GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

Güney Kıbrıs'taki yeni kabine yemin etti

Güney Kıbrıs'taki yeni kabine yemin etti

Güney Kıbrıs'ta yapılan kabine değişikliğinin ardından, kabinede görev alan yeni bakanların dün yemin ettiği belirtildi.

Yayın Tarihi: 15/03/14 12:56
okuma süresi: 6 dak.
Güney Kıbrıs'taki yeni kabine yemin etti
A- A A+

Rum basınında, bakanların yemin etmesi ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in açıklamalarına geniş yer verildi.

Haberi "Yeni Bakanlar Hevesle Çalışacaklarını Teyit Etti" başlığıyla veren Alithia gazetesi, kabineye atanan yeni bakanların yemin etmesiyle birlikte Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı'nda devir teslim törenlerinin yapıldığını yazdı.

Habere göre, görevlerinden ayrılan bakanlar, Nikos Anastasiadis hükümetinde bir yılda icra ettikleri çalışmaları anlatırken, yaptıkları hatalara da değindi ve yeni bakanlara görevlerinde başarılar diledi.

Yeni bakanlar ise aynı hevesle çalışacakları ve Nikos Anastasiadis'in hükümet programını yerine getirecekleri teyidinde bulundu.

Bilindiği üzere, Eğitim ve Kültür Bakanı Kiriakos Kenevezos'un yerine Kostas Kadis, Sağlık Bakanı Petros Petridis'in yerine Filippos Patsalis, Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun yerine Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Tasos Mitsopulos, Mitsopulos'un yerine ise Marios Dimitriadis atanmıştı.

SAVUNMA BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM

Rum eski Savunma Bakanı Fotis Fotiu görevini Tasos Mitsopulos'a devrederken, bir yıl içinde gerçekleştirdiği Rum Milli Muhafız Ordusu'nun(RMMO) yeniden reorganizasyonu, askerlik süresinin kısaltılması ve imzaya hazır olan enerji güvenliği konusunda İsrail ile karşılıklı anlayış memorandumu gibi gerçekleştirdikleri çalışmalara değindi.

Habere göre, Fotiu, RMMO'nun çağdaşlaştırılması ve yeniden reorganizasyonu içerisinde, silahlı kuvvetlerin, savaşılmaya değerliliğini azaltmaksızın askerlik süresinin kısaltılmasının da bulunduğunu belirtti. Fotiu, Mitsopulos'un bu çalışmaları sürdüreceğinden emin olduğunu söyledi.

Yeni Savunma Bakanı Tasos Mitsopulos ise Fotiu'nun gerçekleştirdiği çalışmaların çok değerli ve çok boyutlu olduğuna dikkati çekti. Mitsopulos, RMMO'nun geleceğinin inşa edilmesine devam edileceğini ifade etti.

EĞİTİM BAKANLIĞI

Rum Eğitim Bakanlığı'ndaki devir teslim töreni sırasında eski Eğitim Bakanı Kiriakos Kenevezos tüm yakın çalışma arkadaşlarına teşekkür ederken, ülke ve herkes için zor bir yıl olan dönemde görev yaptıklarını söyledi.

Yeni Eğitim Bakanı Kostas Kadis ise açıklamasında üstlendiği makamın önemini ve ağırlığını çok iyi bildiğini belirtti. Kadis, bakanlıkta başlatılan çalışmaları da sürdüreceği teyidinde bulundu.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

Rum eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tasos Mitsopulos ise devir teslim töreni sırasında, hevesle çalışmalarından dolayı yakın çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Mitsopulos, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Marios Dimitriadis'in çalışmaların daha iyisini ve daha fazlasını yapacağına inandığını da söyledi.

Marios Dimitriadis ise kendisine bu görevi layık gören Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e teşekkür etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Yeni Rum Sağlık Bakanı Filippos Patsalis ise görevi devralırken, Petros Petridis'e çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Petridis ise açıklamasında, Genel Sağlık Planı'nın(GESİ) hayata geçirilmesi hazırlıklarında büyük çalışmalar yaptıklarına dikkati çekti.

ANASTASİADİS

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de, yeni bakanların yemin töreninde yaptığı konuşmada, kabine değişikliğine ilişkin olarak yoğun duygular yaşadığını belirtti. Anastasiadis, önünde, DİKO'nun dayanıksız ve gerekçesiz kararı ile siyasi etik kurallarının kabulü şeklinde ızdıraplı ikilimler bulduğunu söyledi.

Habere göre Anastasiadis, yeni bakanların seçilmesine ilişkin olarak Rum Yönetimi Başkanlığı'nın, Nikos Anastasiadis'in şahsına ağır basması gerektiği değerlendirmesinde bulunduğunu ifade etti.

Görevinden ayrılan bakanlara, çalışmalarından dolayı teşekkür eden Anastsasiadis, yeni bakanlara da seslenerek, halkın beklentilerine yanıt vermek için kararlılıkla ve kolektif bir biçimde çalışılması gerektiğine dikkati çekti.

Anastasiadis, kabineyi seçerken, partisel çıkarlara değil ülkenin malum çıkarlarına ön planda tuttuğunu ifade etti.

Yeni bakanlar adına konuşan Savunma Bakanı Tasos Mitsopulos ise yeni bakanların, kendilerine gösterilen güvene layık olacağını ve yorulmak bilmez bir şekilde çalışacağını teyit etti.

NEOFİTU

Alithia gazetesine göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise yemin töreninin ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın istikrara gereksinimi olduğunu söyledi.

Vermiş olduğu kararlardan dolayı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e teşekkür eden Neofitu, Anastasiadis'in bu kararlarını doğru olarak nitelendirerek, DİSİ'nin, hükümetin faaliyetlerine destek verdiğini ifade etti.

TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.