Kasulidis Roma'da ENİ şirketi ile görüştü!

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.46

8.54

$

7.25

Kasulidis Roma'da ENİ şirketi ile görüştü!

Kasulidis Roma'da ENİ şirketi ile  görüştü!

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in Roma'da, İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino yanı sıra, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'inde faaliyet göstermekte olan İtalyan enerji şirketi ENİ'nin başkanıyla bir araya geldiği haber verildi.

Kasulidis Roma'da ENİ şirketi ile  görüştü!
A- A A+

Fileleftheros gazetesi "ENİ Kıbrıs-İtalya Köprüleri İnşa Ediyor" başlıklı haberinde, Roma'nın, enerji konularının yanı sıra, Rum kesimiyle olan ilişkilerini derinleştirmekle ilgilendiğini yazdı.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino'nun dün Roma'da gerçekleştirdikleri görüşme sırasında, ENİ şirketinin Rum MEB'inde faaliyet göstermesinin, iki ülkeyi daha yakına getirdiği ve işbirliklerini derinleştirdiğinin ifade edildiğini haber verdi.

Enerji konusunun, Kasulidis ile Bonino'nun ele aldıkları esas konulardan olduğunu kaydeden gazete, Roma'nın, ENİ şirketi yüzünden, Doğu Akdeniz bölgesinde enerji konusunda olup biten şeylere özel ilgisi olduğunu ve bunları yakından takip etmekte olduğunu belirtti.

Buna paralel olarak görüşmede, AB'deki Akdeniz ülkelerinin daha ileri işbirliği konusunun ele alındığını da kaydeden gazete, Yunanistan, Rum kesimi, İtalya ve Malta'nın ortak problemleri yüzünden bir işbirliği yaklaşımında olduklarını, öte yandan Rum kesiminin bu ittifakın, Fransa, İspanya, Portekiz ittifakıyla genişlemesini istediği ifade etti.

Gazete, İtalya ve Rum Dışişleri Bakanının, Güney ülkeleri olarak da adlandırılan AB'deki Akdeniz ülkelerinin işbirliğiyle ilgili olarak, ülkelerin coğrafik konumlarının yol açtığı sorunlarla ortaklaşa mücadele edilmesi gerekliliği üzerinde durduklarını da anlattı.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, İtalyan muhatabını Kıbrıs sorunu, özellikle de Rum kesiminin Maraş konusundaki önerisi hakkında bilgilendirdiğini de kaydeden gazete, Kasulidis'in Roma'da, Fransız Senatosu Başkan yardımcısı Linda Lanzillotta ile görüştüğünü de yazdı.

Kasulidis'in, İtalya Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı mensupları, aynı zamanda milletvekillerinin de bulunduğu bir akşam yemeğine katıldığını da yazan gazete, Kasulidis'in bugün ise İtalya'nın Avrupa Konularından Sorumlu Bakanı Enzo Moavero ve İtalya Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Fabrizio Cichitt ile görüşeceğini haber verdi.

Kasulidis'in Roma'da İtalya Savunma Bakanı Mario Mauro ile görüştüğünü de anımsatan gazete, görüşmede Doğu Akdeniz'deki güvenlik ve istikrar konularının ele alındığını ekledi.

ENİ ŞİRKETİ: "PLANLAMALAR TEHDİTLERDEN ETKİLENMİYOR"

İtalyan enerji şirketi ENİ'nin başkanı Giuseppe Recchi'nin, şirketin Roma'daki genel müdürlüğünde, Dışişleri Bakanı Kasulidis onuruna bir öğle yemeği düzenlediği ve yemekte Kasulidis'e "ENİ Kıbrıs'a kalmaya geldi, şirketin planlamaları uzun vadelidir ve Kıbrıs MEB'inde yatırım yapacak" mesajı verdiği de haber verildi.

Gazete, buna paralel olarak, ENİ şirketi başkanı Recchi'nin, Türkiye ve Türkiye'nin Rum kesimi aleyhinde benimsediği taktiğe, aynı zamanda Türkiye'nin enerji araştırmalarına gösterdiği tepkilere gönderme yaparak; şirketin planlamalarının tehditler ve gözdağı vermelerden hiç etkilenmediğine netlik kazandırdığına işaret etti.

Gazete, çalışma yemeği sırasında, Orta Doğu bölgesindeki gelişmelerin ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğünü, bununla birlikte ENİ şirketinin sözde Rum MEB'i içerisindeki yataklardan faydalanma konusundaki ilgisi ile şirketin ilerleme konusundaki niyetinin de teyit edildiğini ifade etti.

Elindeki bilgilere dayanarak, ENİ şirketinin yakın bir zamanda sözde Rum MEB'inde faaliyet göstermekte olduğu üç parselde (2,3,9) sismografik araştırmalara başlayacağını ileten gazete, şirketin ilgisinin, doğal gazın çıkarılmasına odaklı olduğunu ifade etti.

ENİ şirketinden bir heyetin yakın zamanda Rum kesiminde bulunduğunu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştüğünü de anımsatan gazete, Rum hükümetinin şirketle, Vasiliko'daki doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası konusunda görüştüğünü ve görüşmeye devam edeceğini belirtti.

Gazete, yine elde ettiği bilgilere dayanarak, şirketin terminale katılımının, faaliyette bulunmakta olduğu parsellerde bulunacak olan doğal gaz yataklarına bağlı olduğunu ekledi.

LAKKOTRİPİS: "YAKINDA DOĞAL GAZ YATAĞININ KALBİNE ULAŞIYORUZ"

Simerini gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında, Başkanlık konutunda muhtemelen bugün (veya yarın) gerçekleştirilecek olan Enerji konulu toplantıda, enerji konularındaki strateji ve planlamanın masaya yatırılacağı haber verildi.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, "Radyo Proto'ya" yaptığı açıklamalara dayanarak, Başkanlıktaki toplantının gündeminin, Troyka ile yapılan görüşmeler ışığında, enerji konularıyla ilgili son gelişmeleri içereceğini kaydeden gazete, Lakkotripis'in Troykalılarla yapılan görüşmelere değindiğini belirtti.

Enerji konularının büyük önem taşımakta olduğunu, çünkü ülke ekonomisi için önemli perspektifler sağlamakta olduklarını dile getiren Lakkotripis, Troyka heyetiyle sürekli toplantılar yapılmakta olduğunu anlattı.

Troyka'nın, enerji sektöründe birçok adım atıldığını bildiğini dile getiren Lakkotripis, daha birçok şey yapılması gerektiğini ve katı olan bazı zaman takvimlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gazete bu çerçevede, Troyka'nın, 12'inci parseldeki doğrulama sondajının tamamlanması ışığında, bazı zaman takvimlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kabul ettiğini ekledi.

12'inci parselde gerçekleştirilmekte olan doğrulama sondajıyla ilgili araştırmalarda yaşanan ilerlemeye de değinen Lakkotripis, sondaj makinesinin Ağustos ortasına kadar, Afrodit parselinin sınırına ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Deniz tabanı yüzeyinden itibaren, 5 bin metreyi aştıklarını dile getiren Lakkotripis, yakın bir zamanda, doğal gaz yatağının kalbine ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

YABANCI ŞİRKETLERDEN TROYKA'YA ARA ÇÖZÜM ŞİKÂYETİ

Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, işbirliği içerisinde olan Vouros, Shell ve Hoegh şirketlerinin, Rum hükümeti ile Troyka'ya dün ilettikleri bir mektupla, ara çözümle ilgili prosedürlerde uygulandığını savundukları hukuki fiyaskodan şikâyetçi oldukları haber verildi.

Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) ile Rus ITERA şirketi arasında, ara çözüm konusunda gerçekleştirilen müzakerelerle ilgili olarak, yarın Başkanlık Konutunda yapılması beklenen toplantıda kararlar alınacağını da haber veren gazete, hükümetin iyi niyet jestinde bulunduğunu, ancak Rusların da fiyatı düşürmeleri gerektiğini ifade etti.

Vouros, Shell ve Hoegh şirketlerinin, DEFA'ya dün bir mektup yolladıklarını ve elektrik üretimi için Rum kesimine geçici olarak doğal gaz satın alınması (ara çözüm) ihalesinin dışında bırakılmalarını usulsüz veya yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle şikâyet ettiklerini kaydeden gazete, ara çözümle ilgili sürecin bu mektupla, hukuki ve prosedürel bir fiyasko olarak tanımlandığını belirtti.

Mektup aracılığıyla, DEFA ve Rum Elektrik İdaresi AİK'in gerçek niyetleriyle ilgili eleştirilerde bulunulduğunu kaydeden gazete, mektupta, Rum Yönetimi'nin yasalarının ve AB talimatlarının ihlal edildiğinin savunulduğunu kaydetti.

Gazete mektubun, DEFA yanı sıra Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Enerji Bakanı, müdahil kurumlar aynı zamanda Troyka yetkililerine gönderildiğini de ifade etti.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis başkanlığında dün Bakanlıkta ara çözüm konusunda bir toplantı yapıldığını da anlatan gazete, dünkü toplantının ardından, Rus ITERA şirketinin, DEFA'nın ara çözümle ilgili ihalesinden galip çıkmak istiyorsa, önümüzdeki günlerde önerisini iyileştirmesinin netlik kazandığını yazdı.

Haberde, DEFA'nın Rus ITERA şirketinin önerisinin elektrik üretimi için kazançlı olarak nitelendirilmekten uzak olduğu da dile getirildi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri