ABD'nin Rum Yönetimi ve Yunanistan'a yaklaşımında bir rota değişikliği

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

ABD'nin Rum Yönetimi ve Yunanistan'a yaklaşımında bir rota değişikliği

ABD'nin Rum Yönetimi ve Yunanistan'a yaklaşımında bir rota değişikliği

"Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi" (PSEKA) Başkan Yardımcısı Tasos Zambas, Barış Harekâtı'nın yıldönümü nedeniyle Amerikalı yetkililerle yaptığı son temasları değerlendirirken ABD'nin Rum Yönetimi ve Yunanistan'a yaklaşımında bir rota değişikliği olduğunu açıkladı.

ABD'nin Rum Yönetimi ve Yunanistan'a yaklaşımında bir rota değişikliği
A- A A+

Fileleftheros haberi "ABD'den Rota Değişikliği... Soydaşlar Yunanistan ve Kıbrıs'a Karşı Yeni Yaklaşım Tespit Ediyor... Nedenleri; İsrail'le İlişkiler, Türkiye'deki İstikrarsızlık ve Doğu Akdeniz'deki Gelişmeler" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete Zambas'ın Barış Harekâtı'nın yıldönümü dolayısıyla ABD'deki Rum-Yunan örgütlerinin Washington'da Amerikalı yetkililerle yaptıkları son görüşmelerle ilgili şu ilgi çekici açıklamasına yer verdi:

"Bundan 5, 10, 15 yıl önceki görüşmelerimizde bize ne dediklerine, ne vaatlerde bulunduklarına değinmeyeceğim. Obama Hükümeti dönemindeki son 2-3 yıldan söz edeceğim. Özellikle Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, asla ama asla, Kıbrıs sorunuyla ilgili iyi bir sohbet yapmazlardı. Hepsi bize, Helen tarafı olarak, başka tavizler de vermemiz gerektiğini söylerler ve sürekli olarak, Türkiye'nin ABD için çok önemli ülke olduğunu vurgularlardı.

Yaklaşık bir hafta önce Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde işittiklerimiz, daha önceki yıllarda bize söylediklerinden tamamen farklıydı. Bizim konularımıza nasıl baktıkları ve bugünkü politikalarının ne olduğu konusunda devasa bir değişiklik tespit ettik. Mesela, bu sefer bize 'İyi niyet gösterme sırası Türkiye'dedir' ve 'Kıbrıs sorununun çözümünde top Türkiye'nin sahasındadır' dediler.

Amerikan Hükümeti tarafından sergilenen bu değişikliğin bazı somut nedenler vardır. Birincisi, Türkiye ABD ile anlaştıklarında tutarlılık göstermedi ve Türkiye'nin bir istikrarsızlık dönemine girmekte olduğu saptanıyor. İkincisi, İsrail unsuru, Kıbrıs ve Yunanistan'ın İsrail'le ilişkileri, ABD'deki örgütlerimizin muadil Amerikan-Yahudi örgütleriyle geliştirdiği işbirliğidir. Üçüncüsü de, Doğu Akdeniz'deki genel gelişmelerdir. Belki şu anda, hidrokarbonlarla ilgili gelişmeleri dikkate alarak, Amerikan çıkarlarının Kıbrıs ve Yunanistan'ın çıkarlarıyla örtüşebileceğini saptamışlardır."

Gazete devamla Amerikalı yetkililerin Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın Washingtyon'a gerçekleştireceği ziyaretin başarılı olmasını beklediklerini ve ilk kez Yunan ilgisine Amerikan Hükümeti tarafından farklı yaklaşılıyor göründüğünü yazdı.

Tasos Zambas'ın, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez ile Helen-Amerikan toplumu arasındaki 'bağlayıcı halka' olduğunu yazan gazete, Zambas'ın, Senatör Menendez'in Başkan Obama'ya mektup göndererek Samaras'ı Beyaz Saray'a davet etmesi gereklerini sıraladığını da belirtti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri