ve Lefkoşa Düzenli Diyalogta Uzlaştılar".

Haravgi: "Kasulidis Venizelos ve Samaras'la Görüştü".

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.