"Afrodit" Parseli'nde sondaj normal seyrinde...

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

"Afrodit" Parseli'nde sondaj normal seyrinde...

"Afrodit" Parseli'nde sondaj normal seyrinde...

Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesin (MEB)'de bulunan ve "Afrodit" adıyla bilinen 12. parselde doğalgaz çıkarma amacıyla gerçekleştirilen sondaj çalışmasının sorunsuz devam ettiği bildirildi.

"Afrodit" Parseli'nde sondaj normal seyrinde...
banner
A- A A+

Alithia gazetesi, Rum Devlet Doğalgaz Şirketi (KRETİK) Başkanı Haralambos Ellinas'ın gazeteye yaptığı açıklamada, 12. parseldeki sondaj çalışmalarının "çok iyi ve normal seyrinde" ilerlediğini açıkladığını yazdı.

Habere göre Ellinas, Noble şirketinin sondajın şu ana kadarki sonuçlarından memnun olduğunu da vurguladı.

Gazete, 12. parseldeki sondaj makinesinin şu anda 5600-5700 metre derinlikte bulunduğunu ve bu aşamada doğalgazın varlığına ve kalitesine ilişkin birçok testin yapılmakta olduğunu belirtirken, Ağustos ayı sonunda, sürecin tamamlanması anlamına gelen ve doğalgazın kalitesiyle miktarını tespit edecek "drill steam" testinin yapılacağını yazdı.

Parselde ne kadar doğalgaz olduğuna ilişkin şu anda net bir bilgi olmadığını ancak ilk sonuçların eylül ve nihai sonuçların ise aralık ayı başında açıklanmasının beklendiği ifade edildi.

"KOGAS" HEYETİ GÜNEY'DE

Öte yandan gazete, doğalgaz alanına yatırım yapması gündeme gelen Kore şirketi Kogas'tan bir heyetin salı gününden beridir Güney Kıbrıs'ta olduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'inde bulunan 2, 3 ve 9 numaralı parsellerde doğalgaz arama ve çıkarma hakkını, İtalyan "Eni" şirketiyle birlikte elde eden şirketin temsilcilerinin, Güney Kıbrıs'ta şube açmak amacıyla gerekli işlemleri yaptırmak için bulunduklarını belirten gazete, Eni/Kogas ortaklığının 2,3 ve 9 numaralı parsellerde üç boyutlu sismik araştırmalara da başladığını vurguladı.

Habere göre, Eni/Kogas ortaklığının ilk sondajı 9. parselde 2014 yılında yapması bekleniyor.

NİHAİ KARARI ANASTASİADİS ALACAK

Gazete ayrıca, Güney Kıbrıs'ta, gerek "ara çözüm" olarak adlandırılan, elektrik üretiminde kullanılmak üzere sıvılaştırılmış doğalgaz satın alınması konusu gerekse KRETİK ile Rum Doğalgaz İsletmesi (DEFA)'nın tek çatı altında toplanması kararının uygulanmasında gecikmeler yaşandığını yazdı.

Gazete, DEFA'nın Rus ITERA şirketiyle, ara çözüm çerçevesinde doğalgaz satın alması konusunda, Rum yetkililerin 15 Ağustos'a (bugün) kadar çözüleceğini açıklamış olmalarına karşın, konunun teknik düzeyden siyasi düzeye kaymaya başlaması sebebiyle gecikmeler yaşandığını yazdı.

Aynı durumun, KRETİK'in DEFA'yla birleşmesi sonrasında yapısının değişmesi konusunda da sorunlar olduğunu belirten gazete, her iki durumda da nihai kararın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasadis tarafından alınmasının beklendiğini vurguladı.

YUNANİSTAN EGE'DE DOĞALGAZ BORU HATTI PLANI

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'inden çıkarılacak doğalgazı Avrupa'ya aktarmak için Ege'den doğalgaz borusu döşeme planları yaptığını ve bu düşüncenin geçtiğimiz hafta Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail arasında imzalanan karşılıklı anlayış memorandumu görüşmesinde gündeme geldiğini yazdı.

Gazete, Yunanistan'da yayın yapan "Real News" gazetesinde yer alan habere göre, Yunanistan Enerji Bakanlığı'nın 12. parselden çıkarılması muhtemel doğalgazın ve İsrail doğalgazının AB'ye aktarımı için Ege denizinden geçecek doğalgaz boru hattı döşenmesi konusunda çalışmalar yaptığını yazdı.

Yunanistan'ın doğalgaz boru hattı için üç ayrı senaryo üzerinde çalışma yaptığı ve bu konunun Yunanistan-Güney Kıbrıs ve İsrail arasında imzalanan karşılıklı anlayış memorandumu görüşmesinde geniş şekilde ele alındığını iddia eden gazete, konunun ilerlemesi için en az iki yıllık bir takvime ihtiyaç duyulduğunu da vurguladı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri