Ara çözümle ilgili karar en geç iki hafta içerisinde açıklanacak

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

Ara çözümle ilgili karar en geç iki hafta içerisinde açıklanacak

Ara çözümle ilgili karar en geç iki hafta içerisinde açıklanacak

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, sözde Rum MEB'inde bulunan 12'inci parselde gerçekleştirilmekte olan doğrulama sondajının tamamlanmasıyla ilgili çalışmaların, Noble Energy şirketi tarafından başlangıçta belirlenen zaman takvimleri içerisinde bulunduğunun görüldüğünü söyledi.

Ara çözümle ilgili karar en geç iki hafta içerisinde açıklanacak
banner
A- A A+

Alithia'nın haberine göre, sonuçların 3 haftaya kadar hazır olacağını söyleyen Lakkotripis, sondaj makinesinin doğal gazın bulunduğu derinliğe ulaştığını ve Noble'nin hali hazırda jeolojik verilerin değerlendirmesine başladığını ifade etti.

Buna paralel olarak, Vasiliko'da inşa edilecek olan sıvılaştırılmış doğal gaz terminali konusuna da değinen Lakkotripis, Rum hükümeti ile Noble ve Delek şirketleri arasındaki müzakerenin derinlik kazanmakta olduğunu belirtti.

Ara çözümle ilgili kararın, en geç iki hafta içerisinde açıklanacağını da ifade eden Lakkotripis, terminalle ilgili müzakerelerin neredeyse bir aydır başladığını ve bugün artık konunun özüne dalmakta olduklarını ifade etti.

Müzakerenin, terminalin yapısı ve hisse planıyla alakalı olduğunu söyleyen Lakkotripis, müzakerelerin, nihai anlaşmanın yapılmasının beklendiği, 2013 yılının Aralık ayına kadar tamamlanması gerektiğini söyledi.

Doğal gaz konusundaki ara çözümle ilgili nihai kararın ne zaman açıklanacağına dair bir soruya karşılık ise Lakkotripis, kararın en geç iki hafta içerisinde açıklanacağını yineledi ve kararın açıklanmasındaki gecikmenin, ortaya çıkan ve netleşmesi gereken prosedürel bir konudan kaynaklandığını ifade etti.

Sorunun çözüldüğünü ifade eden Rum bakan, konunun ilerlemesi için, şirketlerden nihai tekliflerin talep edileceğini kaydetti.

12'inci parselde gerçekleştirilen doğrulama sondajına da değinen Rum bakan, sondajın esas kısmının tamamlandığını ve sondajın deniz tabanının yüzeyinden itibaren 5 bin 600 metreyi aşan bir derinliğe ulaştığını anımsattı.

Sondajdan ortaya çıkan jeolojik verilerin değerlendirilmesi sürecinin başladığını ifade eden Lakkotripis, bunun birkaç hafta süreceğini kaydetti.

Şu an sonuçlar hakkında bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Rum bakan, ikinci bir doğrulama sondajı gerekip gerekmeyeceğinin ise süreçte ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Politis gazetesi ise "Terminaldeki Hisselerimiz Önemli Konu" başlıklı haberinde, Rum Bakanlar Kurulu'nun atadığı temas grubu ile Noble ve Delek şirketleri heyetinin, doğal gaz sıvılaştırma terminali konusundaki dünkü müzakereleri sırasında, Rum hükümetinin terminal yatırımında ne kadar hisseye sahip olmak istediği sorusunun ortaya çıktığını haber verdi.

Rum müzakere grubunun, bu soruya yanıt vermeye hazır olmadığını yazan gazete, Rum kesiminin terminal yatırımında talep edeceği hisse miktarlarının belirlenmesinin, danışmanlar istihdam edilmesi ve konunun doğal gazla ilgili bakanlar komitesi ve Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesinin ardından gerçekleşeceğinin söylenmesinin mantıklı olduğuna dikkati çekti.

Dün gerçekleştirilen görüşmenin fazla bir derinlik kazanmadığını da kaydeden gazete, Rum kesiminin henüz konu hakkında uzmanlaşmış danışmanlardan hizmet almadığını ekledi.

LAKKOTRİPİS-ELLİNAS GÖRÜŞMESİ

Fileleftheros gazetesi ise elde ettiği bilgilere dayandırdığı haberinde, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, dün gece geç saatlerde, Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) Başkanı Haralambos Ellinas ile görüştüğünü haber verdi.

Gazete, iki yetkilinin, Rum Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte önerilecek olan değişikliklerin akabinde, devlet şirketinin sahip olacağı yeni yapıyı, yetkileri ve niteliğini ele aldıklarını kaydetti.

Gazeteye göre Rum bakan bunun, DEFA'nın doğal gazla ilgili ara çözüm konusunda karara varmasının akabinde, yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşeceğini söyledi.

Geçmişte yayımlanan haberlerde, Rum Bakanlar Kurulu'nun, Hukuk Dairesi'yle birlikte, Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) ve Rum Devlet Doğalgaz İşletmesi'nin (DEFA) birleştirilmesi konusunu yürütmek için Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'e yetki verdiği ifade edilmişti.

"YUNANİSTAN-KIBRIS-İSRAİL ENERJİ DOKTRİNİ"

Alithia gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail Enerji bakanlarının yarın Güney Lefkoşa'da yapacakları görüşmede, üç ülke arasında, enerji ve su kaynaklarıyla ilgili bir karşılıklı anlayış memorandumu imzalanacağını haber verdi.

Gazete, yarınki günün, Rum kesimi ve Doğu Akdeniz bölgesi için enerji alanındaki en önemli gelişmelerden biri olarak nitelendirildiğini, çünkü memorandumun imzalanmasıyla, Yunanistan ve İsrail ile tek bir enerji doktrini geliştirilmesinin beklendiği yorumunda bulundu.

Karşılıklı anlayış memorandumunun, Yunanistan adına Enerji Bakanı Yannis Maniatis, İsrail adına Enerji Bakanı Silvan Şalom ve Rum Yönetimi adına Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis tarafından imzalanacağını haber veren gazete, bugün ve yarın ise üçlü çalışma toplantısı yapılacağını ekledi.

Gazeteye göre konuyla ilgili açıklamada bulunan Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, iki bakanın ziyaretinde, üç ülke arasında karşılıklı anlayış memorandumu imzalanacağını ve bunun enerji ile su kaynakları konularıyla alakalı olarak, üçlü bir diyalog çerçevesini teşkil edeceğini ifade etti.

Yapılacak görüşmelerin gündeminde, üç ülke arasında, deniz altı elektrik kablolarıyla bağlantı kurulması konusunun bulunacağını da ifade eden Lakkotripis, görüşmelerin amacının, bu projenin, özel bir inisiyatif çerçevesinde ileriye götürülmesi olacağını söyledi.

Üç bakanın, üç ülke arasında, deniz altı elektrik kablolarıyla bağlantı kurulması olarak da adlandırılan "EuroAsia Interconnector" enerji bağlantı projesine destek belirtecekleri bir ortak açıklama yapmalarının da beklendiğini kaydeden gazete, bu projenin, deniz altından kablo döşenmesiyle, üç ülkenin elektrik sistemlerini birbirine bağlayacağını anlattı.

Gazete, Yunanistan ve İsrailli bakanların, Güney Kıbrıs'ta bulunacakları süre içerisinde çeşitli temaslarda bulanacaklarını da yazdı.

Fileleftheros gazetesi ise haberinde, Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Yannis Matsis'in, bugün ve yarın üç ülke arasında gerçekleştirilecek üçlü çalışma toplantısına katılmak için Güney Kıbrıs'ta bulunduğunu haber verdi.

"İSRAİL'DEN ÇILGIN TEKLİF"

Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, İsrail Devlet Elektrik Şirketi (IEC) Genel Müdürü başkanlığındaki bir heyetin, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Elektrik İdaresi AİK yetkilileriyle dün ayrı ayrı görüştüğü ve kendilerine İsrail'den Vasiliko'ya, AİK'in bugünkü üretim maliyetinden yüzde 40 daha düşük olabilecek bir fiyata, kabloyla elektrik enerjisi nakli yapma konusunda bir öneri sunduğu haber verildi.

Haberde, önerinin yaşayabilir olup olmadığının ortaya çıkması için ciddi çalışmalar yapılmasının gerektiği ifade edildi.

Elde ettiği bilgilerin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, İsraillilerin hazırladığı öneriden birkaç gündür haberdar oldukları yönünde olduğunu anlatan gazete, önerinin, İsrail'den ucuz bir ara çözüm olarak, enerji nakledilmesiyle alakalı olduğunu ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri