Papadopulos: "Downer Belgesi müzakere temeli olamaz"

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.66

$

6.75

Papadopulos: "Downer Belgesi müzakere temeli olamaz"

Papadopulos: "Downer Belgesi müzakere temeli olamaz"

Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e mektup gönderdiğine ilişkin dün Rum basınında çıkan haberleri doğruladı.

Papadopulos: "Downer Belgesi müzakere temeli olamaz"
banner
A- A A+

Fileleftheros: "Downer Belgesini Müzakere Zemini Olarak Kabul Ediyor" başlığı altında verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'e bir mektup gönderdiğine dair haberlerin dün Papadopulos tarafından da doğrulandığını yazdı.

Habere göre Papadopulos dün yaptığı açıklamada, Eroğlu'nun mektubunun birkaç gün önce gönderildiğini ve Anastasiadis'in mektuba yanıt vereceğini belirtti ancak mektubun içeriğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Papadopulos ayrıca, eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında 2008-2012 döneminde gerçekleştirilen müzakerelerde kaydedilen uzlaşı ve uzlaşmazlık noktalarını içeren Downer belgesinin, "söz konusu dönemde gerçekleşen olayların tarihi kaydı niteliğinde, tarihi bir belge olduğunu ve sonbaharda başlaması planlanan müzakerelerin temelini teşkil edemeyeceğini" de vurguladı.

Gazete, Kıbrıs Rum tarafının Downer Belgesi'ni müzakere temeli olarak kabul etmediğinin bilinmesine karşın Eroğlu'nun mektubunda, belgeyi müzakere temeli olarak kabul ettiğini belirtmesinin, Kıbrıs Rum tarafının "işini zorlaştırmayı" hedeflediği iddiasında bulundu.

Eroğlu'nun mektubunu, Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri ve AB'ye Kıbrıs sorununa ilişkin mektup göndereceğini açıklamasının sonrasında göndermesinin ise Kıbrıs Rum tarafının hareketlerine "yetişmek amaçlı olduğu" yorumunda bulunan gazete, Kıbrıs Türk tarafının bu hareketle iyi bir izlenim yaratmayı ve Kıbrıs Rum tarafında tartışma başlatmayı hedeflediğini de öne sürdü.

Politis gazetesi ise haberi: "Yanıt Genel – Downer Belgesi Bağlayıcı Değil – Eroğlu Rol Arıyor" başlıkları altında verdi ve Anastasiadis'in Eroğlu'na göndereceği mektubun "genel içerikli" olacağını yazdı.

Gazete, Anastasiadis'in mektubunda, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bağlılığını ve Ekim ayında başlayacak müzakerelere özlü katılıma hazır olduğunu belirteceğini, Eroğlu'nun kendisine yönelttiği sorulara ayrıntılı yanıt vermeyeceğini belirtti.

Habere göre Anastasiadis yanıt mektubunda ayrıca, Downer Belgesi'nede değinmeyecek.

Anastasiadis'in önümüzdeki günlerde yanıt mektubunu göndereceğini vurgulayan gazete, aynı zamanda BM Genel Sekreteri ve AB'ye gönderilecek mektupların da hazırlanmakta olduğunu belirtti.

Gazete, Eroğlu'nun mektubu bu dönemde göndermiş olma sebebinin, "Ankara'yla kötü ilişkilerinin olduğu " ve KKTC'de CTP-BG'nin "ağırlık kazandığı bir dönemde, müzakere sürecinin dışına itilmesi ihtimaline karşılık rol elde etme çabası olduğu" iddiasında bulundu.

SIZINTI RAHATSIZLIK YARATTI

Gazete ayrıca, Eroğlu'nun mektubunun ve içeriğinin basına sızmasının Anastasiadis'i rahatsız ettiğini yazdı.
Anastasiadis'in geçtiğimiz gün Güney Kıbrıs'taki siyasi parti başkan ve yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda mektup hakkında bilgi verdiğini hatırlatan gazete, mektubun basına, parti başkanlarından sızmış olabileceğine inanıldığını vurguladı.

ÇEVRECİLER VE LİLLİKAS'IN PARTİSİNDEN MEKTUBA TEPKİ

Öte yandan Fileleftheros, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ile Yorgos Lillikas'ın partisi "Vatandaşlar İttifakı'nın" dün yaptıkları açıklamalarda, Eroğlu'nun mektubuna ve ABD'nin Kıbrıs'ta ara çözüm öngördüğü şeklindeki iddialara tepki gösterdiklerini yazdı.

Habere göre, Çevreciler ve Vatandaşlar İttifakı'nın, Eroğlu'nun Downer Belgesi'nin kabulünü içeren mektubunu "kabul edilemez" olarak nitelendirdiler ve Rum hükümetinin, ABD'nin ara çözüm ileri götürdüğü iddiaları karşısında yoğun diplomasi hareketi başlatması gerektiğini vurguladılar.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Simerini: "Ara Çözümü Düşünmeyin Bile – Eroğlu'nun 'Şartlarını' ve 'Koşullarını' Reddediyorlar".

Alithia: "Eroğlu Anastasiadis'e Gönderdiği Mektupla Şartlarını Ortaya Koydu".

Haravgi: "Uzlaşı Belgesi Şimdi De 'Tarihi' Belge Oldu".

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri